A vesetestecske szöveti szerkezete
A vesetestecske lényegében a nephron ér felőli végének labdaszerű tágulata, mely két részből áll, az érgomolyagból és az azt körülvevő hámtokból, az úgynevezett Bowman-tokból. Ez a Bowman-tok ráterjed az érgomolyag ereire is és az itt található lábas sejtjeivel körülveszi azokat, biztosítva ezzel a hatékony szűrletképződést.
A vizeletelvezető rendszer falának belső rétege
A vizeletelvezető rendszer egy részét egy speciális hám, az urothelium borítja. Ennek a hámnak a különlegessége, hogy igen szélsőséges ozmotikus nyomásnak is képes ellenállni és a szélsőséges méretváltozásokat is elviseli. Ezen elengedhetetlenül fontos tulajdonságait többek közt a hengerhámsejtek közt elhelyezkedő szokatlanul nagy méretű, úgynevezett esernyősejteknek köszönheti. Ezek az esernyősejtek képesek alkalmazkodni például a hólyag telítettségi állapotához, és, ha a hólyag telítődve van, ellapulnak, ha pedig üres, akkor extrém mértékben megduzzadnak.
A simaizom szerepe a vizeletelvezető rendszerben
A vizeletelvezető rendszer falában található egy simaizom réteg, melynek igen fontos szerepe van a vizelet elvezetésében. Ezen izmok legfőbb feladata, hogy a húgycsőben perisztaltikusan összehúzódva áramoltatják a vizeletet. (A vizelet tehát nem a gravitáció hatására távozik.) A simaizmok másik fontos szerepe, hogy a vizeletelvezető rendszer bizonyos területein izomgyűrűket alkot, melyek összehúzódva képesek elzárni az adott szakaszt, így megakadályozva a vizelet áthaladását.