Félvezető dióda nyitóirányú előfeszítése
A dióda nyitóirányú előfeszítése azt jelenti, hogy az anód a katódhoz képest pozitívabb feszültséget kap. A nyitóirányú előfeszítés a diffúziós feszültség értékét csökkenti, amely gátolja a többségi töltéshordozók áramlását.
Mint ahogy a karakterisztikáról leolvashatjuk, kis mértékű nyitóirányú feszültség esetén (100 mV) a PN-átmenet még viszonylag nagy ellenállású, azaz csak nagyon kis erősségű áram folyik. Az
feszültséget növelve kezdetben kis mértékű áramnövekedést, majd a diffúziós feszültség értékét elérve (Si diódáknál kb. 0,6 V) hirtelen nagyon erős növekedés tapasztalható.
Ameddig
nem lesz egyenlő
-vel addig a dióda árama exponenciálisan nő.
A dióda viselkedése nyitófeszültség növelése esetén
A nyitófeszültség további növelése esetén a dióda úgy fog viselkedni, mint egy kis értékű ellenállás, tehát a karakterisztika további alakulása lineáris jelleget mutat. Ennek az ellenállásnak az értéke a félvezető anyagától, szennyezettségétől és geometriai tulajdonságaitól függ.
A nyitóirányú áram hőmérsékletfüggő
A nyitóirányú áram hőmérsékletfüggő, mivel a hőmérséklet növekedésével a termikus töltéshordozók száma exponenciálisan nő. A kisebbségi termikus töltéshordozók koncentrációja nem változik nyitóirányú működtetés esetén, így az általuk létrehozott áram az egyensúlyi állapotnak megfelelő szinten marad. A hőmérséklet növekedésével a dióda nyitóirányú karakterisztikája balra tolódik.
A dióda nyitóirányú viselkedését jellemző karakterisztika.