A környezetvédelem területei
Az emberi környezet egységes egészet alkot, ennek ellenére a környezetvédelemnek meghatározhatók a fontosabb területei. Természetes ezen területek között szoros kapcsolat, összefüggés van.
Természetvédelem fontossága
A természetvédelem célja a természet élő értékeinek feltárása, szakszerű kezelése és megőrzése. A természetvédelem keretében óvni kell természeti értékeinket és biztosítani a fennmaradásukhoz szükséges feltételeket. A természet rendjét az ember az utolsó 100-150 évben jelentős mértékben megváltoztatta, ezért egyre világosabb, hogy a természet értékeinek megőrzése érdekében minden emberi tevékenységet csak a természet általános megkímélése mellett szabad végezni.
Hazánkban például jogszabályok biztosítják a természeti értékek védelmét, ma már 10 nemzeti park, 36 tájvédelmi körzet és 142 természetvédelmi terület található Magyarországon.
Nemzeti park
A nemzeti park az országra jellemző, viszonylag nagy kiterjedésű terület, ahol egy vagy több ökoszisztéma van jelen, és ezeket emberi tevékenység nem, vagy alig változtatja meg.
Tájvédelmi körzet
A tájvédelmi körzet az ország jellegzetes természeti, tájképi adottságokban gazdag nagyobb, általában összefüggő területe, tájrészlete, amelyet szépsége, kedvező tulajdonságai, jellegzetessége és történeti értékei miatt védetté nyilvánítottak.
Természetvédelmi terület
A természetvédelmi terület a természeti értékek megóvása és fenntartása céljából kijelölt és védetté nyilvánított kisebb, összefüggő terület. Ezen a területen többféle természeti érték is előfordulhat, például állattani és növénytani értékek. Nagyságára vonatkozóan nincs előírás. A védett láp, szikes tó például természetvédelmi területnek minősül.
Természeti emlék
A természeti emlék valamely különlegesen jelentős egyedi természeti érték, képződmény és annak védelmét szolgáló terület. A védett forrás, víznyelő, kunhalom, földvár természeti emléknek minősül.
A természet károsítása
A természetet alkotó növény- és állatvilágot az emberi tevékenységek folyamatosan veszélyeztetik. Az élettér lecsökkentése növény- és állatfajok pusztulását eredményezheti.
A növény- és állatvilág károsodásának ezért is van különösen nagy jelentősége, mert ezek alapanyagként szolgálnak az emberi táplálkozásban. Bizonyos hatóanyagok, elemek feldúsulása az élelmiszerekben biológiai ártalmakat okozhatnak az emberek számára is.
Védelem a károsítás ellen
A természetet csak akkor lehet megóvni a károkozástól, ha az emberiség tudomásul veszi, hogy a meglévő növény- és állatfajok megóvása a jövő nemzedékei érdekében kiemelt feladat kell, hogy legyen.