Budai-hegység
A Budai-hegység a Dunántúli-középhegység része, hegyeinek egy része Budapest határain belül található, a budai oldalon az I., II., III. és XII. kerületben. A fővároson belüli részeket informálisan gyakorta Budai-hegyek vagy Budai hegyvidék összefoglaló néven is szokták említeni.
Velencei-hegység
A Velencei-tótól északra, nagyjából vele párhuzamosan húzódik Magyarország variszkuszi hegységmaradványa, a Velencei-hegység, amelyet javarészt a földtörténeti óidőben (paleozoikum) keletkezett mélységi magmás kőzet, gránit épít föl.
Mátra
Magyarország két legmagasabb hegycsúcsát (Kékes-tető, 1014 m, Galya-tető, 965 m) is magában foglaló, a Kárpátok belső vulkáni övezetéhez tartozó, mára jelentősen errodálódott, és szerkezeti mozgásokkal átformált, jelentős érckészlettel rendelkező hegység. Az Északi-középhegység tagja.
Dráva
A Duna jobb oldali mellékfolyója 40 095 km²-es vízgyűjtővel és 749 km-es hosszal. Magyarország és Horvátország határfolyója.
Nagykunság
Régi magyar tájegység neve, amely Magyarországon, a Tiszántúlon, azon belül is Jász-Nagykun-Szolnok megye délkeleti részén terül el. Az egyik legrégebbi olyan tájegységünk, amelynek elnevezése, területe viszonylag változatlanul vészelte át az évszázadok viharát. Nevét az itt élő kunokról kapta, korábban etnikai, majd egyre inkább területi vagy kiváltságolt alapon.
Északi-középhegység
Hagyományosan a Magyarország észak-keleti vidékén húzódó, üledékes és vulkáni kőzetekből álló hegyvidéket jelöli, de geológiai, természetföldrajzi szempontból ide sorolandók a Szlovákiába átnyúló részei is. Magyarországi tagjai a következők (Nyugatról keletre): Visegrádi-hegység (ezt a hegységet nem mindig sorolják ide), Börzsöny, Cserhát, Gödöllői-dombság, Mátra, Karancs-Medves-vidék, Bükk, Cserehát, Aggteleki-karszt és a Zemplén.
Kárpát-medence
A Kárpátok, az Alpok és a Dinári-hegység vonulatai által körbevett nagy kiterjedésű medence Közép-Európában, nagyjából a Duna középső folyásának vízgyűjtőterületét foglalja magába. A Kárpát-medence területén ma számos ország osztozik, ezek Magyarország és Szlovákia teljes egészében, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovénia és Ukrajna pedig kisebb-nagyobb területrészekkel.
lignit
A szénülés második szakaszába lévő növényi eredetű, a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett kőzet. A barnaszénnél és a feketeszénnél alacsonyabb fűtőértékű energiahordozó. Hőerőművekben használják föl.
barnakőszén
Növényi üledékes kőzet, túlnyomórészt a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett. Fűtőértéke 12 000 - 18 000 kJ, alacsonyabb és így kevésbé értékes, mint a feketeszén. Elsősorban hőerőművekben és a vegyiparban használják fel. Magas kéntartalma miatt eltüzelése nagyobb környezeti károkkal jár. A barnaszéntelepek általában a föld felszíne alatt 100-300 méteres mélységben helyezkednek el, ezért leggyakrabban külszíni bányaműveléssel termelik ki. A hatalmas kiterjedésű már kimerült bányaterületek súlyos környezeti terhelést jelentenek, természetes állapotba való visszaállításuk fontos, de nehéz feladat. A legfontosabb barnakőszén termelő országok: Németország, Oroszország és az USA.
Bakony
A Bakonyerdő mintegy 4000 négyzetkilométer kiterjedésű karsztos röghegység, a Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legnagyobb tagja. A Bakonyt a Devecser és Várpalota között húzódó, nyugat–keleti irányú törésvonal (amelyben a 8. számú fő közlekedési út is halad) két részre osztja: az Északi-Bakonyra és a Déli-Bakonyra. Tágabb értelemben a Bakony részének tekinthető a Déli-Bakonytól a Tapolcai-medence által elválasztott Keszthelyi-hegység és a Balaton-felvidék is.
Tiszántúl
Magyarország egyik nagytája az Alföld keleti részén, neve a régi magyar központi tájszemléletből ered, és a Tiszától keletre eső területeket jelenti.
Dunazug
A Dunazug-hegyvidék (Dunazug-hegység) középtáj a Dunántúli-középhegység része, a Gerecse, a Pilis és a Budai-hegység területeit és köztes medencéit foglalja magába. Legmagasabb pontja a 756 m magas Pilis.
földgáz
Szénhidrogénekből álló gáznemű anyag, amely az egykori planktonok pusztulásával keletkezett fosszilis energiahordozó.
Vértes
Vértes hegység (gyakran helytelenül: *Vértes-hegység) szűken vett területe – a Dunántúli-középhegység 314 km² nagyságú része – a Bakony és a Gerecse között terül el a Velencei-hegység és a Velencei-tó szomszédságában. A Vértes mint tájegység 300–400 m magas hegységet és az azt körülvevő pusztákat, réteket foglal magába.
Duna-Tisza-köze
A Duna–Tisza köze kifejezés alatt a Duna és a Tisza folyók között elhelyezkedő magyarországi és szerbiai tájat értjük. A terület Magyarország középső részén, valamint a szerbiai Vajdaság északnyugati részén helyezkedik el, és magában foglalja az Alföld nyugati felének nagy részét. Az ENSZ hosszú távú klímaváltozási előrejelzése a Duna-Tisza közét félsivatagi övezetté nyilvánította.
bazalt
Többnyire feketés színű, bázikus kémhatású vulkáni kiömléses kőzet.
Tolnai-dombság
A Dunántúli-dombság változatos felépítésű és felszínű magyarországi nagytájához tartozó terület. A terület jelentős része a Tolnai-dombsághoz tartozik (Völgység, Hegyhát, Szekszárdi-dombság) és ehhez csatlakozik Dél-Mezőföld, Sárköz és a Kapos-Koppány menti dombvidék.
Hajdúság
A Hajdúság tájegység az Alföld keleti részén. Mesterséges tavakban, hévizekben gazdag vidék, legfőbb értékei közé tartoznak a gyógyfürdők, termálfürdők. Legjelentősebb városa Debrecen, mely az Észak-Alföld kulturális, gazdasági, közlekedési központja, Hajdú-Bihar megye székhelye. További városai: Hajdúszoboszló, Nádudvar, Hajdúböszörmény, Hajdúdorog, Hajdúnánás.
Alföld
Az Alföld Magyarország legnagyobb területű, tökéletes síkságként jellemezhető nagytája. Természetföldrajzi értelemben az országhatárokon át Szlovákiába, Ukrajnába, Horvátországba, Romániába és Szerbiába is átnyúlik. A felszínét a folyók munkája alakította, lösz és homok borítja.
Zalai-dombság
Magyarország nyugati határszélén elterülő középtáj. A dombhátakon folyóvízi üledékeket találunk, a jégkorszaki szélbarázdákban kialakult völgyek némelyike az egykori Pannon-tenger pliocén korú üledékeit is feltárja.
Dinári-hegység
A Dinári-hegység északnyugat–délkeleti irányban, Szlovéniától (Ljubljanától és az Isztriai-félszigettől) egészen Albániáig nyúlik. Legmagasabb pontja a Maja Jezerce, 2694 m. A hegység kőzete mészkő, ezért a domborzatát karsztos felszíni formák uralják.
Kőszegi-hegység
Az Alpokalja egyik kistája egyharmad részben Vas megye, kétharmad részben az ausztriai Burgenland területén. A magyarországi részét tekintve 58 km²-es területű erősen tagolt, zárt középhegységi tömböt keletről és délről a Kőszeghegyalja fennsíkja, Ausztria területén délnyugatról a Felső-Őrség, északnyugatról a Borostyánkői-hegység, északról a Bucklige Welt és a Pulyai-medence határolja.
Pilis
Pilis hegység (gyakran hibásan: Pilis-hegység) röghegység a Duna jobb partján, Budapest és Esztergom között. A Dunántúli-középhegység legkeletibb tagja. Nem magas, de természeti szépségei miatt sokan felkeresik. Fő csúcsa a Pilis (756 m).
Hortobágy
1. Hajdú-Bihar megyei község Debrecentől 36 kilométerre nyugatra a Balmazújvárosi kistérségben. 2. Tájegység az Alföld középső részén.
Bükkalja
A Sajó-völgytől a Tarna völgyéig terjedő kisrégió jelentős részét a Bükk teszi ki, de ehhez a vidékhez tartozik délen a Bükkalja, északon pedig a Heves-Borsodi-dombság is.
Nyírség
Magyarország egyik tájegysége, amely az Alföld észak-keleti részén található. Legnagyobb része Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén található, de átnyúlik Hajdú-Bihar megyébe, valamint a romániai Szatmár megyébe is. Homokos vidék, legmagasabb pontja a Hoportyó (183 m).
Somogyi-dombság
A Dunántúli-dombság változatos felépítésű és felszínű magyarországi nagytájához tartozó terület.A terület nagyobb része lösszel és homokkal fedett dombvidék.
kőolaj
Természetes szénhidrogénekből álló folyékony energiahordozó.
Kisalföld
A Magyarország északnyugati részének alföldi jellegű területeit magába foglaló terület. Bővebb értelemben beleértjük a szomszédos szlovákiai és osztrák tájegységeket is. A miocén kortól kezdve folyamatosan süllyedő terület, melyet egykor a Pannon-tenger borított. Később az itt megjelenő Duna és mellékfolyói töltöttek fel üledékeikkel, és így jött létre Európa legnagyobb folyami hordalékkúpja, a Szigetköz és a Csallóköz területe.
dolomit
A dolomit egy ásvány, melynek képlete CaMg(CO3)2. Dolomit névvel illetjük az ebből az ásványból álló karbonátos kőzetet is. A dolomitot felhasználják építőkőnek, porát súrolásra (Superdol, Hyperdol vagy más néven), továbbá utak behintésére. Tisztább állapotban keserűsó készítésére is, néhol még szódavíz gyártásához, kiégetve, de csak vörösizzáson alul (300-490 °C), még jó cementanyagot is szolgáltat.
vörös homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő színe az elegyrészek minőségétől függ. A szín változhat a világos sárgától a vörös árnyalatokon át a zöldes és feketés megjelenésig. A vöröses elszíneződést a vastartalmú elegyrészek okozzák, a sötétszürke, feketés színváltozat a földpátok túlsúlyát jelzik.
mészkő
Üledékes kőzet, amely legnagyobbrészt CaCO3-ból áll. Keletkezhet vegyi kiválás útján, de leggyakrabban biogén (szilárd meszet kiválasztó állatok maradványai) eredetű.
Alpok
Az Alpok Európa egyik nagy hegylánca, amely keleten Szlovéniából és Ausztriából Olaszországon, Svájcon, Liechtensteinen és Németországon keresztül nyugaton Franciaországig nyúlik. Az Eurázsiai-hegységrendszer tagja, fő tömege, az újidő harmadidőszakában keletkezett. Legmagasabb csúcsa a francia-olasz határon található. Franciául: Mont Blanc, vagy olaszul: Monte Bianco (4807 m).
Gerecse
Gerecse hegység (gyakran hibásan: *Gerecse-hegység) röghegység a Dunántúlon, a Dunazug-hegység háromszög alakú, legnyugatibb része. Átlagos magassága 400 méter. Területe 850 km² . Legmagasabb csúcsa, a Nagy-Gerecse 634 méter magas.
Körös-vidék
A Körös-vidék kis tájegység az Alföld keleti részén, Románia szomszédságában. A Berettyó, a Sebes-, a Fekete- és a Fehér-Körös által közrefogott terület, a folyók által kialakított tökéletes síkság. A Körös-vidék Hajdú-Bihar megye és Békés megye területén található. Legjelentősebb települései: Berettyóújfalu, Dévaványa, Doboz, Geszt, Biharugra, Nagykereki és Vésztő.
Soproni-hegység
A Soproni-hegység (németül Ödenburger Gebirge vagy Brennberger Hügelland) az Alpokalja egyik, az osztrák–magyar határon átívelő kistája Győr-Moson-Sopron megye, illetve Burgenland területén. A magyarországi részt tekintve 54 km²-es területű zárt hegységet északról és keletről az Ikva völgyét övező Soproni-medence, délről a Kabold–Fülesi-dombság, nyugatról a Rozália-hegység, északnyugatról pedig a Vulka-medence határolja.
Tisza
A Duna leghosszabb mellékfolyója, amely öt országon folyik keresztül. Ukrajnában a Máramarosi-havasokban, a Fekete-Tisza forrásnál ered, és a Szerb Vajdaságban Titelnél ömlik a Dunába. Hossza 962 km, vízgyűjtő területe 157 000 km2. 1846 után jelentős szabályozáson esett át a gyakori áradások megakadályozása érdekében.
gránit
Savanyú kémhatású mélységi magmás kőzet.
Dunántúli-középhegyvidék
Magyarországi nagytáj a Kisalföld, a Zalai-dombság, a Balaton és a Mezőföld között. Az Északi-középhegységtől a Pilis és a Visegrádi-hegység között húzódó patakvölgyek választják el.
Keleti-Mecsek
Keleti-Mecsek egyike a Mecsek hegység három fő tömbjének. Nagyjából a Magyaregregy, Komló, Hosszúhetény, Pécsvárad és Mecseknádasd határolta területen fekszik, jórészt Baranya megyében, de átnyúlik Tolna megyébe is. Legmagasabb pontja – és egyben a Mecsek legmagasabb csúcsa a 682 méteres Zengő.
