Pennine-hegység
Alacsony hegylánc Észak-Angliában és Dél-Skóciában. Északnyugat-Angliát választja el Yorkshire-től és Északkelet-Angliától.Gyakran nevezik Anglia gerincének.
Skót-felföld
Földrajzi terület a Brit-szigeten, a földrajzi kiterjedését tekintve a legnagyobb whisky régió a Skót-felföld .
Egyesült Királyság
Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága. Köznapi használatban többnyire Nagy-Britanniaként nevezik, illetve gyakran tévesen azonosítják Angliával- nyugat-európai szigetország, mely Nagy-Britannia teljes területét és az Ír-sziget északkeleti részét, valamint több kisebb szigetet foglal magába.
óceáni éghajlat
Legjobban Európára jellmező az óceáni éghajlat, ami a mérsékelt éghajlat legenyhébb formája. A kontinensek nyugati oldalán fordul még elő, ahol észak-déli irányba húzódik.
Európa
Földünk egyik kontinense, amelynek határai nyugaton az Atlanti-óceán, északon a Jeges-tenger, keleten az Urál hegység, az Urál folyó és a Kaszpi-tenger, délkeleten a Kaukázus és a Fekete-tenger, délen pedig a Földközi-tenger. Európa Ázsiával együtt alkotja Eurázsiát, amelynek Európa a nyugati egyötöd részét teszi ki.
Londoni-medence
Földrajzi terület a Brit-szigeten. Lépcsősen ereszkedik a La-Manche csatorna irányába. Harmad- és negyedidőszaki tengeri és folyami üledékek töltötték fel.
Brit-sziget
A Brit-szigetek legnagyobb szigete, amely az európai kontinenstől északnyugatra és az Ír-szigettől keletre fekszik. A Brit-sziget képezi az Egyesült Királyság területének nagy részét.
Walesi- (Cambriai-) hegység
Hegylánc a Brit-szigeten, mely ÉNY-DK irányban húzódik végig a szigeten. A Walesi-hegység (vagy Cambriai-hegység) predikatív szerkezetű.
Cheviot
Cheviot Hills - Cheviot dombság számos lankás domb együttese az angol-skót határnál Brit-szigeten. A dombság legmagasabb pontja a Cheviot-hegy, amelynek magassága 815 méter.
TGV
Francia nagysebességű vonat (franciául: „Train à Grande Vitesse”). A TGV vonatokat a francia Alstom cég gyártja. Franciaország egyik nemzeti szimbólumaként is szolgál és az egyik legsikeresebb nagysebességű vasútnak számít.
Szajna
Folyó Franciaország területén, az ország legismertebb, legjelentősebb folyója. A folyó Franciaországban, Burgundiában a Langres-fennsíkon ered 715 méter magasan. Átfolyik az ország legsűrűbben lakott vidéken és Le Havre városnál torkollik a La Manche-ba.
Vizcayai-öböl
Franciaország nyugati és Spanyolország északi partja mentén elterülő öböl, mely az Atlanti-óceán részét képezi. A kontinentális self mélyen behatol alá, élővilága gazdag, a cetek megfigyelésére igen kedvező hely Európában.
Vogézek
Hegylánc Közép-nyugat-Európában. A Rajna völgyében észak-északkeleti irányban nyúlik el a svájci Bázeltől a németországi Mainzig.
Ardennek
Kiterjedt erdős régió Belgiumban és Luxemburgban, de átnyúlik Franciaországba is. Legmagasabb pontja a belgiumi Botrange (694 m).
Loire
Franciaország leghosszabb folyója. Folyó a Francia-középhegységben, a Cévennes-fennsíkon ered 1408 méter magasan. Majd északnak folyik, Orleansnál egy hatalmas kanyar után nyugatnak veszi az irányt és Saint-Nazaire városnál torkollik az Atlanti-óceán Vizcayai-öblébe.
Rhone
Folyó Svájc és Franciaország területén. Dél-Franciaország legjelentősebb folyója, amely a történelem folyamán fontos kereskedelmi útvonalnak számított. Ma jelentős iparvidék és fontos közlekedési útvonal. Svájcban, Valais kantonban ered, a Nyugati-Alpokban, 1753 m magasan, majd átfolyik a Genfi-tavon, és Port-St-Louis-du-Rhône-nál, nagy deltával torkollik a Földközi-tengerbe.
