Kiegészítő színpárok
A prizmával szétbontott színek a spektrum helyére tett gyűjtőlencsével összegyűjthetők. Az ernyőn a színkép helyén (A) fehér foltot kapunk. Ha a vörös sugarak útjába kis prizmát teszünk, akkor az ernyőn a színkép mellett (V) vörös, az színkép helyén (A) kékeszöld foltot kapunk. Ez a kékeszöld, a vörös kivételével, a többi szín keveréke. Ha ezután a vörös és kékeszöld színt összekeverjük, ismét fehér fényt kapunk. Azt mondjuk, hogy a kísérletben látható kékeszöld szín a vörös kiegészítő színe. Hasonló kiegészítő színpárok a sárga-kék, a sárgászöld-ibolya és a levélzöld-bíbor.
A tárgyak színe
A tárgyak színét az határozza meg, hogy a ráeső fényből milyen színeket és milyen arányban nyelnek el. Mi a visszavert (vagy áteresztett) színek keverékét látjuk, ami természetesen függ a megvilágító fény összetételétől is.
A fekete tárgyak minden színű fényt elnyelnek.
A fehér tárgyak minden színű fényt visszavernek. A fehér tárgyat zöld fénnyel megvilágítva zöldnek, pirossal megvilágítva pirosnak látjuk.
A zöld tárgy fehér és zöld fényben zöld, mert a vöröset nyeli el (a zöld a vörös kiegészítő színe). Vörös fénnyel megvilágítva fekete.