Afrika: a Kilimandzsáró hegycsoport növényzete
A trópusokon, ahol jóval melegebb van, mint nálunk, a növényi övezetetek magasabban kezdődnek. Jó példa erre az Afrikában lévő Kilimandzsáró hegycsoport. Az Egyenlítő közelében található, több csúcsa is 5000 méter fölé magasodik. Legmagasabb csúcsa, a Kibo 5895 m-ig nyúlik fel. Az erdők 3000 méter magasságig is megtalálhatók. Természetesen fáik egészen mások, mint amik a mi erdeinkben találhatók. Az viszont itt is igaz, hogy az időjárás egyre zordabb, ezért nem tudnak a fák magasabb területeken is megélni. A erdőhatár felett havasi rétek húzódnak, egészen 4-5000 méter magasságig. Feljebb itt is a hó és a jég az úr. A hegycsúcsok egy része lentről nézve fehéren világít egész évben a trópusi hőségben.
Az Alpok természetes növényzete
A mérsékelt övezetben, Európában a legtökéletesebben az Alpokban lehet megfigyelni a függőleges övezetesség alakulását, mely nagyon hasonlít a Kárpátokéra. Az Alpok azonban magasabb hegyvonulatokkal rendelkezik. Itt van Európa legmagasabb csúcsa, a 4807 m magas Mont Blanc. Az Alpokban az erdőhatár 2000-2500 m magasan, a hóhatár 3000 m körül van.
Alaszka természetes növénytakarója
Minél északabbra megyünk, a természetes növénytakaró szintjei egyre alacsonyabban vannak. A sarkkörök mentén a legalacsonyabb területek is hasonló növényzettel bírnak, mint nálunk a havasi rétek. Erdők már egyáltalán nincsenek, főleg apró, lágy szárú növények, zuzmók, mohák fedik a talajt. A hóhatár is igen alacsonyan van, a sarkvidékeken leszáll egészen a tenger szintjéig, itt ugyanis teljesen mindegy, milyen magasan vagyunk, mindent hó és jég borít egész évben.