RC csatolású erősítő kapcsolási rajza
Az erősítő fokozatok csatolása esetén ez a leggyakrabban alkalmazott csatolási mód váltakozó feszültségű jelek erősítésére. A jelforrásnak a bemenethez, valamint a terhelésnek a kimenethez csatolására általában csatoló kondenzátort alkalmazunk. Az ilyen típusú erősítőket A C-erősítőknek (Altemating Current Amplifier) is nevezik. Az RC csatolás elnevezés annak tulajdonítható, hogy a
két fokozat közé beillesztett csatoló kondenzátor reaktanciája az első fokozat kimeneti ellenállásával és a második fokozat bemeneti ellenállásával feszültségosztót képez.
Ahhoz, hogy a csatoló kondenzátor ne befolyásolja a hasznos jel átvitelét, reaktanciája sokkal kisebb kell legyen a második fokozat bemeneti ellenállásánál. Kapacitása, a még megengedhető 3 dB szintcsökkenés esetén:
A bipoláris tranzisztoros erősítő fokozatok bemeneti ellenállása csupán
nagyságrendű, a térvezérlésű
tranzisztoros fokozatok
bemeneti ellenállásához viszonyítva. Ezért a bipoláris tranzisztoros erősítők
nagyságrenddel nagyobb kapacitású csatoló kondenzátorokat igényelnek. Az első fokozat terhelő ellenállása:
Az első és második fokozat feszültségerősítése:
Az RC csatolás előnye: hogy a fokozatok munkapontjai nem hatnak egymásra és egymástól függetlenül beállíthatók, mivel a csatoló kondenzátor egyenáramú szempontból elválasztja a fokozatokat.
Hátránya: ennek a csatolásnak a viszonylag sok szükséges alkatrész: munkapont-beállító elemek és csatoló kondenzátorok fokozatonként. A csatoló kondenzátorok kisfrekvenciás jelszint-csökkenést és bizonyos torzításokat okoznak.
Az RC csatolás elnevezése annak tulajdonítható, hogy a
csatoló kondenzátor reaktanciája az első fokozat kimeneti ellenállásával és a második fokozat bemeneti ellenállásával feszültségosztót képez.