A cunamik pusztító ereje
A cunami (japán tsunami, čunami) jelentése kb. szökőárhullám. A jelenség maga az egymás mellett fekvő kőzetlemezekben hosszú idő alatt felhalmozódó óriási energia-mennyiségek pillanatszerű felszabadulása, vagy ugyanilyen övezetekben ezt még tetéző vulkánkitörés hatására keletkező szökőhullám, szökőár.
A csendes-óceáni kőzetlemezek, a Japán-Maláj szigetvilág lakói számára a cunami hétköznapi jelenség. No persze nem akkor, ha a cunami toronymagas, 30-40 m-es hulláma közeledik.
Szerencsére a katasztrofális cunamik száma csekély. A cunamik közeledése általában előre jelezhető. A 2004-es cunami mellett az egyik legismertebb a Krakatau cunami, mely 1883-ban – vulkánkitöréssel együtt - a dél-maláj szigeteken elképesztő, sosem látott katasztrófát okozott. A vulkánkitörés után visszamaradt csonka kúp beomlása közel 40 m magas hullámokat keltett és közel 30.000 ember halálát okozta.
Egy cunami társadalmi hatása beláthatatlan. Elpusztulnak a települések, az infrastruktúra, az emberek és az állatok. A túlélők hajléktalanná vállnak. Az újjáépítés és a sokk feldolgozása évekig is eltarthat, mire az élet is visszatér a normális kerékvágásba.
Cunami pusztítása 2004
A 2004. december 26-án bekövetkezett cunami közel 300 000 ember életét követelte DK-Ázsia térségében. Az itt található szigeteken (Indonézia, Thaiföld) megsemmisült minden. A házak összedőltek, több hétig nem volt ivóvíz, ennivaló és a sérültek ellátása is akadozott. A szökőár ténylegesen átrajzolta a szigetek partvonalát, számos rész víz alá került és napjainkban is víz alatt van.
A világ egyszerre fogott össze a katasztrófa után és jelentős adományok érkeztek a területre. A helyreállítási munkák elkezdődtek, a törmelékékeket eltávolították, de a cunami előtti paradicsomi kép megjelenése még évekig várat magára. Sok ezer gyermek árva maradt. Az ő ellátásuk, nevelésük nehéz feladat. Minden túlélő elvesztette egy vagy több rokonát. Egy ilyen katasztrófa feldolgozása, feledése évekig, évtizedekig is eltarthat.
A lakosoknak újjá kell építeniük mindent, a házakat, az utakat, a városokat, és a saját életüket. Ezek kihatással vannak a térség, a katasztrófa sújtotta országok gazdaságára. Mivel az itt lakó emberek többsége(Thaiföld) az idegenforgalomból él ezért a térségének egyik legfontosabb feladata, hogy az összedőlt szállodákat felépítése, és ismét fellendítése a turizmust.