A magmás kőzetek
A földtörténet különböző időszakaiban különféle tulajdonságú kőzetek alakultak ki. A magmás kőzetek a vulkanikus tevékenységhez kötődnek. A folyékony láva, attól függően, hogy milyen anyagú, más-más formákat alakított ki. A bazaltláva hígan folyó, forró kőzetolvadék, mely laposan terül el a sík vidékeken, a hegyoldalak felszínén. A riolit és az andezit más sokkal sűrűbbek, nagyon lassan folynak, egészen más formákat hoznak létre. A szilárd anyagok, melyek a vulkán kitörésekor a felszínre kerülnek, a tufák. Ezek is többfélék lehetnek, de általában likacsosak, könnyűek.
Az üledékes kőzetek
Az üledékes kőzeteknek több típusa van. Az egyik legismertebb típusa a törmelékes üledékes kőzet . Ilyen kőzet a homokkő. A homokkövek ősi folyómedrek homokos üledékeiből, vagy a sivatagi dűnék homokjaiból képződnek. A legismertebb üledékes kőzet a mészkő, amely a régen élt élőlények vázaiból képződnek. Az egykori tengerek fenekén hatalmas mennyiségben és vastagságban rakódtak le a mészvázú élőlények vázai (kagyló, korall, ammonitesz, csigák). Sok mészkőben a mai napig fel lehet ismerni szabad szemmel, vagy nagyítóval az állatok maradványit. Ismert a földön olyan terület, ahol több ezer méter vastagságú meszes üledék képződött a földtörténeti múltban. Gondold el, hány apró állatnak kellett hozzá elpusztulnia, és milyen hosszú ideig képződhettek ezek a hatalmas vastagságú kőzetsorozatok! A későbbi földmozgások következtében ezek egy része kiemelkedett, néha igen nagy magasságokba. A Himalája 7000-8000 méter magas csúcsait felépítő kőzetek is valamikor a tenger fenekén keletkeztek! Magyarországon barangolva számos hegységünkben találkozhatsz mészkővel. A Bakonyt, a Vértest, a Bükköt, vagy a Gerecsét is mészkövek építik fel. Az Alpok hatalmas hegycsúcsainak nagy részét is üledékes kőzetek építik fel.
A metamorf kőzetek
A metamorf kőzetek tulajdonképpen átalakult üledékes, vagy vulkanikus kőzetek. Maga a metamorfózis, melyből a szó ered, átalakulást jelent. Ehhez az átalakuláshoz nagyon nagy hőmérséklet, vagy nyomás szükséges. Ezek hatására megváltozik a kőzetek szerkezete, a kőzeteket felépítő ásványok átalakulnak, metamorfózison mennek keresztül. A metamorf kőzetek egy része palás szerkezetű, vagyis sok-sok, egymáshoz tapadó lemezekből állnak. Legismertebb metamorf kőzeteink a gneisz, a márvány és a csillámpala. (A márvány és a gneisz nem palás szerkezetű kőzet.)