A földrengések legveszélyesebb zónái
A Föld különböző pontjain több ember érezte már, ahogyan megmozdul a lába alatt a talaj. Ez a földrengés. Ez a jelenség gyakorlatilag független az emberi tevékenységektől. A földrengések általában a folyamatosan vándorló kőzetlemezek ütközésekor következnek be. A Föld felszíne több kőzetlemezből áll, amelyek összeérnek. A Föld köpenyének képlékeny anyagán „úsznak”, kicsit úgy, mint a jégdarabok a vízen. De ezek minden ponton összeérnek, teljesen lefedik bolygónk felszínét. Ahol találkoznak, ott általában az egyik lemez a másik alá hajlik. Ezeken a területeken gyakoriak a földrengések. Ilyen szempontból a legveszélyesebb helyek a Csendes-óceán és a kontinensek találkozásánál vannak. Úgymint Ázsia keleti íve, Japán és környéke, az Indonéz-szigetvilág és az Ausztráliától keletre fekvő szigetvilág. Amerikában az egész Csendes-óceán menti partvidéket jellemzi. Ázsia belső területein is gyakori a földrengés, sőt Európa délkeleti vidékein is. Az egyik legismertebb földrengésveszélyes terület a Szent András-törésvonal, amely a Csendes-óceán mentén húzódik az Egyesült Államok partjainál. 1960-ban olyan erősen megmozdult a föld, hogy szinte teljesen romba dőlt San Francisco városa.
A földfelszín mozgása, melyet a Föld belső erői hoznak létre. Különböző erősségű lehet, komoly pusztítást vihet véghez.
Földrengések hatása a társadalomra
Ha a földrengések gyengék, hatásuk alig érezhető. Ilyenkor nem okoznak kárt szinte semmiben. Előfordul azonban, hogy erősen megmozdul a föld. Ha a földrengés közelében élők nincsenek felkészülve, akkor katasztrofális következményei lehetnek. A nagyobb földrengéseknek halálos áldozatai is lehetnek, városok pusztulhatnak el.
Mi történt 2004. decemberében?
2004. karácsonya környékén borzasztó katasztrófát idézett elő egy földrengést követő árhullám. Ha az óceán alatt van a földrengés központja, a víz úgy reagál a földmozgásra, hogy hosszú, elnyújtott, nagyon magas hullámok keletkeznek. Amikor a hullámok elérik a partot, végigpusztítják az ottani épületeket, mindent elsodornak. Ha nem jelzik előre az árhullám, más néven cunami érkezését, nincs menekvés. A hullámok több méter magasak és 700-800 km/órás sebességgel söpörnek végig a parton. A DK-Ázsiában negyedmillió ember halt meg a katasztrófában, a cunamival sújtott országoknak évekig fog tartani, amíg helyreállítják a károkat.
Földrengés következtében a tengereken több méter magas hullámok képződhetnek, melyek a partra érve mindent elsodornak.
A vizek szennyezettsége
A talaj és a víz szennyezése napjainkra elérte a vízzáró rétegek alatt lévő rétegvizeket is. A régebben kristálytiszta víz, melyeket a fúrt kutakból húztak fel, sok helyen ihatatlanok. Olyan szennyeződések vannak benne, amelyekkel a természet nem tud mit kezdeni. Nem tudja lebontani, a víz nem tud megtisztulni. Egyre kevesebb az iható víz Földünkön. Sokan azt mondják, hogy nemsokára nem az olajért fognak harcolni az országok, hanem az ivóvízért. Remélhetőleg ez nem következik be.
A föld alatt, a vízzáró rétegek között felgyűlt csapadékvíz.
Az erózió, csuszamlások
A hegyvidéki erdők kivágásának egyik velejárója, hogy a védtelenné váló talajréteg - amelyet a fák gyökerei korábban megkötöttek - fokozatosan lepusztul. Az esőzések és egyéb külső erők a talajt lemossák a lejtőkről. Ahol már teljesen eltűnt a talaj, ott már csak a kietlen, kopár kőzet látható, a csupasz sziklák. Ha a talaj egyszerre nagy mennyiségben zúdul alá, földcsuszamlásról beszélünk. A nagyobb csuszamlások házakat, településeket sodorhatnak magukkal, vagy temethetnek be, ezért az emberi életre közvetlenül is veszélyesek lehetnek.
A külső erők (szél, víz, jég) felszínpusztító munkája az erózió.
A környezetszennyezés okozta betegségek
A belélegzett és elfogyasztott káros anyagokat az emberi szervezet egy ideig képes feldolgozni, kezelni, kiüríteni. Ha viszont nagy mennyiségben halmozódik fel a különböző szervekben, komoly, akár halálos betegséget is okozhat. A mesterséges anyagok és vegyszerek legyengítik testünk védekező képességét, és ilyenkor könnyebben megbetegszünk. Már népbetegségnek számít az allergia, vagyis a különböző anyagokkal, például a virágporral szembeni túlérzékenység. Hazánkban minden harmadik ember allergiás valamire. Száz évvel korábban szinte ismeretlen volt ez a betegség. Talán a legkegyetlenebb és gyakran gyógyíthatatlan betegség a rák, amely szintén összefügg a szervezetben felgyülemlő káros anyagokkal. Bár sokat számít, hogy az ember hajlamos-e rá, az életmód mégis meghatározó jelentőségű a kialakulásában. Az utóbbi évtizedekben egyre több ember hal meg rákos megbetegedésben.
A környezetszennyeződés és az élelmiszereink
Sajnos a környezetünk olyan mértékben szennyezett, hogy már az élelmiszereinkben is érezhetjük a hatását. A mezőgazdaságban használt vegyszerek az általunk megevett növényekben is megtalálhatóak bizonyos mértékben. Sőt az állatok húsában is, hiszen ők is olyan növényeket esznek, amelyeket szennyeződések értek, vegyszerekkel kezeltek. A növénynemesítés emberre vonatkozó hatásait, következményeit még nem ismerjük, de valószínű, hogy a sokszorosan átnevelt, az eredeti növényhez szinte már alig hasonlító kultúrnövények is hatással vannak az emberi szervezet működésére.