Az 1920-as évek elején Edwin Powell Hubble (1889–1953) amerikai csillagász több halovány, spirál alakú köd távolságát vizsgálta. Különösen sokat foglalkozott az Androméda-csillagképben lévő objektummal, amely szabad szemmel halvány csillagnak látszott. Hubble sikeresen megmérte a köd távolságát, az eredmény 750 ezer fényév lett. Ezt később 950 ezer fényévre módosította. A titokzatos égitest így "kikerült" a 100 ezer fényév átmérőjű Tejútrendszerből. Később további ködök bemérése következett, s a távolságok minden esetben 1 millió fényév felett voltak. Világossá vált, hogy ezek az égitestek Galaxisunkon kívüli, önálló galaxisok. Extragalaxisoknak nevezték el őket (extra = külső, valamin kívüli).
Az Androméda-köd
Az Androméda-csillagképben lévő spirális alakú ködöt Androméda-köd névre keresztelték. Pontosabb mérések alapján kiderült, hogy 2,2 millió fényévre van tőlünk. Az Androméda-köd a Tejútrendszerhez hasonló önálló spirálgalaxis, bár egy kicsit nagyobb nálunk: tömege a Tejútrendszerének mintegy 1,5-szerese. Megfigyelése nehéz, mert majdnem az éléről látunk rá. Két kisebb kísérője is van.
A Magellán-felhők
Akárcsak az Andromédának, a Tejútrendszernek is van két kísérőgalaxisa: a Kis- és a Nagy Magellán-felhő. Távolságuk 190 ezer-, illetve 170 ezer fényév; átmérőjük 16 ezer-, illetve 30 ezer fényév; csillagainak száma 1 milliárd, illetve 10 milliárd. Méreteik miatt törpegalaxisoknak nevezzük őket. Szabad szemmel is láthatók, de csak a déli félgömbről. Nevüket Ferdinand Magellán portugál tengerészről kapták, akinek hajói először járták körül a Földet. Mindezek ismeretében helyesebb tehát úgy fogalmaznunk, hogy a Tejútrendszerhez legközelebb lévő galaxis a Nagy Magellán-felhő; a legközelebbi önálló nagy galaxis pedig az Androméda-köd.
Kitágul a Világegyetem
Hubble felfedezése óriási mértékben kitolta az Univerzum határait. A Tejútrendszerről kiderült, hogy csak egy aprócska sziget a végtelen űrben, csak egyetlen a sok galaxis közül. A galaxisok becsült száma mintegy 100 milliárd. A Világmindenség hatalmas - sokkal hatalmasabb, mint azt valaha is gondoltuk. A galaxisok tőlünk való távolsága néhány millió, illetve néhány milliárd fényévnyi érték közé esik. A legtávolabb megfigyelt galaxisok 12-14 milliárd fényévnyire vannak. A galaxisok távolsága azonban nem állandó. Néhány közeli galaxistól eltekintve mindegyikük sebesen távolodik tőlünk.