Dráva
A Duna jobb oldali mellékfolyója 40 095 km²-es vízgyűjtővel és 749 km-es hosszal. Magyarország és Horvátország határfolyója.
nedves-kontinentális
A mérséklet övben alakul ki, a szárazföldek belsejében, ahol a tengerek, óceánok klímakiegyenlítő hatása egyre kevésbé érvényesül.Az óceánihoz viszonyítva a nedves kontinentális tartományok nyara melegebb, tele hidegebb, az évi hőingadozás a földrészek belseje felé nő (10-20 Celsius-fok); a szélsőségek növekedését a csapadékmennyiség csökkenése követi (évi 500-800 mm).
Velencei-tó
Magyarország második legnagyobb természetes tava. Kedvező természeti és földrajzi adottságainak, valamint a mederszabályzásnak köszönhetően a Balatonhoz hasonlóan hazánk legkedveltebb üdülőhelyeinek egyike.
Budapest
Budapest Magyarország fővárosa, az ország politikai, művelődési, oktatási, ipari, kereskedelmi és közlekedési központja. Lakossága 1 721 556 fő (2010-es becslés), a Magyarország lakosságának kb. 17%. Minden egyéb téren is nyomasztóan nagy a Budapest súlya az ország életében, pl. a magyar GDP 40%-át a főváros állítja elő. Idegenforgalmi vonzerejét a városmag építészeti öröksége és műemlékei, melyek közül több a Világörökség része, illetve a gyógyfürdők jelentik.
Balaton
Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóhoz és a Velencei-tóhoz hasonlóan szikes tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 77 km hosszú, szélessége 1,3–14 km között ingadozik, átlagosan 7,8 km, felülete 594 km².
Sóstó
Olyan talaj- és csapadékvizekből származó tavak, amely az időszakos száraz időnek köszönhető erős párolgás következtében sólerakódások csapódnak ki.
Maros
Folyó Közép-Európában, a Kárpát-medencében. A Keleti-Kárpátokban, a Gyergyói-havasokban, Marosfő közelében ered és Szegednél a Tiszába torkollik. Hossza körülbelül 725 km, ebből a magyar szakasz 48 km. Folyása útvonalába esik Romániában többek között Marosvásárhely,Gyulafehérvár, Déva és Arad, Magyarországon pedig Makó és Szeged városa.
Hévíti-tó
A Hévízi-gyógytó Természetvédelmi Terület legismertebb látványossága a Hévízi-tó vagy Hévízi-gyógytó 4,44 ha kiterjedésével és az őt körülvevő 50 ha területű véderdővel Európa legnagyobb gyógyító erejű melegvizes tava. Ez a tó különleges képződmény, hiszen ellentétben a többi melegvizes tóval, melyek általában vulkanikus eredetű helyeken, agyag- vagy sziklatalajban vannak, a Hévízi-tó tőzegmedrű forrástó.
Fertő-tó
Magyarország északnyugati határa mentén, Sopron közelében található tó. A Fertő tó Európa legnyugatabbra fekvő sztyepptava és szikterülete. Területén Ausztria és Magyarország osztozik úgy, hogy nagyobbik része osztrák terület.
Gyula
Város Békés megyében, a román határ mellett, a Gyulai kistérség központja. Gyula városa az Alföld dél-keleti részén, a Fehér-Körös bal partján található, közvetlenül a román határ mellett. Elhelyezkedésére jellemző, hogy Magyarország legmélyebben fekvő területén, nyolcvannyolc méter tengerszint feletti magasságban, sík vidéken fekszik.
Rába
A Rába Magyarország harmadik legnagyobb folyója, a Duna legjelentősebb magyarországi mellékfolyója. Ausztriában, Stájerországban, a Fischbachi-Alpokban, a Hochlantsch délkeleti lejtőjén ered 1200 m magasságban. Ausztriában 95 km-t tesz meg, majd Alsószölnöknél, 288 m tengerszint feletti magasságban eléri a magyar határt és Szentgotthárdnál végleg belép Magyarország területére.
Duna
A Duna 2850 kilométeres hosszával Európa második leghosszabb folyója (a Volga mögött). Németországban, a Fekete-erdőben ered és a Fekete-tengerbe ömlik. Összesen 10 országot érint: van amelyiken keresztül folyik, van amelyiknél csak határfolyó vagy nagyon rövid területen érintkezik az adott országgal. Ezen országok: Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Szerbia, Horvátország, Románia, Bulgária, Moldova és Ukrajna.
Sárvár
Sárvár város Nyugat-Magyarországon, Vas megyében, a Sárvári kistérségben.Szombathelytől 25 km-re keletre, Celldömölktől 18 km-re nyugatra fekszik a Rába két partján, a Gyöngyös-patak torkolatától délre.
Hévíz
A felszíni környezet évi középhőmérsékletét meghaladó hőmérsékletű víz.
Bodrog
A Tisza jobboldali mellékfolyója. Szlovákiában ered az Ondava, Latorca (Latorica), Laborc (Laborec), Ung és Tapoly folyók találkozásából; pontosan a Latorca és az Ondava egyesülésétől nevezik Bodrognak.
Kárpát-medence
A Kárpátok, az Alpok és a Dinári-hegység vonulatai által körbevett nagy kiterjedésű medence Közép-Európában, nagyjából a Duna középső folyásának vízgyűjtőterületét foglalja magába. A Kárpát-medence területén ma számos ország osztozik, ezek Magyarország és Szlovákia teljes egészében, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovénia és Ukrajna pedig kisebb-nagyobb területrészekkel.
Tisza
A Duna leghosszabb mellékfolyója, amely öt országon folyik keresztül. Ukrajnában a Máramarosi-havasokban, a Fekete-Tisza forrásnál ered, és a Szerb Vajdaságban Titelnél ömlik a Dunába. Hossza 962 km, vízgyűjtő területe 157 000 km2. 1846 után jelentős szabályozáson esett át a gyakori áradások megakadályozása érdekében.
Tisza-tó
Magyarország legnagyobb mesterséges tava.Heves megye délkeleti szélén, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán fekszik.
Zagyva
A Zagyva a Tisza jobb parti mellékfolyója.Az Északi-középhegység részét képező Karancs hegységben ered, Salgótarjántól keleti irányban, Zagyvaróna határában a Medves hegy déli lejtőjén, a tengerszint felett mintegy 600 méter magasságban.
Sajó
Kelet-Szlovákia és Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb folyója, a Tisza jelentős mellékvize.Magyarország kilencedik legbővebb vizű felszíni vízfolyása a Duna, Tisza, Dráva, Mura, Maros, Hármas-Körös, Szamos, és a Bodrog után.
Sió
A Sió csatorna a Balaton vízszint szabályozására és a Dunával való összekötésére szolgál. A Sió-csatorna a Duna nyugati mellékfolyója, Magyarországon található. Hossza 120,8 km. A Balaton vizét vezeti le a Dunába Somogy, Fejér és Tolna megyén át.
Körös
Körösök (románul Criș) néven ismert folyók teljes hossza 741,3 km, Romániában, Erdélyben erednek és egyesülésük után 200 kilométerrel Magyarország területén a Tiszába ürítik vizüket.
Baranyai-dombság
A Baranyai-dombság tájegység a Dunántúl déli részén, Baranya megyében. Északról a Mecsek, keletről a Duna határolja. Leghíresebb területe a Villányi-hegység, mely az ország egyik legismertebb és legnagyobb múltra visszatekintő borvidéke. A Baranyai-dombság részei a Pécsi-síkság, a Geresdi-dombság és a Dél-Baranyai-dombság. Települései közül néhány: Villány, Mohács, Szederkény, Palotabozsok., Siklós.
Dél-Dunántúl
Dél-Dunántúl a hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország délnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Baranya, Somogy és Tolna alkotja ezt a régiót, melynek központja Pécs.
fenyő
A fenyőfélék (ikermagvas fenyőfélék, Pinaceae) a fenyőalakúak (Pinales) rendjének, sőt a tűlevelűek (Pinopsida) teljes osztályának legismertebb és legelterjedtebb, névadó családja. Jellemzően a hűvösebb és csapadékosabb éghajlatú területek uralkodó növényei, mivel a mérsékelt, szubtrópusi és trópusi égöv kedvezőbb adottságú termőterületeiről a hatékonyabban fotoszintetizáló és így gyorsabban, hatékonyabban felújuló, fiatal korukban erőteljesebben növekedő lombfák rendszerint kiszorítják őket.
Kiskunság
Budapest déli előtere és Szeged között, a Duna–Tisza közén átlósan elhelyezkedő nagytáj. A két folyóhoz képest jó 30-50 méterrel magasabban található térszín, amit főleg az ős-Duna hozott létre. Ugyanis régebben a Duna még nem a ma látható vonalán folyt, hanem északnyugat-délkeleti irányban, így terjedelmes hordalékkúpot hozott létre.
harcsa
Az európai harcsa (Silurus glanis), a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) osztályába, a harcsaalakúak (Siluriformes) rendjébe és a harcsafélék (Siluridae) családjába tartozó faj. Európa édesvizeinek második legnagyobbra növő hala, a viza után, a magyarországi halfauna "óriása" ez a ragadozó hal, hiszen két métert és a száz kilogrammot is meghaladhatják egyes példányai.
tölgy
A tölgy vagy tölgyfa (Quercus) a bükkfafélék (Fagaceae) család nemzetsége mintegy ötszáz fajjal. Rendszertani nevét a kelta 'Quer' = szép és 'cuez' = fa szavakból eredeztetik. Az egyes tölgyfajok az eocén időszak közepe után kezdtek kialakulni, amikor a kontinensvándorlás, majd az éghajlat jelentős átalakulásai (a jégkorszak eljegesedései és interglaciálisai) jelentősen átalakították a korábbi élőhelyeket, és elkezdődött a különböző ökológiai fülkéket elfoglaló tölgy populációk alkalmazkodása és genetikai sodródása.
csuka
A csuka (Esox lucius) a csontos halak (Osteichthyes) osztályának a csukaalakúak (Esociformes) rendjéhez, ezen belül a csukafélék (Esocidae) családjához tartozó faj.A föld északi féltekének hideg és mérsékelt éghajlati övében minden kontinensen megtalálható jelentős gazdasági értéket képviselő halfaj.
Tolnai-dombság
A Dunántúli-dombság változatos felépítésű és felszínű magyarországi nagytájához tartozó terület. A terület jelentős része a Tolnai-dombsághoz tartozik (Völgység, Hegyhát, Szekszárdi-dombság) és ehhez csatlakozik Dél-Mezőföld, Sárköz és a Kapos-Koppány menti dombvidék.
ponty
A ponty (Cyprinus carpio) a sugarasúszójú csontos halak közé tartozó típusfaj, a pontyalakúak rendjének és a pontyfélék családjának névadója. Palearktikus elterjedésű halfaj. Eredeti őshazája Ázsia, valamint Európa keleti fele (Kelet-Európa és a Duna-medence), de tenyésztési céllal máshova is betelepítették, így ma már gyakorlatilag minden földrész édesvizeiben megtalálható. A mérsékelt égövi alföldi vidékek tavait és lassú vizű folyóit kedveli.
Külső-Somogy
Külső-Somogy kistáj a Dunántúlon, Somogy megyében. A Dunántúli-dombság része, a Balaton déli partja alatt húzódik. Szomszédos tájegysége Belső-Somogy és Mezőföld. Külső Somogy Egyik kiemelkedő és közismert népművészeti értéke a buzsáki hímzés. Jelentősebb települései: Andocs, Balatonboglár, Balatonszárszó, Buzsák, Fonyód, Igal, Karád, Somogyvámos, Somogyvár, Szántód, Tab.
dohányfogyasztás
A 2000. évi adatok szerint a világon mintegy 1,22 milliárd ember dohányzik. Ha feltételezzük, hogy a trend nem változik, 2010-ben előre láthatóan 1,45 milliárd dohányos lesz, 2025-re pedig 1,5–1,9 milliárdra emelkedik a dohányzó emberek száma. A dohányfogyasztásnak számos formája és módszere létezik.
román
Főként Románia területén élő, latin eredetű nyelvet beszélő délkelet-európai nép.
roma
A középkor folyamán Európába érkező, sajátos kulturális, és társadalmi élettel, hagyományokkal rendelkező népcsoport (cigányság). A romák többsége ma már nem beszéli eredeti nyelvét, ezért a népcsoporthoz tartozók lehatárolása számos nehézségbe ütközik. Bizonyos nézőpontból az a roma, akit a nem roma környezete annak tart, illetve más nézőpontból, az a roma, aki magát annak tartja.
szerb
Elsősorban a mai Szerbia területén élő, görögkeleti vallású, cirill betűt használó népcsoport.
német
1. A germán törzsek leszármazottai, akik túlnyomó többsége Németország területén él. 2. Minden ami Németországból származó.
alkoholfogyasztás
Az alkoholfogyasztás az etil-alkohol (továbbiakban: alkohol, etanol) emberi elfogyasztása, általában alkoholos italok formájában. Az alkoholfogyasztás szorosan beépült a nyugati kultúrkör társadalmi szokásrendszerébe.
Dunántúl
A Dunántúl (Nyugat-Magyarország) Magyarország nyugati területének elnevezése. Északon, nyugaton és délen az országhatár, míg keleten a Duna folyó jelöli ki határait. Természetföldrajzi értelemben nem önálló tájegység. A Dunántúli-középhegységet, a Dunántúli-dombságot, a Kisalföldet és az Alpokalját teljes területükkel magába foglalja, míg az Alföldnek a Dunán átnyúló részeit: a Mezőföldet és a Drávamelléket öleli fel. Noha vannak elmaradott térségei, társadalmi-gazdasági téren az ország fejlettebb felének tekinthető.
