Fametszet
A magasnyomás a fadúcok feltalálásával kezdődött. A kínaiak időszámításunk kezdetén már fadúcokkal nyomták meg a selymet.
A fametszéshez kések és vésők, a felrajzoláshoz tus vagy indigó szükséges. Fametszet készítéséhez elsősorban megfelelő faanyagra van szükség. Magyarországon erre a legalkalmasabbak a vad gyümölcsfák – alma, dió, körte és cseresznye. A metszés előtt a fadúcokat olajjal impregnálják.
A fametszés folyamata a következő:
1. A rajz felmásolása, rajzolása a dúcra, tussal vagy pauszra rajzolás esetén indigóval történik.
2. Metszés, különböző méretű és formájú késekkel és vésőkkel.
3. Felfestékezés, nyomdafestéket üveglapon egyenletesen eloszlatjuk a gumihengerrel, majd behengereljük a dúcot.
4. Nyomtatás, a vizes papírt a fadúcra felhelyezzük és egy sima csontdarab segítségével rásimítjuk a nyomó felületre.
5. A nyomat leemelése a dúcról, óvatos mozdulattal a sarkánál fogva vesszük le a papírt.
Linómetszet
A teljes nevén linóleummetszetnek nevezett technika alapja a lenolajjal átitatott parafa, linóleumlap. A háztartási pvc-lap olcsóbb ugyan, de nem mindegyik fajtája alkalmas a metszésre, mert könnyen nyúlik. Művészellátókban és nagyobb papírboltokban kaphatók linómetsző készletet, melyek egy nyélből és különböző, cserélhető vésőfejekből állnak.
A pauszpapírról indigóval átmásolt rajzuk fordított állású lesz a nyomaton. Ha a rajzot eredeti állásában szeretnénk látni, akkor a pauszt az ábrával lefelé helyezzük a dúcra (linó). Az átmásolás után metsszük ki az ábrát. Mindig figyeljünk arra, hogy a dúcot fogó kezünk ne kerüljön a metszőkés irányába, mert könnyen megsérülhet! A metszés után gumihenger és üveglap segítségével egyenletesen felvisszük a nyomdafestéket a linóra. A ráhelyezett vizes papírt sima csontdarabbal, kanállal vagy a metszőszerszám végével nyomjuk a festékezett felületre. Végezetül óvatosan emeljük le nyomatunkat a dúcról.
Papírmetszet
A papírmetszés a legegyszerűbb magasnyomtatási eljárás. Nyomóformaként vastag kartont használhatunk, amely ollóval sniccerrel könnyen kivágható. A metszés után gumihengerrel egyenletesen felvisszük a nyomdafestéket az üveglapra, majd ráhelyezzük a kimetszett kartont, és rásimítjuk a papírt. Ezek után egy tiszta gumihengerrel, vagy a kezünkkel nyomjuk rá a papírt a dúcra. Végezetül óvatosan emeljük le a nyomatunkat a dúcról.