Energiatermelés a hegyvidéken
Sok energia szükséges a mindennapi életünkhöz, de egyetlen gazdasági ágazat sem tudna működni nélküle. Az energiatermelés ezért létszükséglet. A mai ember talán már meg sem bírna lenni elektromos energia nélkül. Használata teljesen természetes mindenki számára
Az erőművek
Energiát a természeti kincsek felhasználásával a különböző erőművek állítják elő. Az erőművek általában arról az energiahordozóról kapták nevüket, amelyet hasznosítanak.
A hőerőmű működése
A hőerőművek a fosszilis energiahordozók (elhalt növényi maradványokból keletkezett), vagyis a szén, a kőolaj és a földgáz elégetésekor keletkezett hőt alakítják villamos energiává. Napjainkban a legtöbb energia ezekből az erőművekből jön. A világon termelt villamos energiának több mint háromnegyedét a hőerőművek állítják elő.
A nukleáris erőmű működése
A nukleáris erőművekben, más néven az atomerőművekben a maghasadás folyamata szolgáltatja az energiát. A maghasadás az a jelenség, amikor az anyag belsejében lévő részecskék a legkisebb alkotóelemeikre esnek szét. Ilyenkor hatalmas mennyiségű energia szabadul fel, de kísérőjelensége, a radioaktív sugárzás, ha a szabadba kerül, erősen károsítja az élővilágot. Emiatt komoly gond az atomerőművek hulladékának tárolása. Olyan javaslat is született, hogy minden radioaktív hulladékot ki kellene lőni az űrbe, mert csak olyan távolságból nem pusztítja a Föld környezetét.
A vízerőmű működése
Vízerőműveket olyan folyószakaszokra érdemes építeni, ahol sok a víz és nagy a szintkülönbség. Itt a legnagyobb a víz mozgási energiája, amit hasznosítani lehet. A vízerőművek azonban nem önmagukban álló létesítmények. Először is völgyzáró gátat kell építeni a folyón, hogy a gát mögött felduzzadjon a folyó. Mesterséges tó alakul ki, melynek szintjét zsilipekkel szabályozzák. A zsilipeken lezúduló víz erejéből nyerik az energiát, tehát az erőmű lent, a gát alatt van. Itt születik a villamos energia. Ez a módszer kevésbé károsítja a környezete, mint a nem megújuló energiaforrások felhasználása, de sajnos erősen átalakítja a környező vidéket, ezért óvatosan, meggondoltan kell őket építeni, használni.
A szélerőmű
A szélerőművek külsőre kicsit hasonlítanak a régi szélmalmokhoz. Működési elvük is hasonló. A vékony oszlopra szerelt lapátokat a szél ereje meghajtja, majd az erőmű belsejében elektromos árammá alakul. Hazánkban is van néhány, de jelentőségük elenyésző egyelőre. A nagyobb szélerőmű-telepeken több száz ilyen lapátkerék forog. A világ legnagyobb szélerőmű-telepe Kaliforniában van, az USA-ban. Összesen 7500! A szélenergia felhasználása nem szennyezi a környezetet, de azért van néhány előnytelen vonása is.