Nyugat-dunántúli régió
Nyugat-Dunántúl a hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország északnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala alkotja ezt a régiót, melynek központja Győr.
Észak-magyarországi régió
Észak-Magyarország a hét magyarországi statisztikai régió egyike; az ország északkeleti részében helyezkedik el. Régióként Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyéket foglalja magába, de a köznyelvben gyakran Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyes részeit is ideértik. A régió központja Miskolc.
Dunaújváros
Megyei jogú város Fejér megye délkeleti részén, a Duna jobb partján. A Dunaújvárosi kistérség székhelye, a megye második legnépesebb, és legkeletibb települése. Az ókorban a területén feküdt a rómaiak Intercisa nevű települése.
Közép-magyarországi régió
Közép-Magyarország a hét magyarországi statisztikai régió egyike. Pest megye és Budapest főváros alkotja. Központja Budapest. Az ország legfejlettebb régiója.
Dél-dunántúli régió
Dél-dunántúli régió területe megegyezik az Dél-Dunántúl turisztikai régióval, kivéve Somogy megye északi, Balatonmenti területét, amely a Balaton turisztikai régióhoz tartozik.
Miskolc
Északkelet-Magyarország legnagyobb városa és Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelye. Budapest, Debrecen és Szeged után Magyarország negyedik legnépesebb városa (agglomerációval együtt Budapest és Debrecen után a harmadik legnagyobb ).
Buda
1.Buda a mai Budapest Dunától nyugatra eső része. 1873 előtt Magyarország fővárosa volt, 1873 után pedig a három város egyike, amelyekből Budapest létrejött. 2. Buda Budapest Dunától nyugatra eső dombos, hegyvidékes része, annak összefoglaló elnevezése, olykor ideértve Óbudát is.
Pécs
A középkorban latinul Quinque Ecclesiae, az ókorban latinul Sopianae) megyei jogú város, Magyarország ötödik legnagyobb városa, Baranya megye székhelye. A püspökséget 1009-ben Szent István király, az ország első egyetemét 1367-ben Nagy Lajos király alapította a városban
szabad királyi város
Latinul: libera regiae civitas, vagy egyszerűen civitas, várostípus volt a középkor második felében és az újkorban. A szabad királyi városok csak a királynak voltak alávetve, a király tulajdonát képezték. A szabad királyi városok lakóinak kiváltságához tartozott a mezővárosokkal szemben, hogy joguk volt fallal bekeríteni a települést.
bányaváros
Azok a városok tekinthetők bányavárosoknak, ahol bányászat vezetett a város kialakulásához. Sok bányaváros esetében a bányászat ma már nem játszik kiemelt szerepet a város életében (pl. Körmöcbánya) inkább történelmi hagyományi miatt sorolhatók ide, míg a jelenleg is aktív bányászattal rendelkező bányavárosokban a lakosok jelentős része közvetve vagy közvetlenül ma is a bányászatból él (pl. Lubin a lengyelországi Alsó-Sziléziában)
Tiszaújváros
Magyarország észak-keleti részén, a Tisza és a Sajó találkozásánál elterülő ipari város, amely 1970-1991-ig a Leninváros nevet viselte. Jelentős a vegyipara, legjelentősebb vállalata a TVK, lakossága 16 500 fő (2010).
Kecskemét
Magyarország középső részén, a Dél-Alföldön, a Duna folyótól keletre elterülő város, Bács-Kiskun megye székhelye. Népességét tekintve az ország nyolcadik legnagyobb városa, közigazgatási területetét tekintve a hetedik legnagyobb település. Teljes népessége 112 233 fő (2010), területe 321,26 km2.
Szekszárd
Megyei jogú város, Tolna megye székhelye, a szekszárdi borvidék központja. Az ország legkevesebb lakosú, Tatabánya és Eger után a harmadik legkisebb területű megyeszékhelye. Borváros, kb. 4500 pincével. A Dunántúli-dombság és az Alföld találkozásánál fekszik.
Debrecen
Debrecen Magyarország második legnagyobb és legnépesebb városa, Hajdú-Bihar megye székhelye, Észak-Alföld és a Tiszántúl szellemi, kulturális, gazdasági, idegenforgalmi és közlekedési központja. Lakosainak száma 207 ezer (2010-es becslés). Iparából a gyógyszeripar emelhető ki, országos jelentőségű felsőoktatási intézménye a Debreceni Egyetem, emellett a református egyház hazai központjának tekinthető, mivel lakossága hagyományosan református (innen az elnevezés: a „Kálvinista Róma”).
Szeged
Dél-kelet Magyarország legnagyobb települése, a Dél-alföldi Régió központja, amely a Tisza és a Maros folyók összefolyásánál található. Csongrád megye székhelye. Területe 280,84 km2, lakossága 169 731 fő (2010).
Salgótarján
Megyei jogú város Észak-Magyarországon. Nógrád megye székhelye, népességét tekintve Szekszárd után a második legkisebb megyeszékhely Magyarországon. A Salgó a közeli Salgó várra utal, mely név a salgó (ragyogó, fényes) melléknévből származik. A Tarján a honfoglaló magyar törzsek egyikének a neve volt, mely ótörök eredetű szó, jelentése fejedelem, alkirály.
Alföldi régió
További két területre osztható: Észak- és Dél- alföldi régiókra. Észak-Alföld a hét magyarországi statisztikai régió egyike; az ország északkeleti részében helyezkedik el. Régióként Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéket foglalja magába. Dél-Alföld az ország délkeleti részében helyezkedik el. Régióként Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyéket foglalja magába.
Sopron
Megyei jogú város Győr-Moson-Sopron megyében, a soproni borvidék központja. „A leghűségesebb város”. Magyarország nyugati határa mellett, az Alpokalján, Bécstől 60 km-re, Budapesttől 220 km-re található. A Soproni-hegység és a Fertő-tó melletti Balfi-dombság között, az Ikva patak völgyében fekszik.
mezőváros
Olyan város, amelynek lakosai túlnyomórészt a mezőgazdasági ágazatból élnek. Általában nagy kiterjedésű, nagyobb lakosszámú faluból fejlődött ki.
kőolaj
Természetes szénhidrogénekből álló folyékony energiahordozó.
romtalaj
Talajtípus, a technikai rekultiváció következik. Romtalajnak a szerves anyagok nélküli talajt nevezzük.
földgáz
Szénhidrogénekből álló gáznemű anyag, amely az egykori planktonok pusztulásával keletkezett fosszilis energiahordozó.
munkanélküliség
Olyan kedvezőtlen gazdasági helyzet, amikor a kialakult bérszinteken dolgozni képes és akaró felnőtt lakosság egy része nem, vagy csak hosszabb-rövidebb idő elteltével tud munkát vállalni.
bauxit
Nedves trópusi, szubtrópusi éghajlaton kialakuló alumínium-oxidot és alumínium-hidroxidot tartalmazó vörös színű üledékes kőzet. Az alumíniumgyártás alapanyaga. Megjelenése, lelőhelye szerint két csoportját különböztetjük meg: lateritbauxit és karsztbauxit.
barnakőszén
Növényi üledékes kőzet, túlnyomórészt a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett. Fűtőértéke 12 000 - 18 000 kJ, alacsonyabb és így kevésbé értékes, mint a feketeszén. Elsősorban hőerőművekben és a vegyiparban használják fel. Magas kéntartalma miatt eltüzelése nagyobb környezeti károkkal jár. A barnaszéntelepek általában a föld felszíne alatt 100-300 méteres mélységben helyezkednek el, ezért leggyakrabban külszíni bányaműveléssel termelik ki. A hatalmas kiterjedésű már kimerült bányaterületek súlyos környezeti terhelést jelentenek, természetes állapotba való visszaállításuk fontos, de nehéz feladat. A legfontosabb barnakőszén termelő országok: Németország, Oroszország és az USA.
vasérc
A földkéreg olyan kőzete, amelyből az adott tudományos-gazdasági fejlettség mellett gazdaságosan vas nyerhető.
mangánérc
Másnéven barnakő. Igen fontos ipari anyag, s pedig nemcsak a mangánfém kiolvasztására, illetőleg mangánvegyületek előállítására szolgál; hanem még inkább számos egyéb célra; nevezetesen oxigén készítésére, mert oxigénjét könnyen elbocsátja; legfőképen pedig klór és klórsavas sók gyártására. Leggyakrabban finoman szálas, rostos sugaras szövetű és szőllőded, cseppköves, veséded és egyéb formájú halmazokban, továbbá vaskosan és földesen találni. Rendesen más mangántartalmú ásványoknak, nevezetesen pedig a manganitnak (mangánhidroxidnak) mállási terméke.
homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő a 2,0-0,06 mm szemcseméretű elemekből áll, melyeket kötőanyag ragaszt össze. Az üledékképződés folyamatát szedimentáció-nak nevezik.
riolit
Savanyú kémhatású vulkáni kiömlési kőzet.
burgonya
A burgonya (Solanum tuberosum), a burgonyafélék családba tartozó növény, amit keményítőben gazdag gumójáért termesztenek világszerte. Peru és Chile hegyvidékén őshonos, Európába a XVI. században került, majd a többi kontinensen is elterjedt. Viszonylagos igénytelensége, nagy hozama és tápértéke miatt megjelenésekor „csodanövényként” fogadták.
gránit
Savanyú kémhatású mélységi magmás kőzet.
lignit
A szénülés második szakaszába lévő növényi eredetű, a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett kőzet. A barnaszénnél és a feketeszénnél alacsonyabb fűtőértékű energiahordozó. Hőerőművekben használják föl.
bazalt
Többnyire feketés színű, bázikus kémhatású vulkáni kiömléses kőzet.
szélenergia
A szélenergia megújuló energiafajta, amelynek termelése környezetvédelmi és költségelőnyei miatt rohamos ütemben nő a világban, főleg Európában. 2006-ban a szélerőt felhasználó generátorok 74 223 megawatt energiát termeltek világszerte, mely még mindig kevesebb, mint a világ áramfelhasználásának 1%-a.
árpa
Az árpa (Hordeum vulgare) a hideg mérsékelt öv legősibb és ma is legfontosabb gabonaféléje. A pázsitfűfélék közé tartozó gabona az egyik legrégebben háziasított növény. Ma főleg állati takarmányként használják, illetve a sör alapanyagaként. Európában mindenütt termesztik, de főleg az északi és nyugati területeken van nagyobb jelentősége.
cukorrépa
A cukorrépa (Beta vulgaris) a mérsékelt öv cukornövénye, elsősorban Európában és Észak-Amerikában termesztik. 1-2 kilós raktározó gyökere 15-20 % szaharózt tartalmaz száraz tömegre vetítve. A világ cukor termelésének 30%-a cukorrépából származik.
erdőtalaj
Erdővel fedett, vagy erdőtelepítésre felhasznált talaj. Sokféle fajtája van. A valódi mérsékelt övben a kontinensek nyugati részének jellemző talajtípusai ezek. Közös jellemzőjük, hogy az oldható anyagok kimosódása a felső talajszintekből számottevő, ezért humusztartalmuk is közepes. Az erdőtalaj felső, humuszos talajszintjében a szerkezet általában morzsás.
Európai Unió
Európában található, 27 tagállamból álló gazdasági és politikai unió. A regionális integráció iránt elkötelezett szervezetet 1993. november 1-i hatállyal hozta létre az 1992. február 7-én aláírt Maastrichti szerződés az Európai Gazdasági Közösség alapjain. Az EU egységes piacot hozott létre egy egységesített jogrendszer révén, így biztosítva a személyek, áruk, szolgáltatások és tőke szabad áramlását.
geotermikus energia
A Föld belsejében keletkező, meghatározott szintig feljutó, a kőzetekben és pórusvízben tárolódó energiamennyiség. Szűkebb értelemben a felszín alatti víz hőtartalmában rejlő energia, amely elsősorban hévíz közvetítéssel hasznosítható.
vízenergia
A vízenergia felhasználásakor egy folyó gravitációs esését egy helyre koncentrálják duzzasztógáttal, vagy malomárokkal. Ezen a helyen turbina vagy vízkerék segítségével generátort, malmot vagy más gépet (régebben például szövőgépet) hajtanak meg, hogy elektromos áramot fejlesszenek, vagy mechanikai munkát végezzenek.
búza
A pázsitfűfélék családjába tartozó kenyérgabona. Mérsékelt övi területek fő kenyérgabonája. Az a vetési idő szempontjából megkülönböztethetünk őszi (áttelelő) , illetve tavaszi (nem áttelelő) búzát. Eredete vitatott, mert a világ több táján is termesztette már az ősember. Mezopotámiában, Kínában, Egyiptomban is találtak magleleteket, írásos és rajzos emlékeket. A búzát a malmokban megőrlik, s a lisztből kovásszal, élesztővel megkelesztve kenyeret sütnek. Fehérjéi közül fontos a sikér. A földön 13 búzafaj ismert, közülük a közönséges búza (Triticum aestivum), és a kemény búza (Triticum durum) a jelentős. A búza vetésterülete a legnagyobb, mert éghajlati szempontból viszonylag tágtűrésű faj. A legjobban azonban a száraz kontinentális és a mediterrán klímát (öntözéssel) kedveli: a legjobb termésátlagot 600-900 mm csapadékkal, csernozjom talajon adja. Az úgynevezett kemény búza jobb minőségű, kevesebb csapadékot, de nagyobb hőösszeget igényel. A legnagyobb termésátlagokat az Európai Közösség területén értek el. Angol- és Latin-Amerikában, illetve Ausztráliában alacsonyabbak a termésátlagok, viszont jóval olcsóbb a termelés. Említésre méltó búzafajok még az ősi egyszemű és kétszemű búza, illetve a germán népek ősi búzája, a tönköly. A századfordulón Magyarország a világ negyedik legnagyobb búzatermesztője volt, ez azonban csak a folyószabályozás után vált lehetségessé. Magyarországnak a búza a legfontosabb gabonanövénye.
gneisz
Metamorf kőzet, amelynek szemcséi jellegzetesen irányított elrendeződésűek.
