A rét mint életközösség
Hazánkban nagy kiterjedésű rétek találhatók, főleg a sík vidékeken. A rétek élővilága több fényhez jut, mint az erdőké, de a szél erősebben fúj, a növények nem nőnek olyan magasra, mint az erdők fái. A rét is életközösség, akárcsak az erdő, csupán más növények lakják.
A réten élő növények
A réteknek is vannak szintjei. Itt azonban nem a fáké a főszerep, hanem a fűféléké. Néhány növény egészen magasra nő, néha embermagasságúra. Ezek a szálfüvek. A többi inkább a talaj közelében marad. Itt élnek az aljfüvek. Emellett még a talajszint is megtalálható, ahonnan ezek a növények táplálkoznak.
A rét fő típusai
Kétféle rétet különböztetünk meg egymástól, attól függően, hogy milyen környezetben találhatók. A vízpartok közelében a nedves rétek vannak, a szárazabb területeken a száraz rétek. Minkét réttípusnak megvannak a maguk növényei.
A száraz rét
Ott, ahol az évi csapadékmennyiség nem éri el az 500 mm-t, vagy magasabban fekszik a terület, esetleg a víz gyorsan elszivárog, száraz rétek alakulnak ki. A nedves rétek is azzá alakulnak, ha az ember lecsapolja, elvezeti a vizet róluk.
A kevés csapadékú, szárazabb területeken kialakult rét.
Száraz rét lakója: a mezei zsálya
A mezei zsálya a száraz rétek tipikus növénye. Főgyökérzete egészen mélyre nyúlik, onnan szívja fel a tápanyagot és a vizet. Leveleit, szárát apró szőrök borítják, levelei csipkés szélűek. Alsó levelei szétterülnek a talaj felett, így lassabban párolog el a nedvesség a földből. Virágzata csészelevelekre és sziromlevelekre tagolódik. Virága lila színű. Rovarok porozzák be a termőt. Kétszikű, vagyis a termése két sziklevélre osztható.
A nedves rét
A folyók árterületein, holtágak környékén, a kiszáradó tavak, lápok helyén ott, ahol magas a talajvíz, vagy sok eső esik, nedves rétek jöttek létre.
Ahol sok a csapadék, vagy vizenyős a talaj, ott alakultak ki a nedves rétek.
Nedves rétek lakója: a réti boglárka
A nedves rétek egyik gyakori lakója a réti boglárka. Leveleiben méreg van. Virága sárga. Sziromlevélre és csészelevélre osztható a virágzata. Ha megszárítják, elveszíti méregtartalmát, jó minőségű széna lesz belőle. Kétszikű növény.