Fővárosunk, Budapest
A Föld minden országának van egy központi települése, ahol összpontosul a gazdaság és a közigazgatás. Itt folyik az ország irányítása. Hazánk fővárosa Budapest, a világ egyik legszebb fővárosa. A Duna két partján fekszik, az Alföld, a Dunántúli-középhegység és az Északi-középhegység találkozásánál. A Duna bal partján van Pest, a jobb partján Buda.
Budapest, a "vízfej"
Budapest egyik jelzője a „vízfej”. Azért kapta ezt a jelzőt, mert az ország méreteihez és összlakosságához képest túlságosan nagy. Ám amikor Budapest főváros lett, országunk területe a mainak háromszorosa volt. 1920-ban, az első világháborút lezáró béke következtében hatalmas területeket kerültek a szomszédos országokhoz. Akkoriban hazánk összlakossága 18 millió fő volt. Ma 10 millió. Budapest lakossága ma kb. 2 millió fő.
Magyarország megyeszékhelyei
Magyarország jelenleg több megyéből, összesen 19-ből áll. Minden megye viszonylagos önállósággal rendelkezik. Ahogyan az országnak fővárosa, úgy a megyéknek megyeszékhelye van. A megyék igazgatási központjai a főváros után a legjelentősebb települések.
Az Európai Unióba történő belépésünk után felmerült az igény a megyék helyett régiók kialakítására: ez több, egymás melletti megye szorosabb kapcsolatát jelenti.
Az alábbi felsorolásban hazánk megyéit és azok székhelyeit olvashatod:
- Baranya megye – Pécs
- Bács-Kiskun megye – Kecskemét
- Békés megye – Békéscsaba
- Borsod-Abaúj-Zemplén megye – Miskolc
- Csongrád megye - Szeged
- Fejér megye – Székesfehérvár
- Győr-Moson-Sopron megye – Győr
- Hajdú-Bihar megye – Debrecen
- Heves megye – Eger
- Jász-Nagykun-Szolnok megye – Szolnok
- Komárom-Esztergom megye – Tatabánya
- Nógrád megye – Salgótarján
- Pest megye – Budapest
- Somogy megye – Kaposvár
- Szabolcs-Szatmár megye – Nyíregyháza
- Tolna megye - Szekszárd
- Vas megye – Szombathely
- Veszprém megye – Veszprém
- Zala megye - Zalaegerszeg
Magyarország idegenforgalmi központjai
Vannak városok, melyek a turistákat vonzzák. Ezek a települések általában megőrizték régi épületeiket, történelmi jelentőségük érződik a város hangulatában. Hazánkban több ilyen város is van, hiszen sokuk több száz éves, és eseménydús múlttal rendelkeznek.
A magyarországi kultúra "fellegvárai"
Több oktatási központtal is büszkélkedhetünk. Ezek a kultúra „fellegvárai”, hiszen az iskolák mellett legtöbbször nívós könyvtárak, színházak, hangversenytermek is épültek. Leghíresebb egyetemeink a főváros mellett Pécsett, Szegeden, Debrecenben és Budapesten működnek, de még sok felsőoktatási intézmény is várja a tanulni vágyókat.
Magyarország közlekedési csomópontjai
Fontosak a közlekedési csomópontok is. Ezek olyan települések, ahova több irányból is befutnak az utak, vasutak, esetleg a hajók. Legfontosabb közlekedési csomópontunk Budapest. Innen indul az összes autópálya és vasút. Itt épült a legtöbb híd a Dunán. A kikötőkben uszályok és más hajók horgonyoznak, két repülőterünkre minden irányból érkeznek repülőgépek. A főváros mellett általában a megyeszékhelyek is központi jelentőségűek, de például a dunántúli Celldömölknél van az egyik legnagyobb vasúti csomópont.