A Föld mint bolygó
A minket körülvevő világot, amelyben megszámlálhatatlanuk sok csillag, bolygó, hold és egyéb képződmény mozog, Világegyetemnek nevezzük. A csillagászok műszereikkel folyamatosan vizsgálják, de csak az elenyésző töredékét ismerjük.
A minket körülvevő világmindenség, amelybe minden bolygó, csillag és egyéb képződmény beletartozik.
A Föld a Naprendszerben
Naprendszerünkről, ahol a Föld is van, már viszonylag többet tudunk. Tudjuk, hány bolygója van, tudjuk, hogy ezek közül a Föld a harmadik és még sok egyebet. Ismereteink azonban itt is hiányosak. A technika fejlődésével ellenben egyre többet tudunk meg róla és ezzel együtt bolygónkról is.
A Világegyetem azon része, ahol a Nap gravitációs ereje a legerősebb.
Az egyedülálló bolygó
A Föld egészen különleges bolygó. Nincs párja a Naprendszerben, és amennyire most tudjuk, az egész Világegyetemben. Ez ugyanis az egyetlen égitest az általunk ismertek közül, ahol ilyen szintre fejlődött az élet. A többi bolygón általában egyáltalán nincs élet, de ha van is, csak a legegyszerűbb formában.
Ókori elképzelések a Földről
Nemcsak a Világegyetem megismerése hosszú folyamat, de saját bolygónkról sem tudtunk mindig ilyen sokat. Az ókori emberek nagy része csak azt a vidéket, néhány települést ismerte, ahol az egész életét leélte. Az ezen kívüli világról legfeljebb a kereskedők, vagy más utazók elbeszéléseiből tudhattak.
A tudósokat azonban mindig foglalkoztatta a Föld. A különböző korszakokban és országokban más-más elképzelések alakultak ki a Föld tulajdonságait illetően.
Voltak, akik lapos korongnak képzelték el, voltak, akik félgömbnek, melynek lapos a felszíne. Akadt olyan tudós, aki meg volt győződve róla, hogy a Föld henger alakú. Viszont már az ókorban is néhány tudós felismerte, hogy a Föld valódi alakja a gömb.
Középkori elképzelések a Földről
A középkorban nem sokan ismerték az ókori tudósok munkáit, gyakran saját kútfőből próbálták kikövetkeztetni bolygónk alakját. Így fordulhatott elő, hogy még a középkorban sem volt mindenki számára egyértelmű a gömb alak.
A Föld valódi alakja
Végül mégis sikerült bebizonyítaniuk a tudósoknak, milyen is a Föld valódi alakja. Azonban ők sem tudhatták, hogy közel járnak ugyan a valósághoz, mégsem pontosak a méréseik. Igaz ugyan, hogy a Föld majdnem gömb alakú, mégis egy új fogalmat kellett kitalálni a tényleges alakjára. Ez a geoid, vagyis földszerű.
Gömbszerű geometriai forma, a Föld valódi alakjának megnevezése.
A Föld körül keringő mesterséges objektum, melynek segítségével működik pl. a hírközlés.
Bizonyíték a Föld alakjára
Az utolsó, kétségbevonhatatlan bizonyíték a Föld alakjára az volt, amikor az első műholdas felvétel elkészült bolygónkról. Az űrből készített „fotó” minden kétséget kizáróan megmutatta a Föld gömb formáját.
Eltérések a gömbtől
A Föld annyival tér el a gömb alaktól, hogy az Egyenlítő közelében egy kicsit szélesebb, „pocakos”, a sarkoknál pedig egy kissé belapult. Alakjának ez az eltérése a mozgásából adódik. A forgás miatt kissé megnyúlt-ellaposodott.