A talaj pusztítása, szennyezése
Az emberiség egyre jobban átalakítja környezetét, beleszól a természetes folyamatokba. A XIX. századig ez a hatás viszonylag elenyésző volt. Az iparosítás következtében azonban ugrásszerűen megnőtt a minket körülvevő terület átalakítása. A technika fejlődésével párhuzamosan a beavatkozás is egyre nőtt.
Az utóbbi évtizedekben azonban felismertük, hogy környezetünk kíméletre, védelemre szorul. A környezetvédelem egyre nagyobb jelentőségű. Az ember bolygónk minden területén jelen van, mindenben változásokat idéz elő.
A talajt már évszázadok óta használjuk, időnként pusztítjuk. A földművelés elterjedésekor egyre nagyobb területeket vontak és vonnak ma is művelés alá. Ez nem mindig veszi figyelembe a talaj megújuló képességeit. A talaj egy idő után kimerül, terméketlenné válik, ha nem figyelünk oda a tápanyagok pótlására, a talaj természetes megújuló képességére.
A vizek pusztítása, szennyezése
A víz az egyik legnagyobb kincsünk bolygónkon. Most még nem értékeljük eléggé jelentőségét, mert korlátlan mennyiségben rendelkezésünkre áll, de valószínűleg ez nem lesz mindig így. Az iparosítás következtében sajnos erősen szennyezzük vizeinket. A gyárak a felesleges anyagokat, melléktermékeket részben a vízbe engedik ki. Eközben sok olyan anyagot is, amivel a természet nem tud mit kezdeni. Ezek nagyon lassan, vagy egyáltalán nem bomlanak le. A szennyezőanyagok folyamatosan pusztítják az élőlényeket, szennyezik a vizet.
A levegő szennyezése
A gyárak és a közlekedési eszközök, de a háztartások is ontják magukból a füstöt. A füstben sokféle anyag lehet. Egy részük könnyen lebomlik, a természet átalakítja, de akadnak olyan gázok is, amelyek felhalmozódnak a légkörben, és megváltoztatják a légkör természetes összetételét. Ez a változás súlyos következményekkel jár, hatással van az egész Föld életére.
Az élővilág pusztítása
Az élővilág életébe közvetlenül és közvetett formában is erősen beavatkozunk. Közvetlenül például a vadászatokkal, a halászattal, az erdőirtással, a lecsapolással és még sok egyébbel. Közvetett formában a vizek és a levegő szennyezésével, a talaj kimerítésével, és egyéb olyan dolgokkal, amelyekkel befolyásoljuk az élővilág természetes körülményeit.