A vesemedence gyulladás
A heveny vesemedence gyulladás egy hirtelen kezdődő, magas lázzal járó betegség, melyet baktériumok általi fertőzés okoz. Tünetei közt szerepel még a gyakori vizelési inger és a fájdalmas vizeletürítés. Az általában egy oldalon megjelenő betegség tüneteként a gyulladt vese oldalán a beteg erős fájdalmat érez. A betegség fennállását a vizelet laboratóriumi vizsgálatával állapítják meg. A gyulladás, ha a vizelet eltávozása nem akadályozott, viszonylag gyorsan gyógyul, de antibiotikumos kezelés is szükséges.
Azért fontos, hogy a beteg teljesen felépüljön, mert esetleg krónikus vesemedence gyulladás alakulhat ki, ami könnyen vesekárosodáshoz vezethet, hiszen a krónikus vesemedence gyulladás egy viszonylag tünetszegény (a beteg fáradékony, sápadt) betegség, és előfordul, hogy az orvos már csak a vesekárosodást tudja megállapítani.
Vesekőbetegség
A vesékben kóros állapotban előfordul, hogy úgynevezett vesekövek keletkeznek.
A vesében, a húgyutakban és a hólyagban található kövek felnőttkorban a gyakoribb betegségekhez tartoznak. Kialakulásuk gyakoriságát étkezési szokásainkkal, mozgásszegény életmódunkkal, illetve testsúlyunk növekedésével magyarázhatjuk. Húgyúti kövek mindig akkor keletkeznek, ha a vizeletből sók kristályosodnak ki és kövekké állnak össze. Ezek a kis kövecskék gyulladást okozhatnak a vesében, a húgycsövet akár el is zárhatják, s ha ki is tudnak ürülni, vizeléskor a legtöbb esetben erős fájdalmat okoznak.
Ez
eknek a köveknek egy része nem okoz panaszokat, hiszen sok kő bennmarad a vesében vagy anélkül távozik, hogy fájdalmat okozna. Csak akkor alakul ki görcsös fájdalom, ha egy nagyobb kő besodródik a húgyutakba.
A
vesekő kialakulásának kockázata csökkenthető a sok folyadék fogyasztásával, illetve speciális diétával. Ha azonban a vesekő már kialakult, és nem képes kiürülni a szervezetből, gyakran van lehetőség a műtéti kezelés elkerülésére. Az egyik ilyen lehetőség az úgynevezett lökéshullám-terápia, mely műtét nélkül lehetővé teszi a vesekövek felaprítását.
A veseműködés elégtelensége
Vese elégtelenségről akkor beszélünk, ha a vesék nem képesek ellátni kiválasztási funkciójukat, nem termelnek megfelelő mennyiségű és koncentrációjú vizeletet. A veseelégtelenség tünetei elsősorban az ürített vizelet koncentrációjában és az elégtelen méregtelenítés miatt a vér összetételében jelentkeznek.
A vese elégtelenség sokféleképpen alakulhat ki és a tünetek súlyossága is igen eltérő. A betegséget gyógyszerrel, antibiotikummal kezelik, azonban ha ez nem sikeres, előfordul, hogy a beteg vérét dializálni kell, illetve vesetranszplantáció is szükségessé válhat.
Művesekezelés, veseátültetés
Azon betegek kezelése, akiknek a veséje valamilyen okból nem képes ellátni kiválasztó működését, történhet művesekezelés útján. A művesekezelés tulajdonképpen azt jelenti, hogy a beteg vérét valamely nagy érből kivezetve átáramoltatják egy „művesén”. A gép működésének alapja, hogy a vér egy olyan csőrendszeren áramlik keresztül, melynek fala féligáteresztő tulajdonságú. Ezt egy olyan különleges oldat veszi körül, ami képes átvenni a vérből a mérgező anyagokat, így tisztítva meg többszöri átáramoltatással, néhány óra alatt a beteg vérét. Ez a módszer mint a működési elvből is kitűnik csak a vese szűrőműködését képes helyettesíteni.
Eg
yes betegek esetében szükségessé válhat a vese transzplantáció, vese átültetés. Ezt a különben igen bonyolult műtétet manapság már kevésbé a műtéti technika, sokkal inkább a megfelelő donor megtalálása teszi nehézkessé.