Tananyag választó:
Fogalomgyűjtemény az Ember és környezete témakörben
Eszköztár:
A WHO egészség
„Az egészség a teljes testi, mentális és szociális jóllét állapota, és nem csupán betegség- vagy fogyatékosság-nélküliség.” (I. Egészségfejlesztési Konferencia, Ottawa, 1986)
Alapkőzet

– Az alapkőzetek a földkéreg szilárd alkotói.

– Az alapkőzetek egy részét az ember szükségletei kielégítésére alkalmas ásványok alkotják. Ezek közé tartozik az összes bányászott, ásványi eredetű nyersanyag, függetlenül attól, hogy hol vagy milyen körülmények között termelik ki. Az ásványok a hasznosítható anyagok mellett általában meddő anyagokat is tartalmaznak.

– A barlangok általában karsztos kőzetekben talajmozgások, valamint a víz kémiai és mechanikai hatására kialakult, járható méretű és helyzetű természetes üregek. Kivételesen nem karsztos kőzetekben is létrejöhetnek. Jellegzetes példa az Aggteleki-cseppkőbarlang.

– A talaj ásványi anyagai a kőzetek fizikai mállásának termékei, melyek a víz oldó, hidrolizáló hatása következtében kémiai málláson mennek keresztül, majd a biológiai bomlás során keletkező szerves humusszal együtt termőtalajt (termelőföldet) képeznek.
Alkalmassági vizsgálat
Célja, hogy az orvos egészségügyi szempontból elbírálja, alkalmas-e a tanuló, a munkavállaló a választott pályára, ill. a munkakör betöltésére egészségének vagy testi épségének előrelátható károsodása nélkül (pl. magas vérnyomásos egyén gyakran szédülhet, ezért magasban végzendő munkára nem osztható be, vagy - ha beteg, testi fogyatékos a pályaválasztó, munkára jelentkező - nem idézhet-e elő saját magának vagy munkatársainak baleseti veszélyt, ill., ha megváltozott munkaképességű egyénről van szó, akkor milyen munkakörben, milyen feltételek mellett foglalkoztatható).
Antropometria
Az ember fizikai méreteivel foglalkozó tudományág.
Antropometriai módszerek
Antropometriai mérési módszerek:

- antropométer,

- rúdkörző,

- tapintókörző,

- ízületvastagság (condilus)-mérő,

- bőrredővastagság-mérő.
ÁNTSZ
Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat. Ellátja a különböző jogszabályok rendelkezései szerinti közegészségügyi, járványügyi, az egészségügyi igazgatási és koordináció területén meghatározott feladatokat, továbbá felügyeletet gyakorol az egészségügyi alapellátás felett.
Az ergonómia három alapeleme
Az ergonómia három alapelve

1.) Illesszük a feladatot és a munkahelyet a felhasználóhoz!

2.) Tervezzünk a felhasználói adottságok meghatározott tartományának figyelembe vételével!

3.) Vegyük figyelembe az átlagostól eltérő adottságokat, igényeket is!