- Természetföldrajz
- Földrajzi övezetesség
- A talaj, a szoláris és a földrajzi öveztesség
- 2 foglalkozás
- 1 gyűjtemény
azonális talajok
Olyan talajtípusok, amelyek az éghajlati övezetességtől függetlenül jelennek meg, kialakulásukban a helyi tényezők: kőzetminőség, domborzati viszonyok stb. játszanak kulcsszerepet, pl.: láptalajok, öntéstalajok stb..
erdőtalaj
Erdővel fedett, vagy erdőtelepítésre felhasznált talaj. Sokféle fajtája van. A valódi mérsékelt övben a kontinensek nyugati részének jellemző talajtípusai ezek. Közös jellemzőjük, hogy az oldható anyagok kimosódása a felső talajszintekből számottevő, ezért humusztartalmuk is közepes. Az erdőtalaj felső, humuszos talajszintjében a szerkezet általában morzsás.
Dokucsájev, Vaszilij Vaszilijevics
(1846-1903) orosz geográfus . Ő fedezte fel, a kelet-európai síkság talajait kutatva, hogy az éghajlat, a természetes növénytakaró, az állatvilág, a talaj és felszínformák észak-déli övezetes elrendeződést mutatnak a Földön. A talajtan tudománya megteremtőjének tartják.
podzol
Szürkés színű, savas kémhatású, erősen kilúgozott, tápanyagban szegény talajtípus, főként a mérsékelt övi tűlevelű erdők talaja.
terra rossa
Jelentése vörös föld, a mediterrán éghajlat jellegzetes talaja.
sivatagi talaj
Száraz, sivatagi félsivatagi éghajlaton kialakuló talajtípusok általános megnevezése.
rendzina
A barna erdőtalajok zónájában, meszes alapkőzeten képződött, fekete színű intrazonális talaj, melynek kémhatása semleges vagy enyhén savanyú.
agyagosodás
Az agyagosodás során felgyorsul a kőzetek elsődleges szilikát ásványainak átalakulása és bomlása, és másodlagos ásványok képződnek, melyek nagy része mérete alapján az agyag frakcióba tartozik. Az agyagosodás a talajképződés egyik fontos folyamata.
humusz
Növényi és állati eredetű bomlástermékekből képződő specifikus talaj alkotó. Olyan természetes szervesanyag-csoport, amely többféle nagy molekulájú, többnyire csak a talajban előforduló vegyületet tartalmaz. A humusz molekulák tárolják a tápanyagokat, és mikrobiológiai vagy biokémiai hatásra felszabadítják. A humusz fontos szerepet játszik a talaj hőgazdálkodásának, kötöttségének, szerkezetének, vízgazdálkodásának szabályozásában is, és a növények a nitrogént teljes egészében, a foszfort jelentős részben a humusz anyagokból veszik fel.
B szint
A talaj felülről második szintje, melyet altalajnak vagy felhalmozódási szintnek is neveznek. Ebben a rétegben halmozódnak fel az A szintből a csapadékvíz által kimosott és kioldott vas, alumínium, agyag és szerves vegyületek.
szikes talaj
Olyan sekély termőrétegű, nagy só, illetve nátrium tartalmú, erősen kötött, kedvezőtlen víz-, hő-, levegő-, és tápanyag gazdálkodású talaj, amely adszorpciós komplexusában a nátriumionok meghaladják az S-érték 5%-át.
C szint
Felülről a harmadik talajszint, nevezik alapkőzetnek is. A talajképződés kiinduló kőzeteinek kisebb-nagyobb mértékben elmállott darabjait tartalmazza. Humuszmentes talajképző réteg.
tápanyagellátás
A talajok könnyen oldható, kicserélhető tápanyagokkal való tervezett ellátása. Fő típusai: szerves trágyázás, műtrágyázás, talajjavító anyagok kihelyezése (pl. mésztrágyázás).
zonális talajok
Az adott földrajzi övezet éghajlati, növényzeti adottságinak megfelelően kialakuló talajok.
szoláris éghajlati övezetek
Olyan éghajlati övek, amelyek teljesen sík felületű, homogén égitesten alakulnának ki, kizárólag a napsugarak beesési szöge alapján.
földrajzi övezetesség
Az éghajlat, a természetes növényzet, az állatvilág, a talaj, a felszínformáló erők övezetes megjelenésének összessége.
forró éghajlati övezet
Az Egyenlítő két oldalán az északi és déli szélesség 30. foka között helyezkedik el. A forró övezet évi középhőmérséklete mindenhol meghaladja a 20 oC-ot. A csapadékeloszlást a passzát szelek leszálló, illetve felemelkedő ágai határozzák meg. A csapadékeloszlás alapján három övet különböztetünk meg a forró övezeten belül: 1. egyenlítői öv, 2. átmeneti öv, 3. térítői öv.
időjárás
A légkör viszonylag rövididő alatt végbemenő (néhány óra, nap) fizikai állapotának és állapotváltozásainak összessége.
éghajlati övezetesség
A hasonló éghajlattal rendelkező területek a föld felszínén öveket, övezeteket, zónákat hoznak létre, amelyek nagyjából párhuzamosak a földrajzi szélességekkel. Az éghajlati övezetesség kialakulásának fő oka a napsugárzási értékek övezetessége.
éghajlat
Az előidő alapvetően meleg éghajlatát négy nagy lehűlési időszak szakította meg. Ekkor ment végbe a földtörténet legnagyobb mértékű lehűlése is.
- 2 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)