A hasnyálmirigy elégtelen működése
A cukorbetegség, diabetes mellitus korunk népbetegsége lett. Alapvetően kétféle úton alakulhat ki. Az egyik, amikor a hasnyálmirigy inzulintermelése csökken, a másik amikor megfelelő, sőt, idővel megelemelkedett inzulinszint ellenére nem történik meg a glükóz felvétele, mert a sejtek relatív inzulinrezisztenciája alakul ki. A diabetes tünetei igen jellegzetesek. Az aktív inzulin hiányában a szervezet sejtjei nem képesek felvenni a vérből a cukrot. A cukor a vérben marad és magas vércukor szint alakul ki, ugyanakkor a sejtek pedig „éheznek”. Inzulin hiányában a máj nem tud glikogént képezni, ezáltal is növekszik a vércukor szint. A szervezet zsírból is cukrot állít elő. Az egyre magasabb vércukorszint ozmotikus eltéréseket okoz. Ezen alapulnak a tünetek. A vizeletben megjelenik a cukor, ezáltal nagy mennyiségű vizelet ürül, a beteg mindig szomjas lesz, és sokat iszik. Az éhező sejtek és a zsírból való cukor előállítása miatt az ember lefogy. A szénhidrát lebontás károsodik, és savas végtermékek szaporodnak fel a vérben, majd ürülnek a vizelettel. A vér pH-ja savas irányba tolódik, acidózis alakul ki.
Az I. típusú cukorbetegség
Az I. típusú diabéteszt inzulinfüggő diabétesznek nevezzük. Az összes cukorbetegség mintegy 10-15%-át teszi ki. Klinikailag a magas vércukorszint és a ketoacidozisra való hajlam jellemzi. Kezeléséhez tartós inzulinkezelés szükséges. Bármely életkorban kialakulhat, de mégis gyakrabban találkozunk vele gyermek és serdülőkorban. A 30 év alatt diagnosztizált cukorbetegségek túlnyomó többsége ebbe a kategóriába sorolható. Kialakulásban autoimmun folyamatokat feltételeznek. A betegek nem kövérek, a vérükben az inzulinszint igen alacsony. Ikertestvérek esetén 50%-ban érintet mindkét fél. Szigetsejtek elleni ellenanyagok mutathatók ki a vérből.
Az II. típusú cukorbetegség
A II. típusú diabetest nem inzulinfüggő cukorbetegségnek nevezik. Általában idősebb korban alakul ki, de gyermekeknél is találkoznak vele. Kialakulásában genetikus faktorok játsszák a főszerepet. Ikertestvérek esetén 90%-ban érintett mindkét fél. A betegség lényege, hogy az inzulin iránti érzékenységüket vesztik el a sejtek, illetve a hasnyálmirigy a cukorbevitelre alacsony inzulin kibocsátással reagál. A betegek gyakran elhízottak. A magas vércukor szint először diétával majd később gyógyszeres kezeléssel csökkenthető. Tulajdonképpen ez a diabetes típus az, amely a jólétben élő társadalmakban egyre szedi áldozatait.A cukorbetegség kockázati tényezői
A cukorbetegség kialakulása több tényezőtől függ. Részben genetikusan meghatározottak vagyunk, de nagyon sokat tehetünk az ellen, hogy nálunk is jelentkezzen a kórkép. Ha ismerjük családunk betegség történetét, akkor tudatosan mehetünk elébe. A II. típusú diabetes genetikai meghatározottsága bizonyított. Az, hogy mely életkorban alakul ki, a megfelelő életmóddal befolyásolható. A megfelelő testsúly fenntartása alapvető ebben az esetben. A szénhidrát bevitel korlátozása, a mozgás, az alkohol fogyasztás korlátozása mind-mind eszközök ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Az I. típusná l már nehezebb a helyzet, de ott sem hanyagolhatók el ezek az életmódot érintő szempontok. A veszélyeztetett családok tagjainál szükséges a rendszeres vércukorszint ellenőrzés, hogy időben kezelést kapjanak, és így a szövődmények kialakulásának esélyét csökkentsék.