vektormennyiség
Azokat a fizikai mennyiségeket, amelyeket a nagyságuk mellett az irányuk is jellemez, vektor mennyiségeknek nevezzük.
erő támadáspontja
Azt a pontot, ahol az erő a testre hat, az erő támadáspontjának nevezzük.
súly(erő)
Egy test súlya az az erő, amellyel a test a felfüggesztését húzza vagy az alátámasztását nyomja. A súly jele: G.
egyensúly
Egy test egyensúlyban van, ha a rá ható erők eredője zérus, valamint az erők forgató nyomatékainak algebrai összege nulla.
közegellenállási erő
Ha egy test részben vagy egészben egy másik közegbe belemerül és a közeghez képest valamekkora sebességgel mozog, akkor rá olyan erő hat, amely mozgását akadályozni igyekszik. Ezt az erőt közegellenállási erőnek nevezzük.
mozgásállapot-változás
Az, hogy egy test egy adott pillanatban milyen irányba és milyen gyorsan mozog a test mozgásállapota. A mozgásállapot leírására szolgáló mennyiség a sebesség. A mozgásállapot-változás a sebességváltozással egyezik meg.
tolóerő
Aerodinamikában használatos, repülőgépek hajtóműteljesítményét jellemző mennyiség.
newton
(1643-1727), angol fizikus, matematikus, csillagász. A differenciál és integrálszámítás elméletének megalkotója. A fény színeinek vizsgálata, a klasszikus fizika mozgástörvényei és a gravitációs törvény fűződik a nevéhez.
mágneses kölcsönhatás
Azok a kölcsönhatások, melyek mágneses dipólusok között, elektromosan töltött test és mágneses mező, vagy mágneses mezők között jönnek létre.
eredő erő
A testet érő összes erőhatás vektori összege.
tehetetlenség törvénye
Minden test megtartja nyugalmi állapotát vagy egyenes vonalú egyenletes mozgását mindaddig, amíg egy másik test vagy mező mozgásállapotának megváltoztatására nem kényszeríti. Ezt a törvényszerűséget a tehetetlenség törvényének nevezzük.
hatás-ellenhatás törvénye
(Newton III.törvénye) Két test kölcsönhatásakor mindkét test erővel hat a másikra, ezek az erők egyenlő nagyságúak és ellentétes irányúak. A két erőt erőnek és ellenerőnek nevezzük.
súrlódás
Egymással érintkező és egymáshoz képest elmozduló felületek mentén létrejövő hatások, jelenségek összessége.
nyomás
A nyomás a nyomott felület (A) és a felületetre merőleges nyomóerőnek (F) a hányadosa. Jele: p. p=F/A. Mértékegysége az SI mértékrendszerben:[p]=[F]/[A]=N/m2. A nyomás mértékegységét Blaise Pascal emlékére pascalnak nevezzük (Pa).
lendület
Egy test lendületét, mozgásmennyiségét a test tömegének és sebességének szorzatából alkotott fizikai mennyiséggel jellemezzük. Általában véve a test azon törekvésének mértéke, hogy megtartsa mozgásának sebességét annak irányával együtt.
tehetetlenség
Minden test jellemezhető a tehetetlenség tulajdonsággal. Newton-axiómai értelmében a tehetetlenség annyit jelent, hogy minden test igyekszik ellenállni mozgásállapotát megváltoztatni szándékozó hatásnak. A tehetetlenség mértéke a tehetetlen tömeg.
Newton III. törvénye
Két test kölcsönhatásakor mindkét test erővel hat a másikra, ezek az erők egyenlő nagyságúak és ellentétes irányúak. A két erőt erőnek és ellenerőnek nevezzük.Newton III. törvényének további elnevezései: erő-ellenerő törvénye, hatás-ellenhatás törvénye.
gravitációs mező
A gravitációs kölcsönhatást közvetítő mező. A mező adott pontjának térerősségét gravitációs gyorsulásnak nevezzük.
csúszási súrlódás
Az érdes felületen csúszó testre, a test sebességének irányával ellentétes irányba ható erő A csúszó surlódás miatt a testre ható fékezőerő nagysága jó közelítéssel a felületet nyomó erővel arányos. Képlete: Fcs=Fny*mű, ahol Fcs a csúszó súrlódási erő, az Fny a nyomóerő, a mű a csúszó súrlódási tényező, amelynek számértéke függ a két érintkező felület megmunkáltságától, anyagi minőségétúl a hőmérséklettől, stb.
