Töltésszétválasztás
Az elektronok és a protonok megegyező száma miatt az atom alapállapotban semleges. Minden anyag atomokból épül fel, ezért alapállapotban a testek is semlegesek. Az elektron - proton egyensúly azonban megváltoztatható, mert egy atomról vagy testről a másikra viszonylag könnyen áttehető elektron. Ez a folyamat a töltésszétválasztás, és ezen alapszik minden villamos energiaforrás, sőt ennek következménye az összes villamos jelenség is. A töltésszétválasztáshoz energia szükséges.
Szétválasztás után az elektrontöbblettel rendelkező atom vagy test negatív, míg az elektronhiányos pozitív töltésű lesz. Az egyensúly elvileg a protonok számával is megváltoztatható, azonban ehhez rendkívül nagy energia szükséges, mert az atommagon belüli kölcsönhatások sokkal erősebbek. A gyakorlatban ezért mindig az elektron mozog.
Elektromos mező
Minden olyan test környezetében, ahol a protonok és az elektronok száma nem azonos (a test elektromosan töltött), elektromos kölcsönhatás tapasztalható. A térnek azt a részét, ahol az elektromos kölcsönhatás kimutatható villamos térnek vagy elektromos mezőnek nevezzük.
Az elektromosan töltött testek is hatnak egymásra. Az elemi töltésekhez hasonlóan az egynemű töltésű testek taszítják, a különneműek vonzzák egymást. Az erő mindig olyan irányú, hogy a korábban szétválasztott elektromos töltéseket újra egyesíteni, azaz kiegyenlíteni akarja.
A kiegyenlítődés a szétválasztással ellentétes folyamat, és ennek jelenségeit hasznosítjuk a villamos energia felhasználásakor.
Egy atomról vagy testről a másikra viszonylag könnyen áttehető elektron. Ez a folyamat a töltésszétválasztás.
A térnek azt a részét, ahol az elektromos kölcsönhatás kimutatható villamos térnek vagy elektromos mezőnek nevezzük.