Dunaújváros
Megyei jogú város Fejér megye délkeleti részén, a Duna jobb partján. A Dunaújvárosi kistérség székhelye, a megye második legnépesebb, és legkeletibb települése. Az ókorban a területén feküdt a rómaiak Intercisa nevű települése.
Kiskunság
Budapest déli előtere és Szeged között, a Duna–Tisza közén átlósan elhelyezkedő nagytáj. A két folyóhoz képest jó 30-50 méterrel magasabban található térszín, amit főleg az ős-Duna hozott létre. Ugyanis régebben a Duna még nem a ma látható vonalán folyt, hanem északnyugat-délkeleti irányban, így terjedelmes hordalékkúpot hozott létre.
Pesti-síkság
A Pesti-síkság peremi kistájcsoport a süllyedő Alföld és a kiemelkedő középhegység között. Az Északi-középhegység vonulatába, egészen Vác környékéig, tágas völgyi síkságként ék alakúan nyomul be. Nyugat felől a Pilis-Budai- és Szentendre-Visegrádi-hegység hegyláblejtői, keletről pedig a Gödöllői-dombság fogják közre, dél felé nyitott.
Tiszántúl
Magyarország egyik nagytája az Alföld keleti részén, neve a régi magyar központi tájszemléletből ered, és a Tiszától keletre eső területeket jelenti.
Szarvas
Békés megyében található, a Szarvasi kistérség központja. Békéscsabától 47 kilométerre, a Hármas-Körös holtágának partján (kákafoki holtág). Közigazgatási területén van a Magyar Királyság (történelmi Magyarország) földrajzi középpontja, amelyet emlékmű jelöl a holt-Körös partján.
Duna-Tisza köze
A terület Magyarország középső részén, valamint a szerbiai Vajdaság északnyugati részén helyezkedik el, a Duna és a Tisza folyók által közrezártan. Felszínét északon a homok (Kiskunság) délen a lösz uralja (Bácskai-löszhát).
Sárköz
A Sárköz egy tájegység Magyarországon. Kistáj besorolású, határai: északon a Mezőföld, keleten a Duna, délen a Sárvíz, nyugaton a lösszel borított Dunántúli dombvidék Szekszárd-bátai része.
Szatmár-Beregi-síkság
Kistájegység. A Kárpátaljai alföld részét alkotja. Az Alföld északkeleti része, amely a Kárpátok hegyvidékétől délnyugatra terül el.
Gemenc
Tájegység. A Gemenc a Duna-erdőség ősvadon jellegű darabja, legszebb típusa az ártéri erdőknek. Északon a Sió, keleten a Duna, nyugaton a gát, délen a bátai erdőségek határolják a 36 ezer holdas vadrezervátumot.
mészkő
Üledékes kőzet, amely legnagyobbrészt CaCO3-ból áll. Keletkezhet vegyi kiválás útján, de leggyakrabban biogén (szilárd meszet kiválasztó állatok maradványai) eredetű.
élelmiszeripar
Az feldolgozóipar egy ágazata, amely az élelmiszerek előállítását végzi. Az élelmiszeriparon belül számos alágazatot különböztethetünk meg, pl.: malomipar, húsipar, cukoripar.
dolomit
A dolomit egy ásvány, melynek képlete CaMg(CO3)2. Dolomit névvel illetjük az ebből az ásványból álló karbonátos kőzetet is. A dolomitot felhasználják építőkőnek, porát súrolásra (Superdol, Hyperdol vagy más néven), továbbá utak behintésére. Tisztább állapotban keserűsó készítésére is, néhol még szódavíz gyártásához, kiégetve, de csak vörösizzáson alul (300-490 °C), még jó cementanyagot is szolgáltat.
Bodrog
A Tisza jobboldali mellékfolyója. Szlovákiában ered az Ondava, Latorca (Latorica), Laborc (Laborec), Ung és Tapoly folyók találkozásából; pontosan a Latorca és az Ondava egyesülésétől nevezik Bodrognak.
Sajó
Kelet-Szlovákia és Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb folyója, a Tisza jelentős mellékvize.Magyarország kilencedik legbővebb vizű felszíni vízfolyása a Duna, Tisza, Dráva, Mura, Maros, Hármas-Körös, Szamos, és a Bodrog után.
Hortobágy
1. Hajdú-Bihar megyei község Debrecentől 36 kilométerre nyugatra a Balmazújvárosi kistérségben. 2. Tájegység az Alföld középső részén.
Ormánság
Az Ormánság, vagy Ormányság tájegység Baranya megyében, a Dráva árterületén, a Dráva-sík kistáj része. Baranyára jellemző aprófalvas vidék. Legnagyobb települései az 1868 lakosú Vajszló és a 2941 lakosú Sellye. Magyarország egyik legszegényebb vidéke.
Berettyóújfalu
Város Hajdú-Bihar megyében, a Berettyóújfalui kistérség központja. Az Alföld keleti részének közepén helyezkedik el, a Berettyó folyó partján, Debrecentől 40, Nagyváradtól mintegy 35 kilométerre.
textilipar
A legjelentősebb könnyűipari (kézmű- vagy gyáripari) szakágazat, amely állati és növényi eredetű nyersanyagok feldolgozásával és késztermékek gyártásával foglalkozik.
Solti-síkság
Ez a Duna menti síkság területén lévő tájegység Tasstól Hartáig terjed, bizonyos részei a Kiskunsági Nemzeti Parkhoz tartoznak, és érintkezik a Kalocsai Sárköz északi részével is.A tájegység legismertebb települése a Duna közelében lévő Solt.
gránit
Savanyú kémhatású mélységi magmás kőzet.
Szeged
Dél-kelet Magyarország legnagyobb települése, a Dél-alföldi Régió központja, amely a Tisza és a Maros folyók összefolyásánál található. Csongrád megye székhelye. Területe 280,84 km2, lakossága 169 731 fő (2010).
Szolnok
Megyei jogú város, Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelye. A Tisza partján fekszik a folyó egyik legfontosabb átkelőhelyénél, elsősorban e helyzet befolyásolta a fejlődését hosszú története során.
Fehér-tó
A szegedi Fehér-tó egy mesterséges halastórendszer, amely Csongrád megye déli részén, Szegedtől mintegy kilenc kilométerre, északnyugatra terül el, 13 km2-en. A Kiskunsági Nemzeti Park részét képező szikes tó nevezetes gazdag madárvilágáról.
Berettyó
Romániában eredő és Magyarországon a Sebes-Körösbe torkolló, nem túl bővizű, kanyargós folyó neve. Romániában, Szilágy megyében, a Réz-hegység északkeleti részén, a 379 méter magasságú Ponor déli oldala alatt ered.
Maros
Folyó Közép-Európában, a Kárpát-medencében. A Keleti-Kárpátokban, a Gyergyói-havasokban, Marosfő közelében ered és Szegednél a Tiszába torkollik. Hossza körülbelül 725 km, ebből a magyar szakasz 48 km. Folyása útvonalába esik Romániában többek között Marosvásárhely,Gyulafehérvár, Déva és Arad, Magyarországon pedig Makó és Szeged városa.
Nyírség
Magyarország egyik tájegysége, amely az Alföld észak-keleti részén található. Legnagyobb része Szabolcs-Szatmár-Bereg megye területén található, de átnyúlik Hajdú-Bihar megyébe, valamint a romániai Szatmár megyébe is. Homokos vidék, legmagasabb pontja a Hoportyó (183 m).
homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő a 2,0-0,06 mm szemcseméretű elemekből áll, melyeket kötőanyag ragaszt össze. Az üledékképződés folyamatát szedimentáció-nak nevezik.
Ecsedi-láp
Az 1898-ban lecsapolt Ecsedi-láp a Nyírség és Szatmári-síkság határán feküdt, a mai Nagyecsed közelében. Az Alföld legnagyobb összefüggő mocsárvilága volt.
Körös-Maros köze
Maros-Körös közének is nevezik. Magyarország délkeleti részén fekszik, a Körös, a Maros és a Tisza folyók által határolt terület, az Alföldhöz tartozik. Legnagyobb része Békés megye területén helyezkedik el. A középtáj területe 5150 km2 és 88 település tartozik hozzá.
Hármas-Körös
A Hármas-Körös egy magyarországi folyó, a Sebes-Körös és a Kettős-Körös összefolyásából keletkezik a 91,3 fkm-nél, teljes hossza: 91,3 km. Az egyetlen beletorkolló jelentősebb vízfolyás a Hortobágy-Berettyó. Csongrádnál ömlik a Tiszába a 243,6 fkm-nél.
Mezőföld
A Duna jobb partján, Fejér, Pest, Tolna, Somogy, és Veszprém megye területén található középtáj, melynek területe mintegy 4000 km2, és domborzatában, felépítésében átmenetet képez az Alföld és a Dunántúli-dombság között. Jellemzője a homokos, agyagos, löszös felszín, amelyet eróziós és deráziós völgyek tagolnak.
Szamos
A Tisza bal oldali mellékfolyója. A Szamos hossza 411 km, ebből Magyarország területére az alsó folyószakasz esik, mely 52 km.
vegyipar
A vegyi anyagokat, gumit, műanyagokat és petrolkémiai termékeket előállító iparág.
lignit
A szénülés második szakaszába lévő növényi eredetű, a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett kőzet. A barnaszénnél és a feketeszénnél alacsonyabb fűtőértékű energiahordozó. Hőerőművekben használják föl.
Gyula
Város Békés megyében, a román határ mellett, a Gyulai kistérség központja. Gyula városa az Alföld dél-keleti részén, a Fehér-Körös bal partján található, közvetlenül a román határ mellett. Elhelyezkedésére jellemző, hogy Magyarország legmélyebben fekvő területén, nyolcvannyolc méter tengerszint feletti magasságban, sík vidéken fekszik.
Zagyva
A Zagyva a Tisza jobb parti mellékfolyója.Az Északi-középhegység részét képező Karancs hegységben ered, Salgótarjántól keleti irányban, Zagyvaróna határában a Medves hegy déli lejtőjén, a tengerszint felett mintegy 600 méter magasságban.
Bodrogköz
A Bodrogköz a Bodrog és Tisza folyók közt elterülő természetföldrajzi kistáj, a Felső-Tiszavidék középtáj része. A magyar–szlovák határ kettészeli, de földrajzilag délnyugaton Tokajtól északkeleten Nagykaposig nyúlik el.
Zalaegerszeg
Zala megye székhelye, megyei jogú város. A Zalaegerszegi kistérség központjaként számos település tartozik a vonzáskörzetébe. Magyarország 17. legnépesebb városa.
Kemeneshát
A Kemeneshát tájegység a Dunántúlon, Vas megyében. A Nyugat-Magyarországi-peremvidék része, nyugatról az Alpokalja határolja, észak-nyugatról a Vas-Soproni-síkság, déli szomszédja a Zalai-dombvidék. Két részre tagolódik, alsó és a felső Kemeneshátra. Folyója a Rába. Jelentősebb települései Körmend, Vasvár.
Esztergom
30 ezres lélekszámú város Komárom-Esztergom megyében, a Duna partján. Az esztergomi érsek székvárosaként a római katolikus egyház magyarországi központja, valamint a rendszerváltás után megalakult Alkotmánybíróság hivatalos székhelye. Jelentős műemlékei (Vár, Bazilika) és múzeumai (Keresztény Múzeum, Vármúzeum, Főszékesegyházi Kincstár) országos ismertségűek.
élelmiszeripar
Az feldolgozóipar egy ágazata, amely az élelmiszerek előállítását végzi. Az élelmiszeriparon belül számos alágazatot különböztethetünk meg, pl.: malomipar, húsipar, cukoripar.
Pannonhalma
Város Győr-Moson-Sopron megyében, a Pannonhalmai kistérségben található. Neve 1965-ig Győrszentmárton volt. Pannonhalmán gyakran csak a Pannonhalmi Bencés Főapátságot értik.
Marcal
A Marcal a Rába jobb oldali mellékfolyója, röviddel Győr előtt torkollik bele. A Marcal forráspatakjai a Bakonyban és Sümeg környékén erednek. Ukk környékén érkezik ki a Kisalföld déli öblözetének kissé megsüllyedt, de annál erősebben letarolt síkságára.
Esztergom-Komáromi síkság
A Kisalföld területi egysége. Felszínét a folyók munkája alakította.
Kőszegi-hegység
Az Alpokalja egyik kistája egyharmad részben Vas megye, kétharmad részben az ausztriai Burgenland területén. A magyarországi részét tekintve 58 km²-es területű erősen tagolt, zárt középhegységi tömböt keletről és délről a Kőszeghegyalja fennsíkja, Ausztria területén délnyugatról a Felső-Őrség, északnyugatról a Borostyánkői-hegység, északról a Bucklige Welt és a Pulyai-medence határolja.
Sopron
Megyei jogú város Győr-Moson-Sopron megyében, a soproni borvidék központja. „A leghűségesebb város”. Magyarország nyugati határa mellett, az Alpokalján, Bécstől 60 km-re, Budapesttől 220 km-re található. A Soproni-hegység és a Fertő-tó melletti Balfi-dombság között, az Ikva patak völgyében fekszik.
