Fokozatai:
- 1-2-es erősségű: a rengés csak műszerrel érzékelhető (évente kb. 500 000 db van a Földön)
- 3-4-es erősségű: a földrengés alig érezhető (a csillárok kilengenek, évente 10 000 és 100 000 között van a számuk)
- 5-6-os erősségű: a földrengés erősen érezhető, kisebb károk (falak megrepedése) lehetnek (évente 20 és 200 között van a számuk)
- 7-8-as erősségű: a rengés súlyos károkat okoz (házak és a hidak összeomlása, utak, vasúti sínek deformációja, évente kb. 10 db)
- 8-as erősség felett: komoly károk lehetnek a környezetben is
Lisszaboni földrengés áldozatai
„…Hatvanezer ember vesztette el életét hat perc alatt. A romokból felszálló porfelhők éjszakai sötétséggel borítottak mindent, pár perccel utóbb pedig több helyen is tűz keletkezett a romhalmazon. Lisszabon új, egészen márványból épült kikötője a tenger felé igyekvő menekülők egész tömegével hirtelen az öbölbe merült s a szerencsétlenül jártak közül egyetlen egynek a holtteste sem került többé felszínre…”
A lisszaboni földrengés 1755. november 1-jén reggel 9:20 perckor következett be. A történelem egyik legpusztítóbb és leghalálosabb földrengése volt, amiben több mint 100 000 ember halt meg. A földrengést cunami és tűz követte, és majdnem teljesen elpusztította Lisszabont. A katasztrófa politikai feszültséget is keltett, és alapjában változtatta meg Portugália gyarmati ambícióit. Az esemény a korabeli és későbbi filozófusokat is nagyon érdekelte, s így a földrengés kialakulása, magyarázata és hatása miatti viták nagyban hozzájárultak a filozófia fejlődéséhez.