Tájvédelmi körzetek
A tájvédelmi körzetek kialakításának célja a tájak legjellemzőbb tulajdonságainak megőrzése. Így ezeken a területeken az építkezést, a bányanyitást és az ipari üzemek létesítését is korlátozzák. A mező- és erdőgazdálkodás azonban engedélyezett.
Természetvédelmi értéknek a védett növény- és állatfajok pénzben kifejezett értékét nevezzük.
Budai tájvédelmi körzet
A tájvédelmi körzet egyes részei a főváros legkedveltebb kirándulóhelyei. A János-hegy és a Hárs-hegy környéke, valamint a budakeszi Vadaspark már a XIX. század végi útikalauzokban is szerepel. A János-hegy 160-180 éves bükköseit és kocsánytalan tölgyeseit járva gyakran hallhatjuk a fekete harkály pirregését, míg a Hármashatár-hegytől a solymári Kálvária-hegyig tartó hegyvonulaton a budai nyúlfarkfű, a hegytető lejtőin a piros kígyószisz virágában gyönyörködhetünk. A mészkő- és dolomitkopárok legjellemezőbb hüllőfaja a pannon gyík.
Fokozottan védett növények
Ritka, erősen megfogyatkozott, veszélyeztetett növényeink társaiknál nagyobb odafigyelést érdemelnek. Fokozottan védettnek a kiemelten magas (harmincezer forint vagy afeletti) természetvédelmi értékű növényeket nevezzük. A Budai tájvédelmi körzet fokozottan védett növényfajai közé tartozik a pilisi len, de a légybangó és a szarvas bangó is.
Gerecsei tájvédelmi körzet
A Gerecse arculatát döntően meghatározó növénytársulások olyan természeti értékeket rejtenek magukban, mint a sárga kövirózsa, a magyar zergevirág vagy a fokozottan védett magyarföldi husáng. A térség állatvilágára a denevér- és madárfauna gazdagsága jellemző, de gyakori emlős a nagy- és a mogyorós pele, valamint a vadmacska és a borz is. A hegység fontos madártani értéke a fokozottan védett kerecsensólyom!
Fokozottan védett ragadozó madarak
Ritka, erősen megfogyatkozott, veszélyeztetett ragadozó madaraink társaiknál nagyobb odafigyelést érdemelnek. Fokozottan védettnek a kiemelten magas (százezer forint vagy afeletti) természetvédelmi értékű állatokat nevezzük. A Gerecsei tájvédelmi körzet fokozottan védett ragadozó madarai közé tartozik például a kerecsensólyom, de a törpesas és a kígyászölyv is.