Az időjárás elemei
Az időjárás elemei a napsugárzás, a hőmérséklet, a csapadék és a szél. Az időjárás ezen elemek állandó változása. Emlékezz vissza, egy időjárás-jelentésben a meteorológus is a napsugárzás, a hőmérséklet, a csapadék és a szél alakulásáról tájékoztat.
Az időjárás megfigyelése
Az időjárás 4 elemének a változását figyelik a meteorológiai állomásokon. Mivel az időjárás figyelése egyetemes dolog, ilyen állomás minden országban, sőt az óceánokon is működik. A földi mérőműszerek mellett a Föld körül keringő meteorológiai műholdak a mért adatokat folyamatosan küldik a meteorológiai központokba. Hazánk az időjárás megfigyelését az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSz) végzi. Munkájuk rendkívül fontos, így ismerkedjünk meg velük kicsit részletesebben is!
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSz) a levegőkörnyezettel és a meteorológiával kapcsolatos kormányzati feladatok ellátásáért felelős szerv, melynek tevékenység az ország egész területére kiterjed. Feladatait, és az azokkal kapcsolatos elvárásokat jogszabályok fogalmazzák meg. Az OMSz nemzeti szolgálatként képviseli hazánkat a nemzetközi meteorológiai szerveknél. Ahhoz, hogy a légkörben lejátszódó folyamatok jelen és várható állapotáról hiteles, szakszerű és széleskörű tájékoztatást tudjon adni, a következő feladatokat kell ellátnia:
- meteorológiai és levegőkörnyezeti mérő- és megfigyelő rendszer működtetése
- informatikai rendszer működtetése, a megfigyelési adatok gyűjtése, ellenőrzése, feldolgozása és rendszerezése, az adatok nemzetközi cseréje
- Időjárás-előrejelzések és éghajlati feldolgozások, elemzések készítése
- meteorológiai információk szolgáltatása a nagyközönség, a média, az állami és a gazdasági, üzleti szféra számára
- meteorológiával kapcsolatos kutató- és fejlesztőmunka
- részvétel a társ- és határtudományok kutatásaiban,
- együttműködés a nemzetközi meteorológiai szervezetekkel