A folyadékok térfogata állandó hőmérséklet mellett
Ha a folyadékok tulajdonságait vizsgáljuk, megállapíthatjuk, hogy térfogatuk állandó. Gyakorlatilag összenyomhatatlanok. Ez azonban csak akkor igaz, ha nem változtatjuk nem a hőmérsékletét.
Folyadékok hőtágulása
Ha egy lombikban elkezdünk egy folyadékot melegíteni, megfigyelhetjük, hogy a folyadék szintje elkezd emelkedni, vagyis nő a térfogata. Minél jobban felmelegítjük a folyadékot, annál nagyobb lesz ez a változás. A szilárd testekhez hasonlóan, minél nagyobb a folyadék kezdeti térfogata és minél nagyobb a hőmérséklet-növekedés, annál nagyobb lesz a hőtágulás is. Természetesen itt is igaz, hogy a hőtágulás mértéke függ az anyag minőségétől is.
A gázok melegítése, a részecskék mozgása
Amikor melegítjük a folyadékot, az anyag belsejében hasonló folyamat játszódik le, mint a szilárd testben. A részecskék mozgása egyre élénkebb lesz, egyre nagyobb területre van szükségük.
A gázok hőtágulása
A gázok részecskéi nem tapadnak egymáshoz, hanem kitöltik a rendelkezésükre álló teret. Ha egy levegővel teli lombikot folyadékcseppel lezársz, melegítéskor a csepp elindul felfelé. Ennek az az oka, hogy hőmérséklet-növekedéskor a gázok részecskéi is egyre gyorsabban mozognak, egyre inkább tágulnak. A hőtágulás mértéke azonos körülmények között a különféle gázoknál azonos mértékű lesz, vagyis nem függ a gáz anyagától. A gáz térfogatától és a hőmérséklet-növekedés mértékétől viszont igen, ugyanúgy, mint a szilárd testeknél és a folyadékoknál.
A folyadékok és gázok rétegződése
A gázoknál még az is könnyen megfigyelhető, hogy a melegebb, tehát kisebb sűrűségű rész felfelé száll, a hidegebb, nagyobb sűrűségű pedig alulra kerül. Ezt hőáramlásnak nevezzük. A szobádban is megfigyelheted, ha magasan van a plafon, hogy a padló közelében kicsit hűvösebb van, mint felül.
A folyadékoknál is működik a hőáramlás, a meleg folyadék a felszínen van, a hideg pedig alul. Nyáron, amikor tóban fürödtél, biztosan megtapasztaltad már, hogy a víz felszínén mennyivel melegebb volt, mint lent, a lábadnál.