A visszacsatolás
A bemutatásra kerülő kapcsolásban ideális műveleti erősítőt alkalmazunk, az áttekinthetőség miatt elhagyjuk a tápfeszültségek csatlakozási pontjait és nem szerepeltetjük a kompenzálási megoldásokat.
Egy műveleti erősítő akkor van visszacsatolva, ha kimenőjel egy részét visszavezetjük a bemeneti kapcsára. A visszacsatolást külső visszacsatoló hálózat segítségével valósítjuk meg.
Negatív visszacsatolás
Ha a visszacsatolt jel kivonódik a bemenő jelből, akkor negatív visszacsatolásról beszélünk. Az erősítő áramkörök esetén a negatív visszacsatolásnak van jelentősége, a pozitív visszacsatolást az oszcillátorok esetében tárgyaljuk.
Az ábra jelöléseit alkalmazva, felírható:
.
Megállapítható, hogy a kapcsolás feszültségerősítését csak a külső visszacsatoló hálózat határozza meg, nem függ a műveleti erősítőtől.
A legegyszerűbb visszacsatoló hálózat egy ohmos feszültségosztóból áll. Így lineáris erősítőként működik, mert erősítését csak a feszültségosztó osztási aránya határozza meg.
A kapcsolásban a visszacsatoló áramkör egy ellenállás. Felírva a csomóponti törvényt az invertáló bemenetre, s vegyük figyelembe, hogy ideális erősítőről van szó, hiszen
.
A bemeneti áram átfolyik az
ellenálláson, és felírva a huroktörvényt:
A kapott összefüggések érvényesek lesznek akkor is, más áramkört kapcsolunk a műveleti erősítő bemenetére és kimenetére.
Az áramkörnek a bemeneti ellenállása zérus, mivel az U nulla értékű:
.