Brazília ásványkincsei
Brazília nemzetközileg fontos nyersanyag-ellátó ország, ősmasszívuma révén bővelkedik nehézfémekben: vasércben, krómércben, vasötvöző anyagban: mangánércben, színesércekben: rézércben, ónércben és bauxitban. Az érceket a Brazil-felföldön bányásszák, Belo Horizonte környékén: Minas Geraisban vasércet, aranyat, bauxitot, gyémántot termelnek ki, Mato Grosso vidékén is ígéretes vasércmezőt rejt a föld. A Diamantina-fennsík, Brazília ÉK-i szöglete vasérc, mangán-, króm- és rézércéről nevezetes. A Tapajós vízvidéke mentén aranymezőket, uránércet és vasérclelőhelyeket találtak. A Brazil-felföld északi része, az Amazonas-vidéke felé eső Caatingas bauxit- és gyémántkitermeléséről híres. Nagy reményekkel kecsegtet a Brazíliában talált selfövezeti kőolaj- és földgáz-mező, amúgy délen feketekőszénben gazdag területei is vannak. Gyémánt és féldrágakő telepei világhíresek.
A brazil ipar alapjai
A brazil ipar alapja a gazdag ásványkincs-vagyon és energiakészlet. Brazília áram-termelésének a 4/5-e vízerőművekben történik. A Paraná folyón és mellékfolyóin számos vízerőmű épült, a legnagyobb az Itaipu (12600 MW).
A brazil ipari háromszög
Latin-Amerikában a feldolgozóipar 1/3-a három nagyvárosban összpontosul: São Paulo, Buenos Aires, Mexikóváros, ebből kettő Brazíliában van. A feldolgozóipar vezető ága a textil- és élelmiszeripar, de az országban a nehézipar is kibontakozott. Vaskohászat a Minas Gerais-i vasércre települten: Volta Redonda, Belo Horizonte, São Paulo ipari háromszögéhez kötődik. Itt a kohászatra települt gépgyártást is létrehozták. Itt elsősorban külföldi cégek által létesített autóalkatrészeket összeszerelő nagyüzemek, autógyárak jöttek létre: São Paulóban a Volskwagen, a Ford, a General Motors és a Daimler–Chrysler, Rio de Janeiróban és a Belo Horizontében FIAT képviselteti magát. Repülőgépgyártással São Paulóban és Rio de Janeiróban foglalkoznak, míg hajóépítéssel: Rio de Janeiróban. A színesfémkohászat a bauxitra, ill. rézre települten, főleg az alumíniumkohászatot öleli fel: Belo Horizontében és Santosban. A kőolajfinomítás: Rio de Janeiróban és Santosban összpontosul. Textilipar, élelmiszeripar: szinte mindenhol megtalálható. Számítógépgyártás: Belo Horizontéban van.
