Az iparművészet hagyományos megítélése
Az iparművészet múltja a 19. század második feléig nyúlik vissza. Ekkor vette kezdetét az „Arts and Crafts” társadalmi és művészeti mozgalom, ami William Morris nevéhez fűződik. A Morris által vezetett cég művész munkatársainak az volt a célja, hogy megteremtsék az építészet, a tárgykultúra és a képzőművészet területén a kézművesség hagyományait követő egységes korstílust. Olyan termékeket gyártottak, amelyek kis szériában sem veszítették el egyéni jellegüket. Létrehozták az átmenetet a drága egyedi kézműves munka és a tömegcikkek között.
Míg Morris a tömegtermelés ellenében hozott létre termékeket, a Bauhaus tervezői már a tömegtermelés formatervezésének hívei voltak. A iskoláikban tanuló művészek az első évben kézműves technikákkal ismerkedtek, majd összművészeti képzésben részesültek. Így készültek a kézműves igényességgel, de futószalagon gyártott tárgyak.
Az iparművészet mai megítélése
Az iparművészet hagyományos ágazataival majdnem mindenki tisztában van. Kevesekben tudatosul azonban az a tény, hogy az új technikák és igények következtében létrejött néhány mai ága is. Ilyenek például a vizuális környezetkultúra kategóriájába tartozó animáció- és videofilm tervezés, valamint az alkalmazott grafika és formatervezés határán mozgó csomagolástervezés.
Ma az iparművészet két részre szakadt: egyik irány az egyedi tervezésű és kivitelezésű termékek tervezése (egyedi ruhatervezés, enteriőr-tervezés, stb.), másik irány a tömegtermelést kiszolgáló termékek tervezése(reklámgrafika, formatervezés, stb.).