Tananyag választó:
A hegységek átalakulása, lepusztulása
Hegységek lepusztulása
Lepusztulási folyamatok
A lepusztulási folyamatok alapja a kőzetek mállása és aprózódása, mely a külső erők (napsugárzás, fagy, élővilág) hatására következik be a földfelszínen vagy a felszín közelében.
A mállás fajtái a következők:
- Fizikai mállás, vagyis a tulajdonképpeni aprózódás. az aprózódás során a kőzetek a külső erők hatására szétaprózódnak, egyre kisebbek lesznek, s alkotórészeikre esnek szét.
- Kémiai mállás, mely a víz oldó hatására következik be. A víz kiváló oldószer a benne oldott savak (szénsav, kénsav, humusz) következtében. Vegyi folyamat, mely a kőzetek vegyi tulajdonságaiban hoz létre változást. A keletkező anyag a málladék.
- Biológiai mállás, mely a talaj élővilágának, a növények gyökerének bomlasztó hatására következik be. A zuzmók, a gombák működése, a végtermékeik mállasztják a kőzetek felületét.
Gravitációs törmelékmozgás
A gravitációs törmelékmozgás az anyag szállításának azon módja, amikor a mozgás a gravitáció hatására bekövetkező ún. lejtőmozgás. Ide tartozik minden, a hegyoldalon lezúduló mozgás, legyen az akár kőomlás, talajfolyás, hegycsuszamlás vagy sárlavina. Ha a felszín mállási termékeinek mennyisége elér egy kritikus pontot, akkor megbomlik az egyensúlyi helyzete. Ekkor az elaprózódott és mállott kőzetanyag a lejtő meredekségétől függően mozgásba indul. A csúszással párhuzamosan a lejtő alján törmelékkúpok alakulnak ki. Ha a lejtőkön lévő nyugalmi helyzetben levő mállott kőzet vízzel itatódik át, talajfolyás, szélsőséges esetben sárlavina következik be.