Szombathely
Magyarország legrégibb alapítású városa, melyet a Nyugat királynőjének is neveznek, Vas megye és a korábbi Vas vármegye székhelye. A város az Alpokalján, a Perint és Gyöngyös patakok lapályán, a Gyöngyös-sík nyugati peremvidékén fekszik, ott, ahol a Kisalföld sík vidékét az Alpokalja dombos-hegyes tájai váltják fel.
Marcal-medence
A Marcal-medence a Kemeneshát és a Bakony közé benyúló félmedence, Vas és Veszprém megye határán található, területe 3000 hektár. Északi észén található a Pannonhalmi-dombság, mely már Győr-Moson-Sopron megye területéhez tartozik. A Marcal a medence nyugati részén folyik.
Rába
A Rába Magyarország harmadik legnagyobb folyója, a Duna legjelentősebb magyarországi mellékfolyója. Ausztriában, Stájerországban, a Fischbachi-Alpokban, a Hochlantsch délkeleti lejtőjén ered 1200 m magasságban. Ausztriában 95 km-t tesz meg, majd Alsószölnöknél, 288 m tengerszint feletti magasságban eléri a magyar határt és Szentgotthárdnál végleg belép Magyarország területére.
Répce
A Répce és a Rábca ugyanazon folyó a Kisalföldön. A Répce a Hanság területén felveszi a Kis-Rábát (csatorna), innentől Rábca a neve. A Rozália-hegységben eredő Répce Locsmándnál két ágra bomlik, a Zsirán átfolyó ágát Répcének, a másikat Újároknak nevezik. Győrben torkollik a Mosoni-Dunába.
Almásfüzitő
Község Komárom-Esztergom megyében, a Komáromi kistérségben található. Komárom-Esztergom megye északi részén a Duna jobb partján fekszik, a legközelebbi város Komárom (10 km. A két településrész: Almásfüzitő-felső (kolónia=lakótelep) és Almásfüzitő gyártelep.
textilipar
A legjelentősebb könnyűipari (kézmű- vagy gyáripari) szakágazat, amely állati és növényi eredetű nyersanyagok feldolgozásával és késztermékek gyártásával foglalkozik.
vegyipar
A vegyi anyagokat, gumit, műanyagokat és petrolkémiai termékeket előállító iparág.
gneisz
Metamorf kőzet, amelynek szemcséi jellegzetesen irányított elrendeződésűek.
Fertő-Hanság Nemzeti Park
A Fertő-táj nemzetközi elismertségét bizonyítja, hogy 1979-ben bioszféra rezervátummá nyilvánították, 1989-től pedig a Ramsari Egyezmény nemzetközi jelentőségű vadvizei között is számon tartják. 1994. március 8-án az egykori Hanság Tájvédelmi Körzet hozzácsatolásával létrejött a Fertő–Hanság Nemzeti Park.
Nyugat-magyarországi-peremvidék
Alpokalja, földrajzi terület. Résztájai a Soproni-hegység, a Kőszegi-hegység, a Vasi-hegyhát, Kemeneshát, Zalai dombság.
Írottkő
AKőszegi-hegység és egyben Dunántúl legmagasabb, 882 méteres pontja. Magyarország legmagasabb hegycsúcsai között ezzel a 37.
Pápa
Város Veszprém megyében, a Pápai kistérségben. Az egykor bővízű Tapolca-patak völgyében, a Pápai-síkság középpontjában található, a Bakony hegység és a Kisalföld találkozásánál. Itt halad a 83-as főút.
Őrség Nemzeti Park
Gyöngyös
Város Heves megyében. Mátrafüred, Mátraháza, Sástó, valamint Kékestető közigazgatási szempontból a városhoz tartoznak. A Mátra kapuja; közúton az M3-as autópályán, a 3-as főúton, illetve a 24-es országúton, vasúton pedig a MÁV 85-ös számú (Vámosgyörk–Gyöngyös) vasútvonalán közelíthető meg. Északról a várost a Mátra, délről az Alföld határolja.
Győr
Latin neve: Arrabona. Magyarország észak-nyugati részén fekvő város, Győr-Moson-Sopron megye székhelye. Az ország hatodik legnagyobb városa. Területe 174,6 km2. Népessége: 130 478 fő (2010). Gazdag műemlékekben, barokk belvárossal büszkélkedhet. Jelentős iparral rendelkezik, gazdasági, oktatási, kulturális, egyházi és sport központ.
Duna
A Duna 2850 kilométeres hosszával Európa második leghosszabb folyója (a Volga mögött). Németországban, a Fekete-erdőben ered és a Fekete-tengerbe ömlik. Összesen 10 országot érint: van amelyiken keresztül folyik, van amelyiknél csak határfolyó vagy nagyon rövid területen érintkezik az adott országgal. Ezen országok: Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Szerbia, Horvátország, Románia, Bulgária, Moldova és Ukrajna.
homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő a 2,0-0,06 mm szemcseméretű elemekből áll, melyeket kötőanyag ragaszt össze. Az üledékképződés folyamatát szedimentáció-nak nevezik.
Zalai-dombság
Magyarország nyugati határszélén elterülő középtáj. A dombhátakon folyóvízi üledékeket találunk, a jégkorszaki szélbarázdákban kialakult völgyek némelyike az egykori Pannon-tenger pliocén korú üledékeit is feltárja.
Komárom
Város Magyarországon, Komárom-Esztergom megyében.Komárom a Kisalföld keleti szélén, a Duna folyam 1768. folyamkilométerénél, a folyó jobb partján fekvő város. Közúti és vasúti híd köti össze a Szlovákiához tartozó Komárommal.
mészkő
Üledékes kőzet, amely legnagyobbrészt CaCO3-ból áll. Keletkezhet vegyi kiválás útján, de leggyakrabban biogén (szilárd meszet kiválasztó állatok maradványai) eredetű.
autógyártás
Az autóipar személygépkocsik előállításával foglakozó ága. Az ipar egyik legnagyobb jövedelmet előállító ága, emellett a sok beszállítón illetve a viszonylag jentős munkaerőigényen keresztül az autógyártás jelentős szereplője egy adott ország/térség gazdaságának.
Soproni-hegység
A Soproni-hegység (németül Ödenburger Gebirge vagy Brennberger Hügelland) az Alpokalja egyik, az osztrák–magyar határon átívelő kistája Győr-Moson-Sopron megye, illetve Burgenland területén. A magyarországi részt tekintve 54 km²-es területű zárt hegységet északról és keletről az Ikva völgyét övező Soproni-medence, délről a Kabold–Fülesi-dombság, nyugatról a Rozália-hegység, északnyugatról pedig a Vulka-medence határolja.
Vasi-hegyhát
A Nyugat-magyarországi peremvidék része. A 158 km²-es területű vidék a Rába, a Zala és a Lugos-patak völgyei között elterülő, felszabdalt eróziós dombság, tágabb tájföldrajzi kontextusban az Ausztria és Szlovénia területére is kiterjedő Vendvidéki-dombság északkeleti, Magyarországra eső része.
Répcelak
Város Vas megye északi részén, a Rábával itt párhuzamosan futó Répce partján. Répcelak területén bronzkori és késő vaskori települések voltak. Legújabb kutatások szerint a 11. században egy kisebb erődítmény is létesült a mai település határában.
Mosonmagyaróvár
Város Győr-Moson-Sopron megyében, a Mosonmagyaróvári kistérségben. 1939-ben jött létre Moson és Magyaróvár egyesítése révén. Mosonmagyaróvár az északi szélesség 47-48° és a keleti hosszúság 17-18° által megjelölt tér északnyugati szögletében helyezkedik el. E kistáj természetes kapocs Szlovákia, Ausztria és Magyarország között.
Kapuvár
Város Győr-Moson-Sopron megyében, a Kapuvári kistérségben található. Győr-Moson-Sopron megye egyik kisvárosa, Győr és Sopron között félúton. Főutcája a 85. számú főút. Neve az egykori nyugati gyepűrendszer megerősített, védett átjárójára, kapujára utal.
Győri-medence
A Kisalföld régebbi elnevezése. Szlovákia nyugati síkságát, a Magyarország északnyugati részén található „magyarországi Kisalföldet” és az Ausztriában található Seewinkel tájegységet magába foglaló földrajzi terület. A Kisalföld elnevezés a területet a Kárpát-medence nagyobb kiterjedésű síkságát jelentő Alföldtől, vagyis a „Nagyalföldtől” különbözteti meg, teljes területe 9000 km².
Hanság
A Hanság a Fertő-tó medencéjének folytatása keleti irányban a Duna és a Rába hordalékkúpjai között. Természetes folytatása a Tószög, (Seewinkel) Ausztria (Burgenland) területén.
nehézipar
A modern indusztrializmusban a vas- és fémipari fél- és készgyártmányfeldolgozó nagyüzemek közkeletű, német eredetű elnevezése.
Mosoni-Duna
A Mosoni-Duna a Duna folyó déli fattyúága. A szlovákiai Oroszvár (szlovákul Rusovce) és Dunacsún (Čuňovo) között ágazik ki a Dunából. Végigkanyarog a Szigetköz déli oldalán és 125 km megtétele után Véneknél ömlik vissza a Dunába. Magyarországi szakasza 121,5 km. Győrnél ömlik bele a Rábca és a Rába.
Tata
1868-ban Jamsetji Tata által alapított, indiai multinacionális cégcsoport, amely több mint 90 céget tömörít 7 üzleti ágazatban (kommunikáció és információ-technológia, autógyártás, szolgáltatások, mérnöki tevékenység stb.), a Föld több mint 80 országában.
dolomit
A dolomit egy ásvány, melynek képlete CaMg(CO3)2. Dolomit névvel illetjük az ebből az ásványból álló karbonátos kőzetet is. A dolomitot felhasználják építőkőnek, porát súrolásra (Superdol, Hyperdol vagy más néven), továbbá utak behintésére. Tisztább állapotban keserűsó készítésére is, néhol még szódavíz gyártásához, kiégetve, de csak vörösizzáson alul (300-490 °C), még jó cementanyagot is szolgáltat.
Duna
A Duna 2850 kilométeres hosszával Európa második leghosszabb folyója (a Volga mögött). Németországban, a Fekete-erdőben ered és a Fekete-tengerbe ömlik. Összesen 10 országot érint: van amelyiken keresztül folyik, van amelyiknél csak határfolyó vagy nagyon rövid területen érintkezik az adott országgal. Ezen országok: Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Szerbia, Horvátország, Románia, Bulgária, Moldova és Ukrajna.
Nyugat-Magyarország
A hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország északnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala alkotja ezt a régiót, melynek központja Győr.
Kaposvár
Somogy megye dinamikusan fejlődő székhelye és egyben kistérségi központ, egyetemi város és püspöki székhely. Népessége 68 ezer fő, 150 ezres vonzáskörzettel. 2008-ban a Magyar Televízió közönségszavazásán elnyerte Az Év Települése címet.
Pécs
A középkorban latinul Quinque Ecclesiae, az ókorban latinul Sopianae) megyei jogú város, Magyarország ötödik legnagyobb városa, Baranya megye székhelye. A püspökséget 1009-ben Szent István király, az ország első egyetemét 1367-ben Nagy Lajos király alapította a városban
vörös homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő színe az elegyrészek minőségétől függ. A szín változhat a világos sárgától a vörös árnyalatokon át a zöldes és feketés megjelenésig. A vöröses elszíneződést a vastartalmú elegyrészek okozzák, a sötétszürke, feketés színváltozat a földpátok túlsúlyát jelzik.
Külső-Somogy
Külső-Somogy kistáj a Dunántúlon, Somogy megyében. A Dunántúli-dombság része, a Balaton déli partja alatt húzódik. Szomszédos tájegysége Belső-Somogy és Mezőföld. Külső Somogy Egyik kiemelkedő és közismert népművészeti értéke a buzsáki hímzés. Jelentősebb települései: Andocs, Balatonboglár, Balatonszárszó, Buzsák, Fonyód, Igal, Karád, Somogyvámos, Somogyvár, Szántód, Tab.
Villányi-hegység
Villánytól nyugatra, Baranya megye déli részén elterülő dombság. Főképp mészkőből áll. Legmagasabb csúcsa a hegyvonulattal nem összefüggő, szigetszerű, 442 méter magas Szársomlyó. Egy másik ismert csúcsa a Siklós közelében lévő Tenkes.
uránérc
Magmás kőzetek esetén a hasadékokban, magas hőmérsékletű, magmás eredetű gőzökből, illetve üledékes kőzetekben, főleg a homokkő kötőanyagában kiváló uránt, nagy koncentrációban tartalmazó érc.
Sió-csatorna
A Sió csatorna a Balaton vízszint szabályozására és a Dunával való összekötésére szolgál. A Sió-csatorna a Duna nyugati mellékfolyója, Magyarországon található. Hossza 120,8 km. A Balaton vizét vezeti le a Dunába Somogy, Fejér és Tolna megyén át.
lösz
Sárgás színű, rendkívül finom szemcseméretű, a szél által szállított és felhalmozott, majd mész által összecementálódott üledékes kőzet. Szemcséinek mérete legnagyobbrészt a 0,01-0,005 mm átmérőjű tartományba esnek. A felhalmozódott lösz vastagsága Kínában a több száz métert is elérheti, Magyarországon 50-60 méter. A lösszel fedett vidékeken általában jó minőségű termőtalaj alakul ki. A lösz könnyen pusztuló kőzet, amelynek pusztulása során sajátos formakincs alakul ki.
Mecsek
Középhegység Magyarországon, a Dél-Dunántúlon, Pécstől északra. A legmagasabb csúcsa a Zengő, amelynek magassága 682 m. A Mecsek három részre tagolható: Kelet-, Közép-, és Nyugat-Mecsekre.
