Bevezető
A modern gazdaságban, amit a piacgazdaságnak is nevezünk, a gazdasági döntések alakítói és helyszínei a (áru, erőforrás, pénz) piacok.
Az itt zajló árufolyamatokat, pénzfolyamatok kísérik, sőt az árumozgásoktól elkülönült önálló pénzmozgást is megfigyelhetünk. A pénz maga azonban nem a modernkor találmánya. A pénz formája sokat változott, amíg eljutottunk a kagylóktól a bankkártyákig. A pénz együtt fejlődött, alakult az emberiség kultúrtörténetével, a gazdaság változásával, a termelés hatékonyságának növekedésével és ezzel együtt a csere és a kereskedelem fejlődésével.
A pénz fogalma
A pénz az, amit a gazdasági szereplők fizetségként fogadnak el termékeikért és szolgáltatásaikért. A pénz lehetővé teszi az emberek számára, hogy eladjanak valamit és azután (akár egy későbbi időpontban,) vásároljanak érte számukra szükséges árut. A pénz ilyenkor négy funkciót tölt be:
• Értékmérő a pénzt használható arra, hogy kifejezze az áruk értékét. Ha egy könyv ára 2000 forint és egy pár cipő ára 20.000 forint, akkor tudjuk, hogy 10 könyv ugyanolyan értékű, mint egy pár cipő. (A pénznek tehát fizikai valójában nem is kell jelen lennie, hogy betöltse ezt a funkciót.)
• A csere eszköze amikor a vevők és eladók találkoznak, a pénz közvetíti az árucserét. Ezért nem kell többet az ”éhes szabónak a meztelen farmerrel találkoznia.” (Áru-Pénz-Áru)
• Fizetési eszköz - A pénz úgy is képes közvetíteni a cserét, ha ő maga nincs jelen, vagyis lehet hitelre vásárolni, máskor előleget kell fizetni egy áruért. Így a pénz megteremti a lehetőségét annak, hogy az áru és pénzfolyamatok elszekadjanak egymástól.
• Értékmegőrző vagy a ”kincsképzés” eszköze a pénzt nem kell azonnal elkölteni, ha megszereztük. Megőrzi értékét, így egy későbbi időpontban is el lehet költeni.
Árupénz
Mielőtt a pénz kialakult, minden cserét közvetlen árucsere formájában hajtottak végre. A közvetlen csere legfőbb akadálya, az volt, hogy nehéz volt olyan cserepartnert találni, aki ugyanazt kereste, amit a másik fél kínált. Úgy is szokták mondani, hogy az egyszerű árucserénél „a meztelen farmernek kell találkoznia az éhes szabóval”.
A munkamegosztás mélyülésével, a termelés hatékonyságának növekedése a felesleg növekedéséhez vezetett, ami a cserék gyakoribbá válását eredményezte. Ahogy a cserék száma nőtt, a választható termékek skálája is bővült.
Bankjegy, pénzérme
A készpénz bankjegy és érme formájában van jelen a gazdaságban.
Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank (azaz az ország jegybankja vagy központi bankja) hozza forgalomba a törvényes fizetőeszköznek számító forint bankjegyeket és érméket.
A készpénz tartása és használata nem feltétlenül kényelmes és biztonságos. Ezért egyre inkább előtérbe kerülnek az úgynevezett készpénzkímélő fizetési technikák.
A pénzforgalom elenyésző része zajlik ezért a modern gazdaságokban készpénz formában, minél fejlettebb egy ország pénzügyi rendszere, annál inkább meghatározóbb szerepet játszik a számlapénzben bonyolódó pénzforgalom.
Valuta
A nemzetközi kereskedelem, az országok közötti gazdasági együttműködés különböző formáinak működéséhez elengedhetetlen feltétel, hogy a nemzeti pénzügyi rendszerek mellett legyen elfogadott nemzetközi pénzügyi rendszer. A világgazdasági együttműködés következtében a gazdaság szereplői a háztartások, vállalatok és az állam is hozzájut más országok nemzeti fizetőeszközéhez, illetve szüksége lehet rá. Ilyen esetekben a nemzeti fizetőeszköz átváltására van szükség.
A különböző országok fizetőeszközét, érme- és papírpénzét a nemzetközi forgalomban valutának nevezzük, s egy nemzeti valuta más nemzeti valutára való átválthatóságát pedig konvertibilitásnak hívjuk.
Deviza
A nemzetközi kifizetések zöme, mint ahogy a nemzetgazdasági szintű fizetéseké is túlnyomó többségben számlákon történő átutalásokon, vagyis számlapénz formájában zajlik. A számlapénz ilyen esetben külföldi valutára szóló követelés, amit devizának nevezünk.
Hitel- vagy bankszámlapénz
Készpénzkímélő pénzügyi tranzakciók jellemzik döntően a modern gazdaságot, ezek olcsóbbak, könnyebben nyomon követhetőek. Az alkalmazottak például számlapénz formájában kapják meg a fizetésüket, a vállalatok átutalással egyenlítik ki tartozásaikat.
A pénzforgalom zöme tehát bankszámlapénz (számlapénz) formájában zajlik, ami azt jelenti, hogy a kereskedelmi bankok elektronikusan tartják nyilván ügyfeleik pénzét, és így is bonyolítják le a számlákhoz kötődő műveleteket. A pénz ilyenkor nem jelenik meg ténylegesen fizikai formában, vagyis pénzügyi tranzakciókat le lehet bonyolítani készpénz nélkül.