Tananyag választó:
- Gépelemek
- Csővezetékek
- Fogalomgyűjtemény a csővezetékek témaköréből
Fogalomgyűjtemény a csővezetékek témaköréből
Belső átmérő
A belső átmérő a cső hasznos keresztmetszete, jele: D.
Csőidomok
A csőidomok - ívek, könyökök, T-idomok, keresztidomok, szűkítők - a csővezeték nyomvonalvezetését, összekötését, elágazását teszik lehetővé.
Csőkompenzátor
A csőkompenzátor a hosszváltozás és hőingadozás felvételére alkalmas, a csővezetékbe épített elem.
Csőkötések
A csőkötések a csőelemek összekapcsolására szolgáló megoldások, két fő típusa van, az oldható (karimás csőkötés), és a nem oldható (hegesztett csőkötés).
Csőlíra
A csőlíra hullámos és sima felülettel is készülő rugalmas U-alakú csőkompenzátor.
Csővezeték
Csővezetékben halmazállapotukat tekintve folyadékok, gázok, gőzök, illetve szilárd szemcsés anyagok szállíthatók egyik helyről egy másik helyre zárt rendszerben.
Falvastagság
A falvastagság csövek esetében a külső- és a belső átmérő különbségének a fele.
Gömb alakú vízleválasztó
A gömb alakú vízleválasztó az áramló közegből iránytereléssel és megfelelően elhelyezett ütközőfelületekkel választja le a vizet.
Gömbcsuklós kompenzátor
Szögelfordulás kiegyenlítésére szolgáló csőkompenzátor.
Harangszelep
A harangszelep tehermentesített szeleptest két zárófelülettel. A két zárófelszín harang alkú két test felszínén van, e test bordákkal csatlakozik az agyhoz, ezek között a közeg átáramolhat az alsó felfekvésű felülethez is.
Hőszabályozott vízleeresztő
A hőszabályzott vízleeresztő egy cső vagy más berendezés vízmentesítésére alkalmas cső. A leeresztés megkönnyítésére a vezeték legmagasabb pontjain levegőnyílásokat alkalmaznak, amelyekkel a légtelenítés is megoldható.
Kazánképlet
A csövek falvastagságát az un. kazánképlettel számoljuk, mely szerint az elméleti falvastagság:
Kondenzedény
Gőzszállító csővezetékekben a gőzből lecsapódó vizet a kondenzedénybe vezetjük, ezt a rendszer legalacsonyabb pontjára szerelik be.
Kúpos páraleválasztó
Kúpos páraleválasztó kúp alakú felületi hőcserélő, amely a vegyileg előkészített és a turbina megcsapolásából vett gőzzel elpárologtatott póttápvíz páragőzének lecsapolására szolgál.
Lábszelep
Szivattyú kútba nyúló szívócsövére helyezik el, feladata az üzemen kívüli állapotban lévő szívócső kiürítésének megakadályozása.
Légbeszívó szelep
A légbeszívó szelep csővezetékeken vagy zárt tartályokon a lehüléskor keletkező vákuum hatására nyíló szelep, amelyen át a külső levegő beáramolhat a belső térbe.
Lencsekompenzátor
A lencsekompenzátor kisebb túlnyomásokhoz alkalmazott domborított lemezekből hegesztett kompenzátor.
Névleges átmérő
A cső hasznos keresztmetszetét a belső átmérő határozza meg, ezért az elnevezést adó un. névleges átmérő (DN) a belső átmérőnek felel meg.
Névleges nyomás
Névleges nyomásnak a méretezéshez használt nyomásértéket nevezzük, jele: NNy.
Tömítések
A tömítés célja, hogy megakadályozza a szállított közeg eltávozását a csővezeték résein át, ezért a tömítőanyagnak alkalmazkodnia kell a szállított közeg vegyi tulajdonságaihoz, hőmérsékletéhez, nyomásához.
Tömítőszelencés csap
A tömítőszelence a csap megerősítésére szolgál, akkor alkalmazzák, ha a közeg nyomása nagyobb, mint 0,3MPa.
Tömítőszelencés csőkiegyenlítő
A tömítőszelencés (dugattyús) csőkiegyenlítő két egymásba nyúló tömítőcsőből áll, melyek egymáshoz képest elmozdulhatnak.
Üzemi nyomás
Üzemi nyomásnak a ténylegesen előforduló, megengedhető nyomást nevezik, jele: ÜNy
Visszacsapó szelep
Olyan biztonsági szelep, melyben az áramló közeg a szeleptányért lebegő állapotban tartja. Ha az áramlás megszűnik, a szeleptányér zár.
Zárótest
Az áramlás irányára merőleges tengelyű elem, amely forgatásával zárják és nyitják a vezetéket. Az áramlást a zárótesten kialakított nyílás helyzetének változtatásával szabályozzuk.
Súgó
Oktatási Hivatal
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)