Szekszárd
Megyei jogú város, Tolna megye székhelye, a szekszárdi borvidék központja. Az ország legkevesebb lakosú, Tatabánya és Eger után a harmadik legkisebb területű megyeszékhelye. Borváros, kb. 4500 pincével. A Dunántúli-dombság és az Alföld találkozásánál fekszik.
gemenci erdő
A Gemenc hazánk egyik legismertebb védett területe, Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdeje, nemzetközi szinten is kiemelkedő természeti érték. A Duna túlpartján Bajához tartozik a Sárköz és az Alsó-Duna völgy csodálatos ártéri erdeje, a Gemenc.
Duna-Dráva Nemzeti Park
Az 1990-es évek elején eredetileg Jugoszláviával közösen tervezett nemzeti park a közben bekövetkezett változások miatt nem alakulhatott meg, így a Duna–Dráva Nemzeti Park 1996-ban csak Magyarország területén jött létre. A nemzeti park a Duna Sió-torkolata és az országhatár, valamint a Dráva mentén helyezkedik el. A Duna–Dráva Nemzeti Park 1996-ban jött létre, több, már korábban is védetté nyilvánított terület beolvasztásával.
Baranyai-dombság
A Baranyai-dombság tájegység a Dunántúl déli részén, Baranya megyében. Északról a Mecsek, keletről a Duna határolja. Leghíresebb területe a Villányi-hegység, mely az ország egyik legismertebb és legnagyobb múltra visszatekintő borvidéke. A Baranyai-dombság részei a Pécsi-síkság, a Geresdi-dombság és a Dél-Baranyai-dombság. Települései közül néhány: Villány, Mohács, Szederkény, Palotabozsok., Siklós.
nedves-kontinentális
A mérséklet övben alakul ki, a szárazföldek belsejében, ahol a tengerek, óceánok klímakiegyenlítő hatása egyre kevésbé érvényesül.Az óceánihoz viszonyítva a nedves kontinentális tartományok nyara melegebb, tele hidegebb, az évi hőingadozás a földrészek belseje felé nő (10-20 Celsius-fok); a szélsőségek növekedését a csapadékmennyiség csökkenése követi (évi 500-800 mm).
Tolnai-hegyhát
A Mecsek és a Tolna-Baranyai domdvidék része. A Tolnai-hegyhátat nyugatról a Kapos, északról és keletről a Sió, délről a Völgység határolja.
feketeszén
Kőszén fajta, mely nagy fűtőértékét (24-30000 kJ/kg) magas széntartalmának (80-90%) köszönheti. A feketeszén telepek döntően a földtörténet óidőben jöttek létre, mocsárerdők növényi anyagának oxigénmentes környezetben való átalakulásával. A világ feketeszén tartalékai a mai felhasználási rátát figyelembe véve néhány száz évre elegendőek. A fekete szenet villamos energia termelésre, a kohászatban, illetve vegyiparban használják.
Belső-Somogy
A Dunántúli-dombság középtája, kiterjedése 3000 km², átlagos magassága 173,2 méter. A Belső-Somogy főképp homokos síkságokból épül fel, különféle homokformákat találhatunk itt: homokbuckákat, szélbarázdákat, garmadákat, homoklepleket.
Komló
Észak-baranyai város, a Komlói kistérség központja. A település egy századon át szénbányászatáról volt nevezetes; bányakincseinek köszönhetően a szocialista időkben erőteljesen fejlesztették, így az 50-es években nagyközségből várossá lett.
Völgység
A Völgység kistáj a Dunántúlon. Baranya megye és Tolna megye területén fekszik. A Dunántúli-dombság része, azon belül is a Mecsek- és Tolna-Baranyai-dombság vidékén található, a Tolnai-dombságban.
Tubes
A Közép-Mecsek legmagasabb csúcsa. A 611 méter magas hegyet a Dömör-kapu gerince köti össze Pécs lankáival, keleti irányban meredek lejtőkkel folytatódik az 599 méter magas Misina hegyig.
Zengő
Mecsek legmagasabb csúcsa Pécstől északkeleti irányban, a Kelet-Mecsek legkevésbé bolygatott tájain. Magassága 682 méter. Déli szomszédja a Hosszúhetény fölé magasodó Hármashegy.
Dráva
A Duna jobb oldali mellékfolyója 40 095 km²-es vízgyűjtővel és 749 km-es hosszal. Magyarország és Horvátország határfolyója.
gránit
Savanyú kémhatású mélységi magmás kőzet.
élelmiszeripar
Az feldolgozóipar egy ágazata, amely az élelmiszerek előállítását végzi. Az élelmiszeriparon belül számos alágazatot különböztethetünk meg, pl.: malomipar, húsipar, cukoripar.
nehézipar
A modern indusztrializmusban a vas- és fémipari fél- és készgyártmányfeldolgozó nagyüzemek közkeletű, német eredetű elnevezése.
száraz-kontinentális
A kontinentális éghajlat a közepes és magasabban fekvő földrajzi szélességeken lévő kontinensek belső területein fordul elő. A száraz kontinentális éghajlaton négy évszak van (tavasz, nyár, ősz, tél). Az évi középhőmérséklet 0-15 °C. Kevés csapadék jellemzi, 300-500 mm. A természetes növénytakaró lombhullató erdő. A folyók vízjárása ingadozó.
Badacsony
ATapolcai-medence legmagasabb tanúhegye, a Balaton két öble közé ékelődve magasodik. A csaknem kerek hegy kerülete 11 km, észak-déli irányban kissé megnyúlt tetőrégiójának átmérője 1–1,5 km, legmagasabb pontjának tengerszint feletti magassága 437,4 m.
Oroszlány
Város Komárom-Esztergom megyében. A Vértes-hegység északnyugati lábánál, Tatabányától 15 km-re DNy-ra fekszik.
Hegyestű
A Káli-medence kapujának őre a Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodó Hegyestű. A Balaton felől szabályos kúp alakot mutató hegy északi felét az egykori kőbánya lefejtette, a visszamaradt, közel 50 m magas bányafal azonban felfedi számunkra az 5-6 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán belsejét
Móri-árok
A Bakony hegységet a Vértes hegységtől elválasztó, északnyugat-délkelet irányú völgy. A Dunántúli-középhegység északi részének kistája. Területe 100 km². Genetikailag fiatal, a földtörténet pleisztocén időszakában alakult ki.[1] Vetődések által létrehozott árkos süllyedék.
Keszthelyi-hegység
A Dunántúlon helyezkedik el. Valójában a Dunántúli-középhegység elkülönült nyugati tagja. A hegységet egyik oldalról a Balaton, másik oldalról a Gyöngyös-patak, a Várvölgyi-medence és a Tapolcai-medence veszi körül.
Zala
A Zala teljes terjedelmében Magyarország területén fekvő folyó. Nyugat-Magyarországon, Vas megyében, az Őrségben Szalafő határában ered. (Tulajdonképp a Fekete-tóból ered.) A 126 km hosszúságú, 6 m³/s átlagos vízhozamú folyó első szakasza keleti irányú.
Balaton
Közép-Európa legnagyobb tava, Magyarország vízrajzának meghatározó eleme. Típusa a Fertő-tóhoz és a Velencei-tóhoz hasonlóan szikes tó, ezek Eurázsia legnyugatabbra fekvő ilyen jellegű tavai. 77 km hosszú, szélessége 1,3–14 km között ingadozik, átlagosan 7,8 km, felülete 594 km².
Sió
A Sió csatorna a Balaton vízszint szabályozására és a Dunával való összekötésére szolgál. A Sió-csatorna a Duna nyugati mellékfolyója, Magyarországon található. Hossza 120,8 km. A Balaton vizét vezeti le a Dunába Somogy, Fejér és Tolna megyén át.
mészkő
Üledékes kőzet, amely legnagyobbrészt CaCO3-ból áll. Keletkezhet vegyi kiválás útján, de leggyakrabban biogén (szilárd meszet kiválasztó állatok maradványai) eredetű.
Káli-medence
A Káli-medence a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része. Északi részén a Fekete-hegy nyúlik el, a déli szegélyétől már nincs messze a Balaton. A Balaton-felvidék másik nagy medencéje a Pécselyi-medence, kettejük között található a 395,8 m magas Halom-hegy.
Csobánc
A Tapolcai-medence keleti oldalán Gyulakeszi községtől keletre emelkedik a vulkáni eredetű Csobánc. A bazalthegy szikláin és erdeiben számos madárritkaság fészkel (holló, vörösvércse, kövirigó). Csúcsairól pedig pompás kilátás nyílik a Tapolcai-medencére és a Balatonra.
bazalt
Többnyire feketés színű, bázikus kémhatású vulkáni kiömléses kőzet.
barnaszén
A kőszén elemi széntartalom alapján meghatározott egyik kategóriája. 65-75% -os széntartalmával és 13-18000 kJ/kg fűtőértékével közepes minőségű szénfajtának tekinthető. A világ barnakőszén készletei döntően a harmadidőszakban jöttek létre. A barnaszenet elsősorban hőerőművek tüzelőanyagaként hasznosítják.
dolomit
A dolomit egy ásvány, melynek képlete CaMg(CO3)2. Dolomit névvel illetjük az ebből az ásványból álló karbonátos kőzetet is. A dolomitot felhasználják építőkőnek, porát súrolásra (Superdol, Hyperdol vagy más néven), továbbá utak behintésére. Tisztább állapotban keserűsó készítésére is, néhol még szódavíz gyártásához, kiégetve, de csak vörösizzáson alul (300-490 °C), még jó cementanyagot is szolgáltat.
Gulács
Község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Vásárosnaményi kistérségben. A község Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Tisza jobb partján, Beregi részen található, Vásárosnamény és Fehérgyarmat között, közel egyforma távolságra.
Veszprém
Megyei jogú város a Dunántúlon, Veszprém megye székhelye. Egyetemi város, a „Királynék városa”. A Séd patakot övező dombokon és völgyekben terül el, három kistáj találkozásánál: északról, északnyugatról a Bakony hegyvonulata, délről a Balaton-felvidék, keletről pedig a sík Mezőföld északnyugati nyúlványa által határolt, átlagosan 270 m tengerszint feletti magasságú Veszprémi-fennsík területén.
Gerecse
Gerecse hegység (gyakran hibásan: *Gerecse-hegység) röghegység a Dunántúlon, a Dunazug-hegység háromszög alakú, legnyugatibb része. Átlagos magassága 400 méter. Területe 850 km² . Legmagasabb csúcsa, a Nagy-Gerecse 634 méter magas.
Herend
Város Veszprém megyében.Nevét világszerte ismerik porcelángyárának köszönhetően. Már Fényes Elek (1807–1876) országleírásában oly jelentősnek vélte a települést, annak ellenére, hogy puszta volt, a veszprémi járás községei között önálló szócikket szentelt neki
Tapolcai-medence
A Dunántúli-középhegység délnyugati részén elterülő földrajzi tájegység. Határai a Balaton-felvidék, a Keszthelyi-hegység, a Káli-medence és a Déli Bakony.
Velencei-tó
Magyarország második legnagyobb természetes tava. Kedvező természeti és földrajzi adottságainak, valamint a mederszabályzásnak köszönhetően a Balatonhoz hasonlóan hazánk legkedveltebb üdülőhelyeinek egyike.
Keszthely
A Dunántúlon, Zala megyében, a Balaton nyugati szegletében fekvő, élénk turizmussal, fontos gazdasággal, ősi történelemmel és kultúrával rendelkező város, a Keszthelyi kistérség központja. A Balaton nyugati végén, a Keszthelyi-öböl partján, a Zala folyó torkolatától északra fekszik, délen sík, északra kissé dombos területen.
Nyugat-Magyarország
A hét magyarországi statisztikai régió egyike, az ország északnyugati részében helyezkedik el. Három megye, Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala alkotja ezt a régiót, melynek központja Győr.
Bakony
A Bakonyerdő mintegy 4000 négyzetkilométer kiterjedésű karsztos röghegység, a Dunántúli-középhegység legnyugatibb és legnagyobb tagja. A Bakonyt a Devecser és Várpalota között húzódó, nyugat–keleti irányú törésvonal (amelyben a 8. számú fő közlekedési út is halad) két részre osztja: az Északi-Bakonyra és a Déli-Bakonyra. Tágabb értelemben a Bakony részének tekinthető a Déli-Bakonytól a Tapolcai-medence által elválasztott Keszthelyi-hegység és a Balaton-felvidék is.
lignit
A szénülés második szakaszába lévő növényi eredetű, a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett kőzet. A barnaszénnél és a feketeszénnél alacsonyabb fűtőértékű energiahordozó. Hőerőművekben használják föl.
Tihanyi-félsziget
A Balaton nagy félszigete, mely annak északi partjáról Aszófő táján nyúlik be a tóba. A félsziget átlagosan 2 km széles, és túlnyomóan mocsaras földnyelv kapcsolja a szárazföldhöz, mely földnyelv csak 6 méterrel emelkedik a tó szintje fölé. Maga a félsziget 5 km hosszú és legnagyobb szélessége 3,5 km.
bauxit
Nedves trópusi, szubtrópusi éghajlaton kialakuló alumínium-oxidot és alumínium-hidroxidot tartalmazó vörös színű üledékes kőzet. Az alumíniumgyártás alapanyaga. Megjelenése, lelőhelye szerint két csoportját különböztetjük meg: lateritbauxit és karsztbauxit.