áramvonalas test
Különböző alakú testekre azonos körülmények között eltérő közegellenállási erő hat. A legkisebb ellenállás a csepp alakú esetén mérhető. Ezt az alakot, profilt nevezzük áramvonalas testnek.
súlytalanság
Azt az érdekes esetet, amikor a test súlya nullává válik, tehát az alátámasztását nem nyomja, illetve a felfüggesztését nem húzza, súlytalanságnak nevezzük.
rugóállandó
Azt a fizikai mennyiséget, amely megmutatja, hogy mekkora erő szükséges egy rugó egységnyi megnyújtásához, rugóállandónak nevezzük. Jele: D. SI mértékegysége: N/m .
közegellenállás
Ha egy test részben vagy egészben egy másik közegbe belemerül és a közeghez képest valamekkora sebességgel mozog, akkor rá olyan erő hat, amely mozgását akadályozni igyekszik. Ezt az erőt közegellenállási erőnek nevezzük.
felfüggesztés
A felfüggesztési pont általában valamilyen súlyt rögzítünk, amely így húzni fogja a felfüggesztést.
csúszási súrlódási erő
Érintkező felületek relatív elmozdulásakor a mozgás irányával ellentétesen fellépő erőhatás. Egyenesen arányos a felületre ható nyomóerővel. Az arányossági tényező a csúszási súrlódási együttható, mely az érintkezéső felületek anyagi minőségére jellemző állandó, dimenzió nélküli szám. A súrlódási erő első közelítésben független az érintkező felületek és a sebesség nagyságától.
forgástengely
Forgómozgást végző test esetén az a meghatározott egyenes, mely körül a test részecskéi körmozgást végezhetnek.
egyoldalú emelő
A legegyszerűbb emelő típusú egyszerű gép az emelőrúd. Ha az emelőrúd a végén van megtámasztva és így a végpontja körül tudjuk elforgatni, akkor egyoldalú emelőről beszélünk.
csiga
A csiga egyszerű gép, melynek két fajtája használatos: az állócsiga és a mozgócsiga.
forgattyús tengely
Más néven főtengely, a forgattyús mechanizmusok azon alkatrésze, amelynek az alternáló mozgás forgómozgássá alakítása a feladata.
erőkar
Egy erő hatásvonalának a forgástengelytől mért távolságát erőkarnak nevezzük. Jele: k. Az erőkar mértékegysége az SI mértékrendszerben a méter.
hengerkerék
A hengerkerék két állócsiga, amely közös tengelyre van szerelve. Az elnevezése onnan származik, hogy a terhet (G) rendszerint a kisebb sugarú (r) csigához, a hengerhez rögzítjük, míg az erőt (F) a nagyobb sugarú (R) csiga, a kerék kerületén fejtjük ki.
forgómozgás
Merev test olyan mozgása, melynél a test pontjai egy meghatározott egyenesre, a forgástengelyre merőleges síkban körmozgást végeznek.
egyszerű gépek egyensúlya
Egyszerű gépeknek nevezzük az olyan erőátviteli eszközöket, amelyek segítségével a munkavégzéshez szükséges erő nagysága vagy iránya a célnak megfelelően kedvezőbbé tehető.
nyomóerő
Érintkező testek között kölcsönösen ható, az érintkezési felületre merőleges, felületi erő.
csavar
A csavar egy egyszerű gép. A csavar felfogható egy henger palástjára felcsévélt lejtőként is. A csavarmenetnek több alakja is lehet.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)