Cote d’ Azur
Provence-Alpes-Côte d’Azur Franciaország egyik régiója. Franciaország egyik legfontosabb turisztikai régiója. Nagyobb városai: Marseille, Nizza, Toulon, Aix-en-Provence.
Párizsi-medence
Franciaország egyik nagy tája, az ország területének mintegy negyedrészét foglalja el. Földrajzilag hozzá tartozó vidékek: Párizs közvetlen környéke, az Ile de France, Champagne.
Francia-középhegység
Hegyvlánc Franciaország területén. A Vogézek déli részétől déli irányban, a Francia-középhegység keleti részén a Cévennekig húzódó vízválasztó vágja ketté az országot. A Francia-középhegységben eredő Loire a Bretagne-tönk déli peremét átszelve éri el az óceánt. Az Aquitániai-medence fő folyója, a Garonne a Pireneusokból és a Francia-középhegység nyugati oldalairól lefutó vizeket gyűjti össze.
Alpok
Az Alpok Európa egyik nagy hegylánca, amely keleten Szlovéniából és Ausztriából Olaszországon, Svájcon, Liechtensteinen és Németországon keresztül nyugaton Franciaországig nyúlik. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja, fő tömege, az újidő harmadidőszakában keletkezett. Legmagasabb csúcsa a francia-olasz határon található. Franciául: Mont Blanc, vagy olaszul: Monte Bianco (4807 m).
Franciaország
Francia Köztársaság (franciául la France vagy République française) egy független ország. Központi területe Nyugat-Európában helyezkedik el, de világszerte rendelkezik megyékkel és területekkel. Szomszédai Belgium, Luxemburg, Németország, Svájc, Olaszország, Monaco, Andorra és Spanyolország.
Hollandia
Nyugat-európai ország. Délről Belgium, keletről Németország, északnyugat felől az Északi-tenger határolja. Belgium, Hollandia és Luxemburg szoros regionális együttműködését általában Benelux államokként említik.
Európa
Földünk egyik kontinense, amelynek határai nyugaton az Atlanti-óceán, északon a Jeges-tenger, keleten az Urál hegység, az Urál folyó és a Kaszpi-tenger, délkeleten a Kaukázus és a Fekete-tenger, délen pedig a Földközi-tenger. Európa Ázsiával együtt alkotja Eurázsiát, amelynek Európa a nyugati egyötöd részét teszi ki.
Belgium
Etnikailag és nyelvileg megosztott nyugat-európai ország; állampolgárai három jól elkülöníthető csoportja a hollandul beszélő flamandok, a franciául beszélő vallonok és az ország keleti részén élő német közösség. Hollandiával és Luxemburggal közösen alkotja a Benelux államok csoportját.
Luxemburg
Luxemburgi Nagyhercegség egy minden oldaláról szárazföld által határolt kis ország Északnyugat-Európában. Szomszédai: Franciaország, Németország és Belgium. Belgium, Hollandia és Luxemburg szoros regionális együttműködését általában Benelux államokként említik.
Vallónia
Identitási töltettel rendelkező földrajzi kifejezés Belgium déli, francia nyelvű részére. A vallon régió, általános szóhasználatban Vallónia, egyike Belgium három régiójának. E régió jelenti a lakosság harmadát és a terület 55%-át. A francia nyelvhasználat a meghatározó de vannak német nyelvközösségek a területen.
polderek
A polder egy alacsonyan fekvő terület, ami – legalábbis dagály idején – a tenger szintje alatt fekszik, és amit az ember mesterségesen hódított el a tengertől gátak segítségével.
Benelux-államok
Mozaikszó, mely Belgiumot, Hollandiát és Luxemburgot jelöli (Belgium, Netherlands, Luxembourg). A név az általuk 1946-ban létrehozott Benelux Vámunióból származik. A Benelux államok az Európai Unió és elődszervezeteinek (Európai Szén- és Acélközösség, EGK, Európai közösség) alapító tagjai.
Flandria
Flamand Régió (hollandul Vlaams Gewest vagy Vlaanderen) a Belga Királyság egyik hivatalos régiója. Belgium északi részét foglalja el mintegy 13 522 km² (Belgium 44,29%-a) területtel.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)