A meteorológia legpusztítóbb jelenségei a forgószelek, a hurrikánok és a tornádók. Habár a két széltípus méreteiben jelentős a különbség, erejükben és pusztításukban csekély az eltérés. Az épületek kártyavárként omlanak össze a forgószelek „szorítása” alatt.
A hírhedt trópusi ciklonok, trópusi forgószelek (tájfun, hurrikán) a légkör lepusztítóbb jelenségei közé tartoznak. A forgószelek 400-500 km átmérőjű, orkánerősségű széllel pörgő képződmények. A ciklonban a forgószélnek a sebessége elérheti a 200-250 km/órát. A trópusi ciklonok a legjobban felmelegedő óceáni térségekben születnek, habár elsősorban az Föld északi féltekén jönnek létre. A Földön évente átlagosan 50 forgószél jön létre a Csendes-óceán északi medencéjében és a Karib térségben. A trópusi ciklonokat Ázsiában tájfunnak, míg Karib térségben hurrikánnak hívunk. A 2005-ös évben rendkívül sok pusztító hurrikán alakult ki. Minden idők egyik legpusztítóbb hurrikánja, a Katrina is tavaly sújtott le a Karib térségre és az Egyesült Államokra. A hurrikán gyakorlatilag letörölte a térképről New Orleanst, a jazz és a blues hazáját. Az egész város víz alá került, a várost védő gátak átszakadtak, és az óceán vize benyomult a városba. Habár az amerikai hatóságok adtak ki figyelmeztetést, sokan nem hagyták el az otthonaikat, és életüket vesztették a katasztrófa alatt.
A légkör másik pusztító jelensége a tornádó, melyeknek a felhőből kinyúló forgószél tölcsére leér a földfelszínre. A tornádók általában heves zivatarokból alakulnak ki. A heves zivatarok kialakulásáért három tényező együttes hatása a felelős. Az első a fölhajtó erő, a második a frontok, amelyek feltorlasztják a levegőt (hatalmas dugattyúként viselkednek), így segítenek a zivatarok kialakulásában. A harmadik tényező a magas szintű áramlásoknak, a jet streameknek a hatása (A jet steramek a légkör nagy magasságaiban fújó szelek, ez a magasság kb. 10 000 km). Ezek a szelek úgy viselkednek, mint a porlasztó. A magas szinten fújó szelek egy zivatar kéményen keresztül felszívják az alacsony szintek levegőjét. Ekkor létrejön egy nagyon heves zivatar. Ha ez a három hatás együttesen érvényesül, akkor alakulhatnak ki tornádók. A kialakulóban lévő zivatar el kezd forgó mozgást végezni, és a tornádó a jellegzetes tölcséralakjával megszületik. A talajig érő, hevesen forgó légoszlop, azaz a tornádó átmérője a pár méterestől a pár km-es is lehet. A tornádók vonulási sebessége alacsony, 50-70 km/óra között van, ezzel ellentétben a forgási sebességük akár a 600 km/órát is meghaladhatja. Ez okozza a hatalmas pusztításokat. A legtöbb tornádó az Egyesült Államokban fordul elő, és mindent elpusztít, ami az útjába kerül. Felragad fákat, teheneket, autókat, házakat. Magyarországon sem ismeretlen jelenség, habár csak nagyon ritkán fordul elő.