Veszélyeztetett fajok védelme
Az élővilág védelme a természetvédelem gerince, annak egyik legfontosabb ágazata. A biológiai sokféleség megőrzése és a hazai tájak védelme érdekében kiemelt feladat. Ki kell alakítani a védett természeti területek hálózatát, a védőövezeteket, a természeti területeket, az ökológiai (zöld) folyosókat és a természetközeli területeket is magába foglaló – nemzeti ökológiai hálózatot.
Természetvédelmi területek
Védett természeti terület a védelem kiterjedtségének, céljának, hazai és nemzetközi jelentőségének megfelelően lehet nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület és természeti emlék.
Magyarországi természetvédelmi területek
A természetvédelmi területeken általában olyan ritkaságok (növények, állatok, kőzetek), érdekességek, életközösségek találhatók, melyek védelemre, figyelemre szorulnak.
A természetvédelmi területeket nemcsak megóvás miatt hoznak létre, hanem oktatási és ismeretterjesztési szempontból. Magyarországon számos természetvédelmi terület (2005-ben 142) található.
A védett természeti területetek közül a legkiemelkedőbb értéket a nemzeti parkok képviselik. A nemzeti parkok alapításának a célja a természeti értékek megőrzése és egyben bemutatása a nagyközönségnek. A nemzeti parkok területén védett növények, állatok és földtani feltárások vannak, melyek érintetlenek. Számos területre a látogatók nem mehetnek be, vagy csak kísérő, pl.: egy természetvédelmi őr kíséretében. Ezek a fokozottan védett területek. Hazánk területén jelenleg 10 nemzeti park található.
Ezek az alábbiak:
- 1. Aggteleki Nemzeti Park
- 2. Balatonfelvidéki Nemzeti Park
- 3. Bükki Nemzeti Park
- 4. Duna-Dráva Nemzeti Park
- 5. Duna-Ipoly Nemzeti Park
- 6. Fertő-Hansági Nemzeti Park
- 7. Hortobágyi Nemzeti park
- 8. Kiskunsági Nemzeti Park
- 9. Körös-Maros Nemzeti Park
- 10. Őrségi Nemzeti Park
Különlegesség: Magyarországon a barlangok is a védett területek közé tartoznak, méretüktől és jellegüktől függetlenül. Ez még világviszonylatban is ritka. Vannak fokozottan védett barlangok is, ahol különleges, és ritka képződmények (Cseppkövek) találhatók. Ilyen pl.: Budapesten a Pálvölgyi cseppkőbarlang és Aggteleken a Baradla, amely a világ egyik legnagyobb barlangja.