here
Here Hím ivarmirigy, csatornarendszerének falában képződnek és érnek a hím
ivarsejtek.
ejakuláció (magömlés)
Magömlés. A hímivarsejteket tartalmazó ondó kilövellése a hímivarszervből.
orgazmus
A szexuális aktus csúcspontja, szexuális ingerlés által kiváltott testi és lelki örömérzet. Férfiakban a magömlést kíséri.
petevezeték
Más néven méhkürt. A méhtestből két oldalra kiinduló, körülbelül 12 centiméter hosszúságú, hullámos lefutású, izmos falú cső. Végrésze tölcsérszerűen kitágul. Nyálkahártyája redőzött és csillószőrök borítják. A csillószőr mozgása és a simaizom perisztaltikája felelős a petesejt méhbe történő továbbításáért.
menstruáció
A megvastagodott méhnyálkahártya vérzés kíséretében történő leválása a menstruációs ciklus végén.
ovuláció (tüszőrepedés/a petesejt kilökődése)
két tengely szerinti mozgás lehetővé tevő ízülettípus. nevét az alakjáról kapta. ilyen van a csuklóban.
hüvely
(vagina) kb. 8-10 cm hosszú, erősen redőzött nyálkahártyájú, izmos felú, tágulékony, csőszerű képlet, a nő párzószerve. Külső nyílását a kisajkak határolják. Szüléskor többszörösre tágul a szülőcsatorna része.
progeszteron
Progeszteron A sárgatest által termelt szteroid hormon.
csikló
(klitorisz) A kisajkak találkozásánál található, idegvégződésekben gazdag a hímvesszővel homológ női szerv. Izgalmi hatásra megtelik vérrel és megduzzad.
magzatburok
A hüllők, a madarak és az emlősök fejlődő embrióját körülvevő, külső- és középső csíralemez eredetű burka.
emlőmirigy
Az emlőmirigyek az emlősök körében előforduló módosult verejtékmirigyek, szerepük a tej termelése, amellyel utódaikat táplálják. Emberben az emlőmirigyek az emlő kialakításában vesznek részt. A tejelválasztás megindítása és szabályozása hormonális, ebben a laktotrop hormonnak (prolaktin) van szerepe. A tejmirigyek kiürülését reflexesen az emlőbimbó szopása váltja ki, ez visszacsatolással serkenti a tejelválasztást .
embrió
A beágyazódás közben megindul az embrió kialakulása. Az amnionüregben fejlődik az embrió, és a szikhólyagból táplálkozik eleinte. Embrióról a megtermékenyítést követő 2. héttől a 12. hétig beszélünk.
beágyazódás
A beágyazódás az embrionális fejlődés egyik eseménye, melynek során a hólyagcsíra (blasztociszta) a méh üregébe vándorol, megtapad a méhfalon, sejtjei emésztőenzimet termelnek, amitől a méhfal nyálkahártyája egy darabon feloldódik, majd a hólyagcsíra mélyen benyomul, besüllyed a méhfalba. Megemésztve az anyai ereket kapcsolatba kerül az anyai vérrel, ami tápanyagot biztosít a köldökzsinór kialakulásáig. A méh nyálkahártyája záródik a hólyagcsíra felett, megkezdődik az embrió kialakulása.
bélcsíra
Az állati-emberi egyedfejlődés kezdeti szakaszában a hólyagcsíra állapotot követő fejlődési forma. Két, majd három sejtrétegű képződmény.
hólyagcsíra
Az állati-emberi egyedfejlődés kezdeti szakaszában az embrió a szedercsíra állapotot követő fejlődési formája. Egy sejtrétegű, gömbszerű képződmény.
meiózis (számfelező osztódás)
A sejtek osztódási formáinak egyik típusa. Emberben az ivarsejtek keletkezése meiózissal történik. Az így létrejövő utódsejtek DNS-tartalma és kromoszómaszáma fele a kiindulási sejtének.
magzatburok-hormon (HCG)
Humán choriogonadotropin hormon. A petesejt beágyazódása után a magzatburok által termelt magzatburok-hormon, amely a sárgatest és a progeszterontermelés terhesség alatti fenntartásáért, ezáltal a terhesség megtartásáért felel az első harmadban. Vizeletben való jelenléte a terhesség korai kimutatására alkalmas.
méhlepény
A méhben fejlődő magzatot tápláló szerv. A köldökzsinór köti össze a fejlődő magzattal.
- 4 tesztfeladatsor
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)