A villanyáram értéke
Mi magunk is sokat tehetünk az energiatakarékosságért. Ha az emberek többsége betartja az erre vonatkozó tanácsokat, akkor nagy mennyiségű energiát tudunk megspórolni, ráadásul olcsóbb is.
Napjaink fejlett országainak társadalma ún. fogyasztói társadalom. Jellemzője, hogy a gazdaság ágazatai a szükséges mennyiségen felül is képesek előállítani az emberek által használt fogyasztási cikkeket. A reklámok is ösztönöznek fogyasztásra: olyan termékek megvásárlására, melyek birtoklása nem feltétlenül szükséges, de a csillogó reklámok hatására kedvünk lesz mindezt megvásárolni.
Energiatakarékos elektromos berendezések
Általában a jobb minőségű, alacsonyabb fogyasztású, tehát energiatakarékosabb elektromos berendezések némileg drágábbak, mint a gyengébb minőségű, kevésbé hatékony eszközök, mégis őket érdemes megvásárolni. Amellett, hogy kevesebb áramot fogyasztanak, általában hosszabb ideig is tudjuk használni őket, és hosszú távon behozzák az árukat az alacsonyabb villanyszámláknál.
Energiatakarékos izzó
Minden nap, főleg reggel és este több lámpát is felkapcsolunk, égetjük a villany. Ez önmagában természetes dolog, de nem mindegy, hogy milyen égővel tesszük ezt. Az energiatakarékos izzók szintén drágábban, mint a hagyományos villanykörték, de az áramnak csak töredékét használja el, ráadásul élettartamuk is sokkal hosszabb.
Olyan izzó, amely hosszabb élettartamú, és az áramnak csak töredékét használja fel működéséhez, mint a hagyományos villanykörte.
A hűtőszekrény energiatakarékos használata
A konyhában lévő hűtőszekrény is áramot fogyaszt, ráadásul nem is keveset, főleg azért, nem éjjel-nappal be van kapcsolva. Ha nem így lenne, megromolnának benne az élelmiszerek. Az elektromos energiát úgy hasznosítja, hogy belső terét lehűti pár fokosra. Ha sokáig nyitva hagyjuk az ajtaját, romlik a teljesítőképessége, mert a hideg ki, a szoba melege beáramlik a hűtőbe, sokáig kell utána dolgoznia azon, hogy újra a kívánt alacsony hőmérsékletre hűtse magát.
Takarékoskodás a vízzel
A locsolócsőből kiáramló víz szintén érték. A nagyon száraz, meleg nyarakon, amikor a növények kókadoznak a forróságban, jót tesz nekik egy kis víz, de ne vigyük túlzásba. Egyetlen locsolás alkalmával több száz liter víz folyik el.
A víz, bár nem elektromos energia, szervezetünk számára mégis az, mert ivás nélkül hamar meghalnánk. A csapból ivóvíz folyik, melyet víztisztítókban tisztítanak meg. Nem áll korlátlanul a rendelkezésünkre. Attól, hogy a csapból, ha nem zárjuk el, megállás nélkül folyik, nem jelenti azt, hogy bármennyit felhasználhatunk belőle. Földünk édesvízkészlete gyorsan fogy, elképzelhetetlen gondokat okozna, ha egyszer valóban elfogyna.
A pazarlás elkerülése a fűtésnél
A fűtés szintén energiafelhasználás, akármilyen anyagot is használunk hozzá. Eltart egy darabig, amíg az egész lakás felmelegszik, és addig sok energia elfogy. Ez a fűtésszámlán is látszik. Ne engedjük ki ezért a szabadba, ha már egyszer kellemes meleget sikerül csinálnunk a szobában.
Fogyasztás és energiafelhasználás kapcsolata
Volt már szó róla, hogy minden dolgot, amit naponta használunk, energia felhasználásával állítottak elő. Ha tehát elmegyünk vásárolni, kizárólag olyan terméket vegyünk, amire valóban szükségünk van. A túlzott vagy ésszerűtlen fogyasztás is az energiapazarlás egyik formája, ráadásul egyáltalán nem elhanyagolható mértékű.
Szelektív hulladékgyűjtés
A takarékosság egyik közvetett formája a szelektív hulladékgyűjtés. Ez azt jelenti, hogy a szemetet érdemes anyagonként szétválogatva beledobni a szelektív hulladékgyűjtőkbe, amelyeket az országban már több helyen is felállítottak. Újrafeldolgozásuk így sokkal gyorsabb, egyszerűbb. Nyugat-Európában már szinte mindenhol szelektíven gyűjtik a hulladékot.
Amikor a szemetet anyagonként szétválogatva dobjuk a szelektív hulladékgyűjtők megfelelő konténerébe.
A környezetszennyező reklámszatyor
A hatalmas szupermarketekben a megvásárolt termékekhez automatikusan adják a zacskót is. Előírásaik miatt a pénztárosoknak fajtánként is válogatniuk kell a termékeket, ezért előfordul, hogy egy szatyorban csak egy kisebb termék árválkodik. Hihetetlen pazarlás! Ha mi tesszük el a megvásárolt dolgokat, a lehető legkevesebb zacskót használjuk, de az a legjobb, ha viszünk magunkkal. Lehet kapni olyan szövetből vagy tartósabb műanyagból készült szatyrokat, melyek sokkal tovább bírják a használatot.
A freon és az ózon
A hajtógázas dezodorokat és egyéb flakonokat úgy ismerjük meg, hogy amikor lenyomjuk a gombját, folyamatosan jön belőle a permet. Lehetőleg ilyen terméket ne vásároljunk. A legtöbbjében ugyanis a freon nevű gáz löki ki a benne lévő anyagot, mellyel együtt a freon is a szabadba kerül. Jelentősen hozzájárulnak az ózonréteg ritkulásához, mely katasztrofális következményekkel járhat, ha a mostani ütemben folytatódik tovább.
A vegyiparban használt vegyület, amely a légkörbe jutva erősen hozzájárul az ózonréteg ritkulásához.