Az installáció helye
Az installáció helyének megválasztása a kívánt hatás elérésétől függ. A kiállítás témája befolyásolja, hogy tágas, vagy zsúfolt, világos, esetleg sötét teret, vagy helyiséget választok. Meghatározó szempont a befogadóképesség: a kiállítás célja-e egyszerre nagy tömegek befogadása, vagy inkább a kisebb tömegek folyamatos áteresztése. Mindezek figyelembevételével választjuk ki a kiállítás helyét.
Az installáció eszközei
Az installáció elkészítéséhez különböző eszközökre van szükség. Először is végig kell gondolnunk, hogy mire és mivel rögzítjük a kiállított tárgyat. A rögzítéshez használhatunk szúró eszközöket (rajzszög, gombostű, tűzőgép, szög stb.), vagy ragasztó felületeket (kétoldalú ragasztó, folyékony ragasztók, stb.). Annak megítélésére, hogy melyiket alkalmazzuk, meg kell figyelnünk a hordozó felületét (sima vagy érdes, kemény vagy puha, stb.): egy textil-paravánra nem tapad rá a kétoldalú ragasztó, de jól alkalmazható a gombostű. A szúró eszközök rögzítéséhez mindenképpen szükségünk lesz kalapácsra is.
Az alkotásokat nemcsak síkra rögzítéssel, hanem belógatással is elhelyezhetjük. Ebben az esetben a belógatásra használjunk erős zsineget, vagy damilt (az nem zavarja a látványt).
Térhatás elérése
Egy kiállítás jó térhatásának elérése érdekében a teret magunk alakíthatjuk ki, vagy a meglévő térhatást hangsúlyozhatjuk. A térkialakítás legegyszerűbb módja, ha kiállítás tárgyait a fallal párhuzamos síkokban helyezzük el, így annak síkjait erősítjük. A téri hatás hangsúlyozására legalkalmasabbak az egymás mögé belógatott, vagy elrendezett alkotások. Ezáltal a szemlélő az alkotás térbeli helyzetével is szembesül.
Az elhelyezés arányai
Az alkotások elhelyezését több szempont befolyásolja: a mű fontossága, mérete stb. A szemlélő első pillantásával érzékeli a kiállítás méreteit. Ha a nagyméretű alkotások kerülnek előre, a kisebb, de ugyanolyan jelentős alkotások kevesebb figyelmet kapnak. Ennek elkerülésére érdemes a nagyobb méretű tárgyakat a terem vége felé elhelyezni. Az alkotó számára kedves műveket érdemes az előtérbe, soros rendezés esetén az elsők közé helyezni. Figyeljünk arra, hogy egyik alkotás se nyomja el a másikat. Adjuk meg mindegyik műnek a teret, a szabad körüljárhatóságot.
Az esztétika
A kiállítás során fotókat, grafikákat vagy festményeket, esetleg téri tárgyakat jelenítünk meg az emberek előtt. Cél, hogy a kiállított tárgyak ismertté és elismertté váljanak. Ennek érdekében a kiállítás során a munkákat esztétikusan és egységesen jelenítsük meg. Síkbeli alkotások esetén tegyük mindegyik munkát egységes keretbe. A mindennapokban alkalmazott üvegkereten kívül készítsünk az alkotásoknak paszpartut. A mű hátterétől tónusában eltérő keret még látványosabban kiemeli a képet. Tüntessük fel egységes betűmérettel és -típussal a mű címét, alkotóját és az alkotás dátumát. A téri tárgyak (szobrok, kisplasztikák, stb.) esetében helyezzük az alkotásokat azonos küllemű, de nem feltétlenül egy magasságú emelvényekre (posztamensek). Az egységes betűtípussal és mérettel készült feliratokat ezen a posztamensen helyezzük el.