Tatabánya
Tatabánya megyei jogú város, Komárom-Esztergom megye és a Tatabányai kistérség székhelye. A megye déli részén, a Gerecse és a Vértes közötti völgyben (Tatai-árok) fekszik, a fővárostól 55 km-re. Helyzeténél fogva forgalmi csomópont, nem csak megyei, hanem regionális és országos szinten is.
Szent-György-hegy
A Badacsony mellett a Balaton-felvidék másik legjelentősebb tanúhegye. Oldalán hatalmas bazaltoszlopok találhatók.
Cuha-patak
A Cuha a Bakony egyik legjelentősebb folyóvize. A patak Eplény környékén ered. Innen észak felé halad. A patak által a magas sziklák közé vájt szurdok a Bakony egyik látványossága: ez a Cuha-völgy. Veszprém megyét Vinye előtt hagyja el, ezután Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyékben folyik tovább.
nedves-kontinentális
A mérséklet övben alakul ki, a szárazföldek belsejében, ahol a tengerek, óceánok klímakiegyenlítő hatása egyre kevésbé érvényesül.Az óceánihoz viszonyítva a nedves kontinentális tartományok nyara melegebb, tele hidegebb, az évi hőingadozás a földrészek belseje felé nő (10-20 Celsius-fok); a szélsőségek növekedését a csapadékmennyiség csökkenése követi (évi 500-800 mm).
Pilis
Pilis hegység (gyakran hibásan: Pilis-hegység) röghegység a Duna jobb partján, Budapest és Esztergom között. A Dunántúli-középhegység legkeletibb tagja. Nem magas, de természeti szépségei miatt sokan felkeresik. Fő csúcsa a Pilis (756 m).
Dorog
Komárom-Esztergom megye keleti részén, a Pilis és a Gerecse által közrefogott Dorogi-medence északi bejáratánál található iparváros, a Dorogi kistérség központja. Város a Pilis és a Gerecse között található Dorogi-medencében épült fel, légvonalban 7 km-re a Dunától.
Tátika
A Tátika-vár feltehetően Magyarország egyik legkorábban épült magánvára a Balaton-felvidéken. A Balatontól északnyugati irányban, Zalaszántó közelében emelkedő Keszthelyi-hegység 413 méter magas bazalthegyén található középkori várrom. A település határából túraútvonalon közelíthető meg.
Visegrádi-hegység
A Dunakanyarban fekvő hegyvonulat, amely földrajzilag az Északi-középhegység része, geopolitikai szempontból viszont többnyire a Dunántúli-középhegységhez sorolják.
Mátra
Magyarország két legmagasabb hegycsúcsát (Kékes-tető, 1014 m, Galya-tető, 965 m) is magában foglaló, a Kárpátok belső vulkáni övezetéhez tartozó, mára jelentősen errodálódott, és szerkezeti mozgásokkal átformált, jelentős érckészlettel rendelkező hegység. Az Északi-középhegység tagja.
Gödöllői-dombság
Pest megyében Budapesttől keleti irányba a Galga folyóig tartó kistáj. Északról a Cserhát, délről és keletről az Alföld, nyugatról pedig a Duna és a Budai-hegység határolja. Nagytájegységileg az Északi-középhegységhez tartozik, de jellegéből adódóan inkább átmenetet képez a hegység és az alföld között.
Bükk
A Bükk hegység a magyar Északi-középhegység része. Az ország legnagyobb átlagmagasságú, barlangokban bővelkedő karszthegysége. Középső területe 1977 óta nemzeti park (Bükki Nemzeti Park). A hegység nevét leggyakoribb fájáról, a bükkről (Fagus silvatica) kapta.
Tisza
A Duna leghosszabb mellékfolyója, amely öt országon folyik keresztül. Ukrajnában a Máramarosi-havasokban, a Fekete-Tisza forrásnál ered, és a Szerb Vajdaságban Titelnél ömlik a Dunába. Hossza 962 km, vízgyűjtő területe 157 000 km2. 1846 után jelentős szabályozáson esett át a gyakori áradások megakadályozása érdekében.
Recsk
Nagyközség Heves megye Pétervásárai kistérségében. Heves megye északnyugati részén helyezkedik el, Gyöngyöstől 34 kilométerre, Egertől 24 kilométer távolságra.
Tarna
A Zagyva folyó mellékvize, nagysága hasonló a Zagyváéhoz.Jelentősebb mellékvizei csak jobb oldalon vannak, amelyek a Mátra és a Bükk hegységből érkeznek. Ezek a Balla-patak, a Parádi-Tarna, a Domoszlói-patak, a Nyiget-patak, a Bene-patak, a Tarnóca-patak, a Gyöngyös-patak (a Tarján- és a Toka-patak ebbe folyik),a Szarv-ágy-patak és az Ágói-patak.
Ipoly
Folyó Szlovákiában és Magyarországon, a Duna egyetlen bal oldali mellékfolyója Magyarországon.
nedves-kontinentális
A mérséklet övben alakul ki, a szárazföldek belsejében, ahol a tengerek, óceánok klímakiegyenlítő hatása egyre kevésbé érvényesül.Az óceánihoz viszonyítva a nedves kontinentális tartományok nyara melegebb, tele hidegebb, az évi hőingadozás a földrészek belseje felé nő (10-20 Celsius-fok); a szélsőségek növekedését a csapadékmennyiség csökkenése követi (évi 500-800 mm).
vegyipar
A vegyi anyagokat, gumit, műanyagokat és petrolkémiai termékeket előállító iparág.
Bódva
Folyó Szlovákiában, a Gömör–Szepesi-érchegység déli lejtőjén ered, Hidvégardónál lépi át a magyar határt; Szendrő és Edelény érintésével Boldva község után ömlik a Sajóba. Hossza: 110 km, melyből a magyar szakasz 56,1 km.
Börzsöny
A Börzsöny hegység Magyarország északi részén, Pest és Nógrád megyében. A Kárpátok belső vulkáni övezetében található; az Északi-középhegység legnyugatibb tagja. A mintegy 600 km² területű hegységet északról és nyugatról az Ipoly, délről a Duna, keletről a Nógrádi-medence határolja.
Miskolc
Északkelet-Magyarország legnagyobb városa és Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelye. Budapest, Debrecen és Szeged után Magyarország negyedik legnépesebb városa (agglomerációval együtt Budapest és Debrecen után a harmadik legnagyobb ).
Borsodi-medence
Tájegység. Az Északi-középhegység része, Sajó völgyének is nevezik.Őslénytani lelőhely.
Sajó
Kelet-Szlovákia és Északkelet-Magyarország egyik legnagyobb folyója, a Tisza jelentős mellékvize.Magyarország kilencedik legbővebb vizű felszíni vízfolyása a Duna, Tisza, Dráva, Mura, Maros, Hármas-Körös, Szamos, és a Bodrog után.
Cserehát
A Cserehát az Északi-középhegység részben erdőkkel borított dombvidéke, amely a szlovák-magyar határvonaltól délre, a Bódva és a Hernád között a Sajóig húzódó területen fekszik. Átlagos magassága 250-300 méter. Legmagasabb csúcsa az 520 m magas Szár-hegy.
rézérc
Rezet tartalmazó ércek gyűjtőneve. A legfontosabb rézércek a kalkopirit, kalkozin, malachit, mazurit és kuprit.
kaolin
A kaolin – vagy más néven porcelánföld - egy olyan alumínium-szilikát, agyagásvány, amelynek legfőbb ásványi alkotóeleme a kaolinit. A porcelángyártásnál a kaolint a kvarchoz és a földpáthoz keverik, aminek eredménye egy fehér massza. Ez a massza a porcelán alapanyaga.
Hernád
A Sajó bal parti mellékfolyója. Szlovákiában, Hernádfő (Vikartovce) községnél, a Király-hegy (Kráľ'ova hol'a) északi oldalán ered, Abaújnádasd (Trstené pri Hornáde) községnél hagyja el Szlovákiát és Abaújvár mellett lép be Magyarországra. Mintegy 10 km hosszban határfolyó.
Zempléni-hegység
Vagy Tokaji-hegység a Bodrog és a Hernád között húzódó Eperjes–Tokaji-hegység déli, Magyarországon található része. A Nagy-Milictől Tokajig húzódik.
perlit
Kis méretű gömbökből álló, üveges, nagy kovasav tartalmú vulkanikus kőzet (riolit változat), amelyet kiváló hang- és hőszigetelő tulajdonságai miatt az építőiparban hasznosítják. Hevítés hatására a víztartalma eltávozik, és a felülete 7-16 - szorosára nő, így kiválóan használható víztisztításra, derítésre, illetve talajlazításra.
Bodrog
A Tisza jobboldali mellékfolyója. Szlovákiában ered az Ondava, Latorca (Latorica), Laborc (Laborec), Ung és Tapoly folyók találkozásából; pontosan a Latorca és az Ondava egyesülésétől nevezik Bodrognak.
Aggteleki-karszt
Magyarország legészakibb kistája; a Gömör–Tornai karsztvidék magyarországi része. A „karszt” elnevezés arra utal, hogy a hegység területének legnagyobb részén többé-kevésbé karsztosodó kőzetek (különböző mészkőfajták) bukkannak a felszínre, és ezekben szembeötlően kifejlődtek a karszt felszíni és felszín alatti formaelemei.
bortermelés
A szőlőművelésre kedvező adottságokkal rendelkező és borral kereskedő települések határában (pl. Sopron, Pozsony, Pécs, Buda, Várad stb.), valamint a várak környékén nagy kiterjedésű szőlőhegyek jöttek létre, és a XIV. század végére kialakultak főbb borvidékeink.
Zagyva
A Zagyva a Tisza jobb parti mellékfolyója.Az Északi-középhegység részét képező Karancs hegységben ered, Salgótarjántól keleti irányban, Zagyvaróna határában a Medves hegy déli lejtőjén, a tengerszint felett mintegy 600 méter magasságban.
lignit
A szénülés második szakaszába lévő növényi eredetű, a földtörténeti harmadidőszakban keletkezett kőzet. A barnaszénnél és a feketeszénnél alacsonyabb fűtőértékű energiahordozó. Hőerőművekben használják föl.
Galga
Folyó Magyarországon, a Cserhátban és az Alföldön; a Zagyva jobb oldali mellékfolyója. A Cserhát-hegységben, a Szandai-hegy nyugati lábánál, Becske község határában ered (Nógrád megye), és Jászfényszarunál ömlik a Zagyvába. Hossza 58 km.
zeolit
Alumínium-szilikát-ásvány. A zeolitok egy része a természetben található, a többit mesterségesen állítják elõ lúg, alumínium-oxid és szilícium-dioxid hevítésével. Elsõsorban tisztítószerként használják és a kõolajiparban alkalmazzák. Gyakran molekulaszitának is nevezik
Cserhát
Magyarország északi részén az Északi-középhegység egyik része. Északról az Ipoly völgye, keletről a Tarján-patak és a Zagyva, délen az Alföld, nyugaton pedig a Nógrádi-medence és a Börzsöny határolja.Kőzetei és felszínformái is rendkívül változatosak.
Semmelweis Ignác Orvostudományi Egyetem
A Semmelweis Egyetem magyar állami felsőoktatási intézmény Budapesten. Az egyetem a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) jogutódja. Névadója Semmelweis Ignác.
Tétényi-fennsík
Tétényi-fennsík egy erdőtlen mészkőfennsík Budapest XXII. kerületében. Terület nagy részén a mediterrán kavicsos-homokos rétegeket tekintélyes vastagságú mészkő fedi. Átlagos magassága 200 m, legmagasabb pontja a törökbálinti Anna-hegy (267 m). A fennsík felszínét 600-800 m-enként 5-10 m magas lépcsőperemek tagolják.
Szemlő-hegy
Szemlőhegy Budapest egyik városrésze a II. kerületben. Határai: Barlang utca a Ferenchegyi úttól - Felső Zöldmáli út - Alsó Zöldmáli út - Pusztaszeri út - Felhévízi utca és a belőle délnek futó sétány - Kavics utca - Vérhalom utca - Vérhalom tér keleti és északi oldalán álló épületek - Cimbalom utca - Pusztaszeri út - Ferenchegyi út a Barlang utcáig.
Duna
A Duna 2850 kilométeres hosszával Európa második leghosszabb folyója (a Volga mögött). Németországban, a Fekete-erdőben ered és a Fekete-tengerbe ömlik. Összesen 10 országot érint: van amelyiken keresztül folyik, van amelyiknél csak határfolyó vagy nagyon rövid területen érintkezik az adott országgal. Ezen országok: Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Szerbia, Horvátország, Románia, Bulgária, Moldova és Ukrajna.
Nagy-Szénás
Tájvédelmi terület a Duna-Ipoly Nemzet Park területén. Hazánk flórájának talán leghíresebb tagja a pilisi len, e kicsinyke, de gyönyörű sárga virág, mely az egész világon egyedül a Szénások fokozottan védett lejtőin terem.
Gellért-hegy
A Gellért-hegy (német nevén: Blocksberg) Budapest I. és XI. kerületében a Duna jobb partján álló, 235 m magas kiemelkedés. A Dunára néző meredek sziklafala és a tetejéről nyíló pesti panoráma lenyűgöző látvány. Budapest ékkövének is szokták nevezni.
Sváb-hegy
Budapest egyik városrésze a XII. kerületben. Határai: Béla király út az Alkony úttól - Költő utca - Hangya utca - Mártonhegyi út - Karthauzi utca - Fülemile út -Hegyhát út - Kázmér út - Sötétvágás utca - Konkoly-Thege Miklós út - Jánoshegyi út - a 225. sz. régi határjeltől keleti irányba, a Kossuth emlékműig vezető turistaút - Mátyás király út - Alkony utca a Béla király útig.
