Legáltalánosabb településformánk: a város
A fejlett országokban, vagyis Európában, Észak-Amerikában, Japánban, Ausztráliában és még néhány országban az emberek többsége városokban lakik. Több országban a lakosságnak több mint a háromnegyede városokban él. Ezzel szemben a fejlődő országokban a városlakók száma sokszor a 25%-ot sem éri el. A városok jobban el vannak látva olyan dolgokkal, amelyek a kényelmes élethez szükségesek, bár a legfejlettebb országokban, például a nyugat-európai országokban a kisebb településekben is megtalálhatunk mindent.
Háttérbe szoruló termelési ágazatok
A korábbi évszázadokban lezajló ipari fejlődés, az ipar térnyerése elsősorban Európára és Észak-Amerikára volt jellemző. A különböző iparágak itt virágzottak a leginkább. Ide tartozott a bányászat, a kohászat, az energiaipar, a vegyipar, a gépgyártás és még sok egyéb. Ez azonban megváltozott az utóbbi évtizedekben. Az élelmiszerek legnagyobb részét is az országon belül termesztették és dolgozták fel.
Munkamegosztás a nyugati és a fejlődő országok között
A fejlődő országok, például néhány afrikai, ázsiai és dél-amerikai ország életében egyre nagyobb szerepet játszanak az ipar és a mezőgazdaság bizonyos ágazatai. Főleg a sok munkaerőt igénylő és erősen szennyező iparágak települtek részben ezekbe az országokba, valamint olyan iparágak, amelyekhez nem kell nagy képzettség. Leginkább a bányászat, a kohászat, a textilipar és a nehézgépek gyártása – például a hajógyártás. A mezőgazdaság is fejlődött, vannak olyan termények, amelyeket kizárólag ezek az országok termesztenek, nagy részüket pedig a fejlett országok vásárolják fel.
A komoly szakértelmet és nagy bevételt jelentő ágazatok, mint például a számítástechnikai és finommechanikai gyárak még mindig elsősorban a fejlett országokban találhatók.
Azok az országok, ahol az emberek életszínvonala magas, a gazdaságban alkalmazott technológiák általában modernek. Elsősorban az USA, Kanada, Európa országai, Ausztrália, Japán tartoznak ide.
A környezetvédelem fejlődése
A huszadik században tapasztalt negatív folyamatok a természetben ráébresztették az embereket, hogy a környezet sem bír el mindent. A Föld kíméletre, sőt védelemre szorul. A fejlett országok vezetői sok olyan rendeletet hoztak, amelyekkel csökkentették a környezetszennyezést. Természetesen még rengeteg a teendő, de jó irányban haladnak ezen a téren.
A legszegényebb és leggazdagabb államok
Az európai emberek, az észak-amerikaiak, a japánok és még néhány ország lakosainak döntő többsége jól él. Nem kell éheznünk, van fedél a fejünk felett, az élethez szükséges alapvető dolgokban nincs hiány. Ezekben az országokban azt mondjuk, hogy magas az életszínvonal. Nem így van a fejlődő országokban. Vannak területek, ahol éheznek, nincs se otthonuk, se munkájuk, talán el sem tudjuk képzelni, milyen körülmények között élnek. Afrikában például a legszegényebb vidéken (Száhel-övezet) harminc év alatt egymillió ember halt éhen.
Az ember mindennapi életének körülményei, melybe beletartozik a munka, a pihenés, ennek minősége és az erre fordítható pénzmennyiség.