A gazdaság helyzete a szocializmusban
A II. világháború után Magyarország gazdaságát a Szovjetunió gazdaságának mintájára alakították át. A gazdaság fejlődését államilag szabályozták és öt éves ciklusokat alakítottak ki. A piaci viszonyok alig érvényesültek, az árakat is államilag szabályozták. Az iparosításban eleinte a nehéziparé volt a főszerep, de igazán versenyképes iparágak nem alakulhattak ki, mert fejlett technológiájú nyugat-európai, amerikai termékekkel nem kellett versenyezni, ugyanis a magyar termékeket leginkább a többi szocialista országban értékesítették és viszont. A mezőgazdaságot is államosították (állami gazdaságok) és erőszakkal szövetkezetiesítették (termelő szövetkezetek). Az így létrejött szövetkezetekben nem feltétlenült folytatták rosszul a mezőgazdasági termelést, de a világpiaci viszonyoktól elszakadva, a gazdagabb országok mezőgazdaságától egyre inkább lemaradva folytatták tevékenységüket, hiszen a nem feltétlenül jó minőségű árut el lehetett adni a szocialista országoknak.
A szocialista gazdaságban nem voltak adók, az állam állapította meg béreket, az állam bevételei nem voltak tisztázottak és nyilvánosak.
A szocialista gazdasági rendszer összeomlása
A piaci viszonyoktól teljesen távol álló, versenyképtelen termékeket előállító szocialista gazdasági rendszer végül az összeomlás szélére került, amit az akkori világgazdasági folyamatok (olajválság), illetve az adósságcsapdába sodródó gazdaság is elősegítettek. Sokak szerint azonban előbb vagy utóbb magától is összeomlott volna, mert a szocialista országok gazdaságpolitikája hosszabb távon fenntarthatatlan volt.
A piacgazdaság kiépítése
A rendszerváltozás után Magyarországnak és a többi volt szocialista országnak Európában át kellett térnie az állami tulajdonú, túlszabályozott és rosszul működő gazdaságból, egy piaci alapokon szerveződő, alapvetően magántulajdonon alapuló, liberalizált gazdaságba - néhány év alatt. Ahhoz képest, hogy erre mennyi idő állt rendelkezésre (gyorsan kellett cselekedni, mert a gazdaság az összeomlás szélén állt), Magyarország jól vette az akadályokat és a nehézségek ellenére 4-5 év alatt átalakította gazdaságát. Akkoriban Magyarország a rendszerváltó országok éllovasának számított.