Az ENSZ története
Mivel a globalizációs folyamat felerősítette a nemzetállamokon átívelő, az egész Földre kiterjedő problémákat, illetve megoldandó feladatokat, egyre több különféle témákra szakosodott nemzetközi szervezet jött létre.
A legismertebb és leghatalmasabb nemzetközi szervezet az Egyesült Nemzetek Szervezete, vagyis az ENSZ (angolul: United Nations, rövidítve: UN; vagy hosszabban: United Nations Organization, azaz UNO). A Népszövetség utódjaként a II. világháború után 1945-ben jött létre. Az ENSZ-nek a Föld majdnem minden állama tagja, csupán néhány kivétel van, ami a nemzetközi jog segítségével magyarázható is (pl. Vatikán vagy Tajvan). Magyarország 1955-ben lépett be az ENSZ-be.
Az ENSZ székhelye New Yorkban van, de szakosított intézményeinek máshol is vannak központjai (pl. Genf, Bécs).
Az ENSZ általános feladatai
Az ENSZ legfőbb feladata a béke és a biztonság megőrzése a Földön. Ez volt a II. világháború borzalmai után a legfőbb vágya az emberiség nagy részének. A Biztonsági Tanács, az ENSZ legfőbb döntéshozó szerve, akkor hoz határozatot, ha békét és a biztonságot fenyegetés éri. A Biztonsági Tanácsnak öt állandó tagja van (USA, Franciaország, Nagy-Britannia, Oroszország és Kína), mely országok jelentős hatással vannak a világpolitikára. Sok bírálat éri más országok részéről ezt a felállást, mert a II. világháború utáni állapotokat tükrözi és azóta a világ sokat változott. India és Brazília a két legfontosabb ország, aki helyet követel magának a Biztonsági Tanácsban, hisz óriási területű és népességű országokról van szó, és úgy érzik, hogy általuk más szempontok is bekerülhetnének a Biztonsági Tanács értekezleteire, miközben a Föld lakosságának jelentős részét képviselik.
A béke és biztonság elérése nem csak a háborús konfliktusok közvetlen megelőzését jelenti, hanem hosszú távú fejlesztést, segítséget, annak érdekében, hogy az államok békében és biztonságban fejlődhessenek. Ez ehhez vezető utat az ENSZ szakosított intézményei segítik.
A FAO
A FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete. Legfontosabb feladata a mezőgazdasággal kapcsolatos fejlesztések megszervezése, tanácsok megosztása és a Föld biztonságos élelmiszerellátásának megteremtése. A szegénység elleni harc egyik fontos intézménye sokat tesz az elegendő élelmiszer megszerzésének biztosítása érdekében.
A FAO székhelye Rómában található.
Az UNESCO
Az UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete. Legfontosabb célja a kulturális, tudományos és oktatási kapcsolatok fejlesztése az ENSZ tagállamok között. Az UNESCO ismert a világörökség odaítéléséről is, melyet olyan kulturális vagy természeti szépség (pl. épület, városrész, kistáj) kaphat meg, amely a világ számára fontos értéket képvisel. Amikor a délszláv háború idején Dubrovnik óvárosát kezdték el bombázni, a hírnek az adott nagyobb hangsúlyt, hogy a város e régi negyede a világörökség része és az UNESCO által védett.
Az UNESCO székhelye Párizsban van.
A WHO
A WHO (World Health Organization) vagy Egészségügyi Világszervezet az ENSZ egészségüggyel foglalkozó szakosított intézménye. Legfőbb feladata az egészségügyi tanácsadás, és az egész világra kiterjedő, vagy jelentős területeket érintő betegségek leküzdése. Fontos szerepe van például az AIDS vagy a malária elleni küzdelemben. Ha valaki olyan országba utazik, ahol veszélyes betegségek lehetnek, a WHO ajánlásai alapján érdemes utánajárni, hogy milyen védőoltások szükségesek. Székhelye Genfben van.