A bőr, mint érzékszerv
A bőr az egyik legnagyobb kiterjedésű érzékszervünk. Bőrünk segítségével érezzük a hideget és meleget, a fájdalmat, nyomást és bőrünkkel tapintunk. Tapintással észleljük, hogy egy tárgynak milyen a szilárdsága, felülete és alakja.
A tapintás
A tapintás valamely tárgy, anyag bőrre gyakorolt nyomásérzése. Tapintással észleljük, hogy egy tárgynak milyen a szilárdsága, felülete és alakja. A Meissner-féle tapintótestek a tapintás érzetét kiváltó receptorok, azokat a pontokat, ahol ezek a receptorok elhelyezkednek, nyomáspontoknak hívjuk.
A hőérzet
A hőérzet receptorai a bőrben lévő hideg- (Krause-féle végtest) és melegérző (Ruffini-féle végtest) receptorok, a hőérzet ingere a bőrrel érintkező tárgy által közvetített hőenergia. A testen jóval több úgynevezett hidegpont van, mint melegpont, ez magyarázza, hogy hidegre sokkal érzékenyebbek vagyunk, mint melegre.
A fájdalom
A fájdalomnak nagyon nagy az élettani jelentősége, ugyanis a fájdalom jelzi azt, hogy a szervezet egysége, épsége veszélyben van. A fájdalom annyira kellemetlen érzés, hogy meg akarunk tőle szabadulni, ezért védekezésre kényszerít bennünket. A hámban és a kötőszövetben faágszerű szabad idegvégződéseket találunk, melyeken mechanikai, hő, vegyi stb. ingerek váltanak ki fájdalmat.