A fertőzéses betegségek okozói
A betegségek egy részét kórokozók idézik elő. A kórokozók szabad szemmel nem látható parányi élőlények, mikroorganizmusok. Vírusok és baktériumok.
Szinte mindenütt megtalálhatóak környezetünkben: levegőben, vízben, ételekben, utca porában, gyümölcsökön, tárgyakon. Legyek, egerek, más élőlények lehetnek hordozóik. Fertőzéseket képesek kialakítani.
A betegség lappangó időszakában még nem észleljük a betegség tüneteit. Szervezetünk azonnal védekezni próbál a behatoló kórokozókkal szemben.
Valamely kórokozó elszaporodása egy szervezetben.
Olyan kis élőlényeket nevezünk mikroorganizmusnak, melyek csak mikroszkóppal, több százszoros nagyítással láthatók.
A fertőzés egy fajtája, amikor beszéd, köhögés vagy tüsszentés utján a kórokozók a nyálcseppekhez tapadva tovasodródnak.
A fertőző betegségek terjedése
A fertőző betegségek leggyakoribb terjedési módja a cseppfertőzés. Azt jelenti, hogy emberi váladék útján – köhögéssel, tüsszögéssel – közvetlenül jut egyik emberből a másikba a kórokozó, ahol aztán szaporodásnak indul.
Nem közvetlen módon állatok, tárgyak, ételek, piszok stb. útján juthatnak kórokozók az ember szervezetébe.
A legyengült szervezet
Az ember szervezetének védekezési rendszerét idegen szóval immunrendszernek nevezzük. Ha meggyengül, a vírusok vagy a baktériumok könnyebben szaporodhatnak, és nagyobb a betegség kialakulásának veszélye. Az immunrendszer legyengülhet hiányos táplálkozás, kevés pihenés, nem kielégítő higiéniás körülmények miatt.