Gazdasági-társadalmi hatások
A globalizációs folyamat olyan, jelenleg visszafordíthatatlannak tűnő folyamatokat indított el, mind a társadalomban, mind a gazdaságban, amely korábban elképzelhetetlen volt. A piacok globálissá váltak, a nemzetközi kereskedelem mértéke több mint százszorosára növekedett a 20. század közepe óta, a „globális kormányzás” igénye pedig az új, világméretű problémák kezelése érdekében született meg.
Egészségügyi hatások
Könnyen belátható, hogy a globalizációs folyamat elősegíti a betegségek terjedését, de a világméretű környezetpusztítás következményeinek is vannak egészségügyi kockázatai. Egy-egy ország egészségügyi helyzete ma már nem kizárólag az adott országot érinti, hanem jóval túlmutat az ország határain.
Nyelvi hatások
Annak ellenére, hogy a mandarint (kínai) és a spanyolt anyanyelvükként többen beszélik, mint az angolt, a globalizációs folyamat révén ma az angolt tekinthetjük a világ közvetítő nyelvének. Ezen a nyelven bonyolítják a legtöbb e-mail üzenetet, a világ rádióinak jelentős százaléka angol nyelvű és az angol a domináns nyelv az interneten is.
A globális verseny
A termékek, gondolatok és ideák a globális térben egyre szélesebb körben mérettetnek meg, azaz a világméretű verseny egyre jobban kiszélesedik a globális térben. Nem csak a piaci szereplőknek, hanem tudomány képviselőinek és a legkülönfélébb elméleteknek, (sőt, akár szokásoknak is) kell „küzdeniük” egymással.
Technikai és információs hatások
Az új globális információs rendszerek, műholdak, kontinenseket összekötő tengeralatti optikai kábelek és mobil telefonok adják a technológiai hátterét a globalizációs folyamatnak.
Társadalmi-kulturális hatások
A multikulturalizmus fogalmának megjelenése, elterjedése a kulturális sokszínűség elfogadása (vagy éppen elutasítása) szintén a globalizációs folyamat részének tekinthető.
Egyre nagyobb globális iparággá válik az idegenforgalom, egyre több ember utazik és egyre kevesebb olyan hely lesz a Földön, ahová a turistáknak nincs lehetőségük eljutni.
A nemzetközi migráció felerősödése, a be- és kivándorlás tömegesség válását a globalizációs folyamat megkönnyítette, felerősítette. A világméretűvé váló popkultúra, a szinte mindenki által ismert rajzfilmek, játékok és egyéb szórakozási lehetőségek, megváltoztatják kulturális szokásainkat.
Ökológiai hatások
A globális éghajlatváltozás, a világméretű fajpusztulás, az egyre nagyobb területekre kiterjedő szennyezés, az állatok illegális vadászat és csempészete a globalizációs folyamat részének tekinthetők. Ezeket a problémákat ráadásul kizárólag globális szinten lehet megoldani.
Jogi kérdések
Mivel a bűnözés is globális méreteket öltött, szükséges volt nemzetközi bűnüldöző szerveket, és igazságszolgáltató intézményeket is létrehozni (pl. Interpol, Hágai Nemzetközi Bíróság).
A fenntartható fejlődés - fenntartható világ
Könnyen belátható, hogy a fenntartható fejlődés csak akkor segíti az egész glóbusz környezeti és társadalmi problémáinak megoldását, ha világméretűvé válik. Éppen ezért a fenntartható fejlődés gondolatának és alkalmazásának globális elterjedése a Föld jövője szempontjából elengedhetetlen.