A nitrogéntartalmú oxosavak közül a legismertebb a salétromsav. Képlete HNO3. A kénsavhoz hasonlóan, benne a hidrogén oxigénatomon keresztül kapcsolódik a nitrogénatomhoz. Az oxigén által erősen polárissá tett H-O kötés miatt a hidrogén erős hidrogénkötések kialakítására képes.
A salétromsav forráspontja viszonylag magas. Közönséges körülmények között színtelen, a víznél nagyobb sűrűségű folyadék, amely - ugyancsak a hidrogénkötések miatt - vízzel minden arányban elegyíthető.
Figyeld meg a tanárod által - lehetőleg elszívófülkében, de legalábbis nyitott ablaknál - elvégzett kísérletet!
Cseppentsük egy kémcsőben lévő híg salétromsavoldatba vöröskáposzta levét.
Tegyünk egy kémcsőbe rézforgácsot, egy másik kémcsőbe néhány darabka főtt tojásfehérjét, majd mindkettőre öntsünk kevés tömény salétromsavat.
A vöröskáposzta leve megpirosodik. A rézforgács és a salétromsav heves reakcióba lép egymással, vörösbarna gáz és kék színű oldat keletkezik. Ez az oldott barna gáztól eleinte zöldnek látszik. A tojásfehérje megsárgul a salétromsav hatására (esetleg melegíteni is kell a kémcsövet).
A salétromsav erős sav, híg vizes oldatban teljesen disszociál.
A tömény salétromsav - a tömény kénsavhoz hasonlóan - erős oxidálószer. A fémek többségét oxidálja, miközben belőle nitrogén-oxidok keletkeznek.
A nemesfémek közül még az ezüsttel is kémiai reakcióba lép, az arannyal viszont nem. A tömény salétromsavatválasztóvíznek is nevezik, mivel az ezüst-arany ötvözetből kioldja az ezüstöt, s ezáltal a két fém szétválasztható egymástól.
A salétromsav nem szenesíti el a szerves vegyületeket úgy, mint a kénsav. A fehérjékkel azonban sárga színű anyag képződése közben reagál.
Ezt az ún. xantoprotein-reakciót használják fel fehérjék kimutatására. |
A salétromsav a természetben csak a savas esőkben fordul elő. A salétromsavból származó anion, fémionokkal alkotott ionvegyületek formájában gyakori a természetben. Ezek közül egyik legismertebb a nátrium-nitrát (NaNO3, köznapi nevén chilei salétrom).
A salétromsavat az iparban nitrogénből, ammónián keresztül állítják elő. A nitrogénből előállított ammóniát katalizátor jelenlétében oxidálják ("égetik el") nitrogén-monoxiddá, ami a levegő oxigénjével közvetlenül nitrogén-dioxiddá alakul. A nitrogén-dioxidot - a levegő jelenlétében - vízben oldják.