Fény a mindennapokban
A fény az élet egyik alapfeltétele, nélküle nem alakulhatott volna ki a mostanihoz hasonló élet. Hiszen fény nélkül a zöld növények elpusztulnának, de a sötétséget a legtöbb állat és az ember szervezete is megsínyli. A napfény tehát a földi élethez nélkülözhetetlen.
Fényforrás
A szemünkbe érkező fény segítségével látunk. A tárgyakat csak akkor látjuk, ha azok fényt bocsátanak ki. De hiszen látjuk az asztalt, a széket, sőt egymást is, holott nem bocsátunk ki fényt. Hogyan lehet ez? A tárgyakat akkor is láthatjuk, ha azok saját fénnyel nem rendelkeznek, de a rájuk eső fényt visszaverik. Ezért láthatjuk a körülöttünk lévő világot, vagy akár a Holdat is, melyet a Nap fénye világít meg. Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a tárgyakat akkor látjuk, ha az általuk kibocsátott vagy a róluk visszaverődött fény a szemünkbe jut.
A fényt kibocsátó testeket fényforrásnak nevezzük. A fényforrásnak két típusát különböztetjük meg, mint természetes és mesterséges fényforrások. Természetes fényforrás például a Nap és a többi csillag, amelynek belsejében zajló folyamatok során fény és hő szabadul fel. De fényjelenség kíséri a gyors égést, s világíthatnak egyes élőlények is, mint például a szentjánosbogár. A mesterséges fényforrásokat ezzel szemben – a nevéből is adódóan – az ember készítette. Ide tartozik például a gyertya vagy a gáztűzhely lángja, a villanykörte izzószála, vagy bármely elektromos készülék kijelző (világító) rendszere.
A fény terjedése
Állapítsd meg saját magad a fény terjedésének útját egy egyszerű kísérlet segítségével! Végy egy nagyobb papírt, tekerd össze úgy, mintha egy cső lenne. Vigyázz arra, hogy a cső a kísérlet során egyenes maradjon! Gyújts meg egy gyertyát, s tarts a papírcsövet a gyertya lángja felé. Mit tapasztalsz? Majd hajlítsd meg a papírcsövet! A lényeg, hogy ne legyen többé egyenes. Próbáld meg most is megnézni a csövön keresztül a gyertya lángját! Mit vettél észre? Most is láttad a lángot? Ha mindent jól csináltál, a második esetben már csak a sötétséget figyelhetted meg. Bebizonyítottad, hogy a fény a levegőben és más egynemű anyagban egyenes vonalban terjed. A kísérletet természetesen gumicsővel vagy más fényforrással is elvégezheted.
Az átlátszóság
Biztosan észrevetted már, hogy ha fénnyel átvilágítasz valamit, csak bizonyos esetekben halad át a fény rajtuk. Ez azért van, mert a tárgyak egy része átlátszó, másik része meg nem átlátszó. Az átlátszó anyagokon áthalad a fény. Ilyen például a víz, a levegő vagy az üveglap. Az átlátszatlan testeken értelemszerűen nem tud áthaladni a fény, az ilyen testek a fényt elnyelik vagy visszaverik (pl. kartonpapír, tükör, emberi test). Mivel a fény csak egyenes vonalban terjed, így az átlátszatlan test mögé nem jut el a fény, így ott sötétség, azaz árnyék keletkezik. Biztosan játszottál már az árnyékoddal is, vagy a kezed árnyékával. Most már tudod, hogy árnyékod azért keletkezik, mert a fény nem tud áthatolni a testeden.