A Dunántúli-dombság elhelyezkedése
A Dunántúli-dombság és a Mecsek a Dunántúl déli felén található. Keleten a Duna határolja, északon a Balaton és a Sió, nyugaton és délen a Dráva. Nagy kiterjedésű, lankás dombvidék, csak a Mecsek és a Villányi-hegység néhány merészebb csúcsa töri meg a szelíd lejtőket.
A Dunántúli- dombság kialakulása
A Dunántúli-dombság területét is elöntötte egykor a tenger. Vastag üledékréteg rakódott le, elsősorban agyag, amely később kiemelkedett. A jégkorban néhol lösz rakódott az üledékes rétegekre. A terület törésvonalak mentén feldarabolódott, majd a folyók tovább mélyítették a völgyeket. Nyugaton a folyók által az Alpokból szállított kavics fedi a felszínt, keletebbre viszont egyre vastagabb lösztakaró borítja.
A Dunántúli-dombság jellemzői
A Dunántúli-dombság nyugati fele a legcsapadékosabb területek közé tartozik. Kelet felé a csapadékmennyiség kissé csökken, de így is legalább 650 mm esik egy évben. Az Alpok felől érkeznek a páradús légtömegek, amelyek egyben a hűvös levegőt is szállítják. Ebből következik, hogy az itteni patakok és folyók bővizűek, a legelők, rétek dús füvűek. A talaj minősége tájanként változó.
A Dunántúli-dombság tájai
A Dunántúli-dombság több kisebb tájegységre tagolódik. Nyugatról kelet felé haladva: Zalai-dombság, Somogyi-dombság, Baranyai-dombság a Mecsekkel és a Villányi-hegységgel és a Tolnai-dombság.
A Zalai-dombság
Az "ezer völgy vidéke” a Zalai-dombság. Sok-sok völgy- és dombhát teszi változatossá a tájat. A dombságot vastag üledékes kőzetréteg, agyag építi fel.
A Somogyi-dombság
A Somogyi-dombságnak két, viszonylag eltérő tulajdonságú része van. Az északi terület lösszel borított vonulatokat takarnak. Patakjai észak felé folynak. A déli vidék homokkal borított dombság, az itteni patakok a Dráva felé veszik az irányt.
A Tolnai-dombság
A Tolnai-dombság a nagytáj legkeletebbi része. A jégkorszakban lezajló folyamatok következtében igen vastag löszréteg borítja a mélyben lévő tengeri üledéket. A lösz kiváló talajt biztosít a vidéknek, ezért mezőgazdasági szempontból nagy jelentőséggel bír ez a terület.
A Mecsek, a Baranyai-dombság és a Villányi-hegység
A Baranyai-dombság szintén lösszel borított vidék, a Mecsek és a Villányi-hegység azonban egészen más anyagból épül fel. A Mecsek középideimészkőből és homokból álló hegység, amely a tengerben felhalmozódott üledékből alakult ki. A Villányi-hegység alapkőzete szintén a mészkő.
Kőzetanyagukon és magasságukon kívül van még egy különlegességük: az ország két olyan vidéke, ahol a mediterrán éghajlat hatásai érződnek. A dél lejtőkön mediterrán jellegű örökzöld növények élnek, a napsütéses hegyoldalakon itt virágoznak először tavasszal a mezei virágok.