Impedancia
A váltakozó áramkörben az ellenálláson az ellenállástól, a tekercsen és a kondenzátoron a reaktanciáktól függő nagyságú áram folyik.
Ezért a feszültség és az áramerősség hányadosai mindig valamilyen áramkorlátozó hatást képviselnek:
Az ellenálláson hasznos teljesítmény, a tekercsen illetve a kondenzátoron pedig meddő teljesítmény keletkezik. Ha egy áramkörben mindháromféle áramköri elem megtalálható, akkor a hatásaik egyszerre jelentkeznek. Az áramköri elemek eredő váltakozó áramú áramkorlátozó hatását az áramkör látszólagos ellenállásának vagy impedanciájának nevezzük.
Teljesítmény
Az ellenálláson hasznos teljesítmény, a tekercsen illetve a kondenzátoron pedig meddő teljesítmény keletkezik.
Az impedancia
Ha egy áramkörben mindháromféle áramköri elem megtalálható, akkor a hatásaik egyszerre jelentkeznek. Az áramköri elemek eredő váltakozó áramú áramkorlátozó hatását az áramkör látszólagos ellenállásának vagy impedanciájának nevezzük.
Az impedancia
Az
hányados az összekapcsolt elemek eredő váltakozó áramú áramkorlátozó hatása, vagyis az impedancia, amelyet Z-vel jelölünk:
Úgy is fogalmazhatunk, hogy az impedancia az ellenállás és a reaktanciák
eredője. Ha homogén, vagyis csak ellenállást, vagy reaktanciát tartalmaz az áramkör, akkor is beszélhetünk impedanciáról, mert áramkorlátozásról van szó.
Impedancia
Az impedancia nevezetes esetei:
- az ellenállás és
- a reaktancia.
Áramkorlátozó hatás
Mivel az áramkorlátozó hatás a feszültség és az áramerősség arányán kívül a fázishelyzetüket is befolyásolja, ezért az impedanciát a nagyságán kívül a fázisszögével is jellemezni kell.
A fázisszög az összetevők fázismódosító hatásától függően:
Az impedancia nagysága és fázisszöge – az összetevő áramköri elemekhez hasonlóan – szintén függ a frekvenciától.
Az áramköri elemek eredő váltakozó áramú áramkorlátozó hatását az áramkör látszólagos ellenállásának vagy impedanciájának nevezzük.