Margitsziget
A Margit-sziget a Duna egyik szigete Magyarországon, Budapestnél. Közigazgatásilag Budapest XIII. kerületéhez tartozik, és Margitsziget néven Budapest egyik városrészét alkotja.
Hajógyári-sziget
Az Óbudai-sziget a Duna egyik szigete Budapest III. kerületének közigazgatási területén. Itt rendezik meg minden évben a Sziget Fesztivált.Hajógyári-sziget néven is emlegetik, mert déli végében működött egykor az Óbudai Hajógyár. Ennek épületeibe az ipari tevékenység megszűnése után különböző cégek költöztek. A sziget kikötőjében működik a Magyar Yacht Klub.
János-hegy
A Budai-hegység második legmagasabb csúcsa, egyben Budapest legmagasabb pontja és egyik legismertebb kilátóhelye. Teljes körpanoráma nyílik az 527 méter magas csúcsról. A hegyet alkotó kőzet a triász kori dolomitra települt dachsteini mészkő.
Kis-Szénás
Tájvédelmi terület a Duna-Ipoly Nemzet Park területén. Hazánk flórájának talán leghíresebb tagja a pilisi len, e kicsinyke, de gyönyörű sárga virág, mely az egész világon egyedül a Szénások fokozottan védett lejtőin terem.
Rákos-patak
A Rákos-patak egy rövid, a Gödöllői-dombságból eredő és a Dunába torkolló patak; a Duna magyarországi szakaszának egyik leghosszabb bal parti mellékvize. Az átlagban 1-3 méter széles patak a Gödöllői-dombságban, Szada határában ered. Gödöllő városában az egyik mellékágával, a Fiók-Rákos-patakkal ömlik össze.
Hárs-hegy
Hárshegy Budapest egyik városrésze a II. kerületben, valamint ez a neve a Gyermekvasút itt lévő állomásának, Hárs-hegynek. Határai: Nagykovácsi út a Feketefej utcától – Hűvösvölgyi út – az Országos Ideg- és elmegyógyintézet kerítése - Mária út - Hárshegyi úttól – Szép Juhászné út – turistaút a Petneházyrét északi oldalán - Budapest határa - Feketefej utca a Nagykovácsi útig.
Fekete-hegyek
Magyarország legdélibb fekvésű hegysége, a Villányi-hegység része. Fekete-hegy (341m) a hegység keleti végén található szinte elbújva a kb. 100 m-el magasabb Szársomlyó mögött. Nevét is elhelyezkedéséből kapta, mert bizonyos napszakokban a Szársomlyó árnyékot vet rá és lehet, hogy innen a Fekete-hegy elnevezés.
Gellért-fürdő
Budapest leghíresebb gyógyfürdője. A világszerte ismert és a külföldiek által igen kedvelt, szecessziós stílusban épült Gellért Gyógyfürdő és Szálló 1918-ban nyitotta meg kapuit, majd 1927-ben a hullám strandfürdővel és 1934-ben a pezsgőfürdővel bővült.
Szemlőhegyi-barlang
Szemlő-hegyi-barlang (vagy Szemlőhegyi-barlang, Zöldmáli cseppkőbarlang, Egyetemiek barlangja, Kadić-barlang, Rothermere-barlang, Kadić Ottokár-aragonitbarlang) Budapest egyik idegenforgalmi célokra kiépített, látogatható barlangja. A Budai-hegységben található, Budapest II. kerületében.
Vár-hegy
Budapest I. kerületében található magaslat, amelyen a Budai Várnegyed helyezkedik el. A Duna folyam partján magasodik a Budai-hegység részeként, a Rózsadomb előhegyeként. A part irányából Siklóval, egyébként autóbusszal közelíthető meg. Egész területén a gépjárműforgalom korlátozott. Hossza kb. 1,5 km, szélessége kb. 400 m.
Mátyás-hegy
Budapest egyik városrésze a III. kerületben. Határai: Hegyoldal utca a Szépvölgyi úttól - Nyereg út - Remetehegyi út - Folyondár utca - Szépvölgyi út a Hegyoldal utcáig.
Gödöllői-dombság
Pest megyében Budapesttől keleti irányba a Galga folyóig tartó kistáj. Északról a Cserhát, délről és keletről az Alföld, nyugatról pedig a Duna és a Budai-hegység határolja. Nagytájegységileg az Északi-középhegységhez tartozik, de jellegéből adódóan inkább átmenetet képez a hegység és az alföld között.
Budapesti Műszaki Egyetem
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egy budapesti felsőoktatási intézmény. Közkedvelt elnevezése: Műegyetem. Az egyetem épületei Budapest XI. kerületében, Lágymányoson találhatók.
Eötvös Loránd Tudományegyetem
A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Magyarország legrégebbi folyamatosan működő és az egyik legnagyobb egyeteme. Kezdetben Pesti Egyetemnek, majd 1872-től 1921-ig Budapesti Tudományegyetemnek nevezték. A két világháború között Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetem néven volt ismert, Eötvös Loránd fizikus nevét pedig 1950. szeptember 15-e óta viseli.
Gyáli-patak
A Ráckevei (Soroksári) Dunába torkolló 32 km hosszú vízfolyás, melynek teljes vízgyűjtő területe 450 km2.. A Budapest délkeleti részén húzódó alsó szakaszt a Fővárosi Önkormányzat kezeli.
Budai-hegység
A Budai-hegység a Dunántúli-középhegység része, hegyeinek egy része Budapest határain belül található, a budai oldalon az I., II., III. és XII. kerületben. A fővároson belüli részeket informálisan gyakorta Budai-hegyek vagy Budai hegyvidék összefoglaló néven is szokták említeni.
Pálvölgyi-barlang
A Pál-völgyi-cseppkőbarlang Budapest egyik idegenforgalmi célokra kiépített barlangja. A Budai-hegységben, a Látó-hegy keleti oldalán található. Kataszteri száma: 4762-2. Ismert hossza 19 km, a turisták által látogatható hossza 500 méter.
József-hegy
József-hegyi-barlang Budapest II. kerületében, a Rózsadombon található. Ezen a területen mintegy hatvan másik barlang is van (közülük a nagyobbak, a teljesség igénye nélkül: Pál-völgyi, Mátyás-hegyi, Felhévízi, Ferenc-hegyi), azonban ez az egyetlen kristálybarlang, ráadásul Magyarországon a kilencedik legnagyobbnak számít 5677 méteres ismert hosszával.
Széchenyi-hegy
Budapest egyik városrésze a XII. kerületben, főként a budapestiek és Buda-környékiek szemében népszerű szabadidős és kirándulóhely, a Gyermekvasút illetve a Budapesti Fogaskerekű Vasút egyik végállomása, több diplomáciai vendégház, illetve képviselet helyszíne.
Csepel-sziget
A Csepel-sziget (németül Eugensinsel, horvátul Čepeljski otok, Ada) az egyik legnagyobb dunai sziget. Itt van a 314 méter magas ipari műemlék, a lakihegyi adótorony. Hossza 48 km, szélessége 6–8 km, területe 257 km².
Duna-Ipoly Nemzeti Park
A Duna–Ipoly Nemzeti Park (rövidítése: DINP) Magyarország leggazdagabb élővilágú nemzeti parkjainak egyike. 1997-ben alakították a korábbi pilisi és börzsönyi tájvédelmi körzetekhez kapcsolva az Ipoly érintett szakaszát és ártereit. Működési területe kiterjed Budapestre, Pest, Komárom-Esztergom és Fejér megyére. Igazgatósága Budapesten a Jókai-kertben van, de székhelye Esztergom.
Sas-hegy
A Sas-hegy Budapesten található 266 m-es magaslat. A terület egy része Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület néven 1958-tól természetvédelem alatt áll. Csak szakvezetéssel látogatható.
Császár-fürdő
Budapest egyik legjelentékenyebb fürdője a Józsefhegy tövében, a Duna jobb partján. Forrásai már a legelső magyar királyok idejében ismeretesek voltak s régi okmányokban «aque calide superiores» név alatt fordulnak elő.
homokkő
A homokkő üledékes kőzet, a mechanikus üledékek csoportjába tartozik, a kutatók egy része törmelékes vagy detritális üledékként határozza meg. A homokkő a 2,0-0,06 mm szemcseméretű elemekből áll, melyeket kötőanyag ragaszt össze. Az üledékképződés folyamatát szedimentáció-nak nevezik.
Római-fürdő
Budapest egyik városrésze a III. kerületben. A terület már a római korban ismert vízadó térség volt. Mai neve arra emlékeztet, hogy a rómaiak már a II. században fürdőházat építettek itt a Duna partján és innen látták el vízzel Aquincumot. A források környékét szent helyként tisztelték és megtalálták a régészek a fürdő területén a szentély alapfalait is.
Hármashatár-hegy
A Hármashatár-hegy a Budai-hegység északi-északkeleti részében az Ördög-árok, a Duna völgye, a Solymári-völgy és a Pesthidegkúti-medence között elhelyezkedő rögcsoport központi 495 méter magas orma. (Hármashatárhegy egy szóba írva Budapest egyik városrésze a III. kerületben.)
száraz-kontinentális
A kontinentális éghajlat a közepes és magasabban fekvő földrajzi szélességeken lévő kontinensek belső területein fordul elő. A száraz kontinentális éghajlaton négy évszak van (tavasz, nyár, ősz, tél). Az évi középhőmérséklet 0-15 °C. Kevés csapadék jellemzi, 300-500 mm. A természetes növénytakaró lombhullató erdő. A folyók vízjárása ingadozó.
Pesti-síkság
A Pesti-síkság peremi kistájcsoport a süllyedő Alföld és a kiemelkedő középhegység között. Az Északi-középhegység vonulatába, egészen Vác környékéig, tágas völgyi síkságként ék alakúan nyomul be. Nyugat felől a Pilis-Budai- és Szentendre-Visegrádi-hegység hegyláblejtői, keletről pedig a Gödöllői-dombság fogják közre, dél felé nyitott.
Budaörsi-hegyek
(Magas-Frank-hegy) Budapest XII. kerületében található. A hegy egy 433 méter magas, dolomitból álló, édesvízi mészkővel fedett erdős fennsík a Budai-hegység déli részén. Déli irányban mély vízmosásokkal tarkított, erdővel fedett, előbb meredek, majd ellankásodó lejtővel ereszkedik le a Budaörsi-medencét északról határoló rögsorra.
Gömör-Tornai-karsztvidék
A Gömör–Tornai-karszt földrajzi egység Szlovákia és Magyarország területén, a Gömör–Szepesi-érchegység része. Az államhatár miatt általában két részét, az Aggteleki-karsztot és a Szlovák-karsztot külön említik, jóllehet ezek földtani, tájföldrajzi és kultúrtörténeti szempontból is egységet alkotnak.
Duna-Dráva Nemzeti Park
Az 1990-es évek elején eredetileg Jugoszláviával közösen tervezett nemzeti park a közben bekövetkezett változások miatt nem alakulhatott meg, így a Duna–Dráva Nemzeti Park 1996-ban csak Magyarország területén jött létre. A nemzeti park a Duna Sió-torkolata és az országhatár, valamint a Dráva mentén helyezkedik el. A Duna–Dráva Nemzeti Park 1996-ban jött létre, több, már korábban is védetté nyilvánított terület beolvasztásával.
Kolontár
Község Veszprém megyében, az Devecseri kistérségben. Devecsertől délkeletre körülbelül 3 kilométerre, Ajkától pedig körülbelül 5 kilométerre nyugatra található.
Tisza
A Duna leghosszabb mellékfolyója, amely öt országon folyik keresztül. Ukrajnában a Máramarosi-havasokban, a Fekete-Tisza forrásnál ered, és a Szerb Vajdaságban Titelnél ömlik a Dunába. Hossza 962 km, vízgyűjtő területe 157 000 km2. 1846 után jelentős szabályozáson esett át a gyakori áradások megakadályozása érdekében.
Pannonhalmi apátság
A Pannonhalmi Bencés Főapátság Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központja. Győr-Moson-Sopron megyében, a Pannonhalmai kistérségben, Pannonhalma városban (régi nevén Győrszentmárton) található.
Devecser
Város Veszprém megyében, a Devecseri kistérségben. A Bakony nyugati szélén, a Torna-patak mellett fekszik.
Hollókő-Ófalu
A hollókői faluegyüttest, vagy más néven a védett falurészt 1987-ben vette fel az UNESCO a kulturális és természeti világörökség listájára. Közép-Európa legjobb állapotában megőrzött népi építészeti stílusát tükrözi a község ófalui része. Ófaluban 56 védett lakóépület áll.
Várnegyed
A Budai várnegyed Budapest I. kerületének egyik városrésze Vár néven. 1987 óta az UNESCO Világörökség listáján Budai várnegyed néven szerepel. Területén számos középkori eredetű műemlék, valamint 17–18. századbeli lakóházak és középületek található.
Andrássy út
Az Andrássy út Budapest 2310 m hosszúságú sugárútja, mely Budapest VI. kerületében, a Terézvárost szeli át. Az út a Belvárost köti össze a Városligettel.
Hortobágy
1. Hajdú-Bihar megyei község Debrecentől 36 kilométerre nyugatra a Balmazújvárosi kistérségben. 2. Tájegység az Alföld középső részén.
Hősök tere
A Hősök tere Budapest legtágasabb, legnagyobb hatású tere a XIV. kerületben, szűkebb értelemben véve a Millenniumi emlékművet jelöli. A Hősök tere az előtte fekvő Andrássy úttal együtt a Világörökség része.
Tokaj-Hegyalja
Tokaj észak-magyarországi város Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A Tokaji kistérség központja.Miskolctól 54 km-re keletre fekszik, a híres Tokaj-hegyaljai borvidéken, két folyó, a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)