Búgófeszültség csökkentése
A búgófeszültséget
csökkenthetjük pufferkondenzátorok segítségével. A pufferkondenzátor egy elektrolit kondenzátor, amelynek a kapacitása akár több tízezer
is lehet. A kondenzátort az egyenirányítóval párhuzamosan kell kapcsolni.
Az e
gyenirányító diódák előfeszítését a transzformátor szekunder feszültségének és a
kondenzátornak az időfüggése határozza meg. A kimeneti feszültség
vonaldiagrammja a kondenzátor töltési és kisütési folyamatainak az eredménye.
A pufferkondenzátor feszültsége
A pufferkondenzátorfeszültsége mindig megegyezik a kimeneti feszültséggel. A diódán csak akkor folyik áram . Ez akkor következik be, amikor a szekunder feszültség közelít a pozitív csúcsértékéhez. Ilyenkor a kondenzátor töltődik és a kimeneti feszültség növekszik.
A pufferkondenzátoros megoldás
Ha , akkor a diódán nem folyik áram, így a kondenzátor a fogyasztón keresztül kisül. Növekvő terhelőáram esetén a kimeneti feszültség átlagértéke csökken és a búgófeszültség nő. A búgófeszültség (csúcstól-csúcsig):
- Egyutas egyenirányító esetén:
- Kétutas egyenirányító esetén:
Ebből megállapítható, hogy a búgófeszültség csökkenthető f, vagy értékének növelésével. A pufferkondenzátoros megoldás csak kis terhelőáramok esetén nyújt megfelelő eredményt.
az egyenfeszültség váltakozó feszültségű összetevője amelynek amplitúdója és frekvenciája függ az alkalmazott egyenirányító kapcsolástól.
A pufferkondenzátor egy elektrolit kondenzátor, amelynek a kapacitása akár több tízezer is lehet. A kondenzátort az egyenirányítóval párhuzamosan kell kapcsolni.
A pufferkondenzátor feszültsége mindig megegyezik a kimeneti feszültséggel.