A brazil mezőgazdaság
A brazil mezőgazdaság
Brazília éghajlati adottságai kedveznek a növénytermesztésnek. Brazília trópusi-szubtrópusi ültetvényein terem a világon a legtöbb kávé, cukornád, narancs és banán. A szavannákon: lucernatermesztés és külterjes (extenzív) szarvasmarha-tenyésztés folyik, de van sertés, juh, kecske, lótartás is. 2009-ben az ország szója-, kakaó- és marhahús-termelésben a második helyen állt, valamint a negyedik helyen dohánytermelésben. Nemzetközi viszonylatban Brazília a legnagyobb szója-, marhahús-, valamint csirkehús-exportőr. Az amazóniai egyenlítői esőerdő értékes haszonfafajokat szolgáltat, de ennek nagy ára van: az erdővágás. Sajnos más gazdasági tevékenység kiterjesztése (bányászat, útépítés) érdekében végzett erdőirtás: a tarvágás és a felégetés után már nem tud újraképződni az esőerdő élővilága, a talaj sérülékeny lesz, a szakadó esők kimossák, ugyanakkor pl.: az aranybányászat során használt vegyi anyagok (pl.: higany) súlyosan szennyezik az esőerdei folyókat. Ráadásul az emberiségnek hosszútávon is szüksége van az esőerdőkre (Amazónia a Föld esőerdeinek 20 %-át adja), mivel a buja növényzet a Föld O2-ellátásához szervesen hozzájárul, s a jövő gyógyszerei, illetve fontos szív- és rákgyógyszer alapanyagok is találhatók itt. Amúgy Brazília a brazilfáról kapta a nevét, ami vörös festékanyagot és hajófát adott a középkori-újkori felfedezők számára, mára ez fa eltűnt az eredeti vegetációból. A mérsékelt övezet csak kis területen jelentkezik, pampáin: szóját, búzát és kukoricát, mérsékelt övezeti gyümölcsöt, borszőlőt és dohányt termesztenek, ill. szarvasmarhát tenyésztenek. A brazil mezőgazdaság legnagyobb gondja a birtokviszonyok alakulása. Erős a földbirtok-koncentráció. A földterület legnagyobb részét több ezer hektáros latifundiumok alkotják, a közép- és kisparaszti gazdaságok száma elenyésző. A mezőgazdaság fejlődésének kulcskérdése a földreform.
A brazil társadalom és problémái
A brazil társadalom és problémái a társadalmi rétegződésből, az élesen jelentkező vagyoni különbségekből adódnak. A nagyvárosok életét a zsúfoltság, szeméttelepeken élő, abból guberáló szegények, iskolázatlan gyerekek és munkanélküliek helyzete, a betegségek terjedése, az egészségügyi ellátások hiánya, a rendezetlen városkép: az infrastruktúrától mentes nyomornegyedek, ugyanakkor a fényűző luxusnegyedek kontrasztja jellemzi. A korrupció, a bűnözés (az erőszakos cselekedetek erőteljes megjelenése, a kábítószer-kereskedelem) elterjedése mind-mind igen komoly gondot jelentenek Brazíliának.
Brazília gazdasági fejlődése a 2000-es években
A 2000-es években a déli földrészen Brazília külkereskedelme lett a legnagyobb mind értékben, mind volumenben, ez jelzi ország gazdasági dinamizmusát. Mivel a brazil export nem egyirányú (kereskedik az Európai Unióval, az USA-val, a latin-amerikai közösséggel, Ázsiával és a Közel-Kelettel is), így nincs kiszolgáltatva az USA-gazdaságának. Szépen-lassan Brazília a XXI. század egyik meghatározó államává nőtte ki magát mind gazdasági, mind politikai értelemben. 2010-ben elérte, hogy a világ 10 legnagyobb gazdasága közé tartozzon, Dél-Amerika GDP-jének több mint a felét adja. A gazdasági növekedés közép és hosszú távú kilátásai kedvezőek. Kivédte a nemzetközi pénzügyi válságot, 2007-2008-ban még gazdasági növekedést is produkált, elsősorban a belföldi keresletet, fogyasztást, az iparfejlesztést ösztönözte. Az ország nemzetközi tartalékai magasak. Végül is a gazdasági világválság nem kerülte el teljes mértékben Brazíliát sem, 2009-ben a brazil gazdaság lényegében stagnált. A GDP-ben magas a szolgáltatások aránya (60 %), a bányászat, a feldolgozó ipar (33 %), jelentősen csökkent az agrárszektor részesedése (9%). A jövő gazdasága lehet a brazil gazdaság, ehhez jó alapot ad az ország energiabiztonságát megteremtő rendkívüli kőolajlelőhelyek felfedezése és az élelmiszertermelés (és export) bővítésének óriási lehetőségei (terület, technológia, nemesítés). A cukornád alapú bioetanol hasznosítása az autóiparban dinamikusan nő. Az ország valutatartaléka 2010-ben meghaladta a teljes külföldi adósság összegét, így a londoni G-20 csúcsot követően – története során először – Brazília hitelkeretet ajánlott fel az IMF-nek.